20 Yıllık tabuyu yıkan isim Recep Alkan

İstanbul Gazetem

 

Evet önemli olan başarmak değil ,önemli olan geçmişi yıkıp yenisini yapmaktır .Bunu ünlü biri değil sadece bu köşeyi sizlere hazırlayan ben Varol kısa söyledi .

 
Bir çok il ,ilçe ve mahallelerde Genel seçimlerde kazanılan başarılar oldu .Fakat bunlar ilk ise önemli değil ,önemli olan imkansızları başarmaktır .Sarıyer’de bu seçimlerde imkansızlar başarıldı .
 
 Bunları bir çok ulusal ve yerel gazetelerden okudunuz .Örneğin Sarıyer belediye Başkanı  Şükrü GENÇ’in iki defa üst üste aynı parti ve aynı isim olarak Sarıyer’de Belediye Başkanlığını kazanması gibi .Birde yerel de Muhtarlarımız oldu .Rumelihisarı Muhtarı  Çetin Karayılan 3 defa üst üste kazanması ,Tarabya mahalle muhtarının artık imkansız olan başarısı ve şimdi sizlere bahsedeceğim isim  Recep Alkan ‘ın başarı öyküsü .İşte ben bunlara başarı derim ve sizlere pazar sohbeti tarzında anlatırım . 
 
İstinye mahallesinede yıllardır Muhtarlık görevini yapan emekli bir eğitimciye karşı genç hizmet aşkı ile yanan cesur yüreğin hikayesini ben büyük bir başarı diyerek sizlere anlatırım .
 
İstinye mahallesinde 20 yıla yakın muhtarlık görevini yapan ve mahalle halkının hizmetlerinden dolayı ,kişiliğinden dolayı saygı ve sevgisini kazanan bir muhtara karşı ,genç birinin neden aday olmak istediğin sorguladık öncelikle .İstinye Mahalle Muhtarı Recep Alkan bizleri makamında misafir etti .Neden aday olduğunu şöyle anlattı .
 
“Ben ilk defa aday olmadım aslında .Benim daha önce adaylık deneyimim var.Çünkü aileden eski bir İstinye’liyim .Her zaman doğduğum ,yetiştiğim ve sevdiğim mahalleme hizmet etmeyi her zaman düşünüyordum .Nasıl nasıl derken bir önce ki seçimde yakın çevreminde desteği ile aday olmuştum .Kazanamadım .Bu seçimde kazanmamda en büyük önemli unsur ise işte bu deneyimim bence .Bir çok kişi karşımdaki muhtarın yine kazanabileceğini ve üzüleceğimi düşünürken ,ben bana inanan genç ve hatta çocuklardan başladım ,kendimi anlatmaya .
 
Çünkü beni en iyi onlar anlayacak ve büyüklerine anlatacaktı .Vebal ödemekti benim amacım .Hayatımın en güzel yıllarını yaşadığım ,aile kurduğum ,çocuklarımın oynadığı mahalleme borcumu ödeme vebaliydi . Çocuklar ,gençler , arkadaşlarım bunu İstinye’de her bireye anlattı ve inandırdı .İşte asıl başarımın sırrı budur .Genç ve çocukların desteği .
 
Bu güzel anlatımdan sonra çaylarımızı yudumluyor ve devam ediyorduk sorularımıza 
Bu konuda çok ilginç bir not var yalnız muhtarım , 256 oy farkla kazanmak bu mücadelenin bu kadar basit olmadığını gösteriyor .Sırrınızın devamı nedir ? Dediğimizde Muhtarımız anlatmaya devam etti .
 
Recep Alkan ” Bu gerçekten uzun bir süreç olarak ben ve ailemin hayatında geçen günler oldu diyebilirim . Her adaydan daha önce tanıtım etkinliklerime başladım .İstinye halkının her yerde yanında oluyordum .Nasıl mı ?
Hafta sonu pikniğe giden ailelerin gittiği yerde ben vardım .
Maç oynayan mahalle sakinlerimin  yanında ben vardım .
Bayram ,özel günler ,ibadethanelerde yanlarında oldum .
Düğün ,Cenaze ,iyi gün ,destek günlerinde ben oldum .
Sosyal medya ve telefonlarla yanlarında oldum .
Ben onların hayatında bir parça oldum ve değerli mahalle sakinlerim de beni bir parçaları yaparak bu makamı hediye ettiler .Bu yoğun günlerde desteğini esirgemeyen hayat arkadaşım değerli eşime sonsuz teşekkür etmeden geçemem .” 
 
Seçim günü geldi çattı .Neler yaptınız ? 
Sorumuzda gözleri doluyor ve anlatmaya başlıyordu Muhtar Recep Alkan 
 
 “En zor süreç seçimlerde oy günleri olsa gerek .İnsanların gerçek yüzlerini görüyor ve sizinle kimler var veya yok anlıyorsunuz .birde rakiplerin siin oy almamanız için mücadele etmesi olayları daha karmaşık yapıyordu .Oy pusulanıza sahip çıkacaksınız .Her sandıkta noksalan oy pusulanızın  yerine yenisini koyacaksınız ve en önemlisi tüm birimleriniz de koordinasyonu sağlayacaksınız .Sandık başlarında oylarınıza sahip çıkarken ,hakaret etmeden , sevgi ve saygı ile kendinizi anlatacak ekip arkadaşları bulacaksınız .Evet bence en zor zamanlarımın geçtiği yer seçim sandıklarıydı …
 
Muhtarımızı fazla yormadan son sözlerini istedik .
 
“Ben Recep Alkan ,dün nasılsam bugünde bu makamda aynı Recep Alkan’ım . Çocukalrın tüm isteklerini yerine getirmeye çalışıyorum .Gençlere imkan sağlayacak projeler hazırlıyorum .Büyüklerimin ellerinden öpüyor tüm şikayetlerini diniliyorum .Görevimi yerine getirirken elbette en büyük desteği Sarıyer belediye Başkanı Sayın şükrü Genç ‘ten alıyoruz .Kendisine sizlerin aracılığı ile teşekkür etmek isterim .Başta bu geöreve gelene kadar bana destek veren ailem ,sonra tüm çalışmalarımda ve bu beş sene yanımda olacak değerli azalarıma ve ailelerine ,tüm İstinye halkına oy veren oy vermeyen hepsine ayrı ayrı ve son olarak Sarıyer Belediye başkanım Sayın Şükrü GENÇ’e sonsuz teşekkür ederim .Tabi siz değerli İstanbul Gazetem ve mahalle sakinim Varol KISA ‘ya da ” diyerek sohbetimize son verdi .
 
 Ben bu yazıyı nasıl yazacağımı hayal ederek makamından ayrıldığımız Muhtar Recep Alkan’a bizlerde teşekkür ederiz .Demek ki sadece oy zamanı değil ,oy almadan önce ve sonra seçmeninin yanında olacaksın .Yoksa değil  iki ,üç ,dört bu seçmen sen yoksan sana oy vermez garanti diye bir şey yok .Gerçekten zoru başarmıştı .Rakibi 4 kere üst üste kazanmış  ve hatta son kazanmasında rakibi olmuş birinin karşısına tekrar çıkmak büyük cesaret .Birde kazanırsan o zaman köşemde yerin olur elbette .
Siz değerli İstanbul Gazetem okurlarına “Asla Vazgeçmeyin” diyerek bende bizlere verdiğiniz destek için teşekkür etmek isterim .
 
 
Varol KISA 
İstanbul Gazetem 
Genel Yayın Yönetmeni 
 
 
 

Related posts