Duygu Serüveni

DUYGUSAL SERÜVEN
DUYGUSAL SERÜVEN

 

DUYGUSAL SERÜVEN

Daha ondört ya da onbeşindeydi. İki örgü salınırdı başında. Ufacık tefecik hatta kara kuru. Mahallenin kızları, akranları daha bir yapılı, farklılar ondan sanki. Onun içindir mi “ye hadi “ derlerdi ha bire aile bireyleri.

Mahallenin var bir futbol külübü. Sevgililer var oradan, mahallenin kızları, her biri kapmış birini aralarından.

Balkonlarda kızlar, delikanlılar da yeşil, beyaz çubuklu formalar. Resmi geçit var her akşam sokakta. Yakışıklılar da yok değil hani.

Sır güya aralarında bu serüven. Oysa farkında konu komşu yan hakem Makbule teyzem.

İki örgülü kızın da var gönlünde biri bilmiyor bunu diğerleri. O balkondan değil tül arkasından bakar, korkuyla karışık deli deli. Unuttu sonraları adını. Bir süre bakmıştı öyle camdan. Her şey içte saklanırdı söylenemezdi candan.

Ne ondan haberi var birinin ne de o bilir bu duygu nedir! Öylesine bir kıpırtı. İlk heyecan. Saat beş oldu bakmalı yine camdan. Hatta öğrendi küçük kız o zaman bütün futbol terimlerini. Frikik, taç, penaltı, offside. Zaten goller hayat boyu hep offside olacaktı ona ne bilsin. Taç atışı yapamamıştı kornerden. Unutmayacaktı bu bilgiyi. Hep bir köşede kalmıştı. Sessizce hep izledi oyunları. Saha dışında kalmıştı. Bir yedek kulübesinde bile olmamıştı. Ömür boyu goool dediklerinde sıçradı yerinden gol kime atılmıştı anlayamadı bir türlü. Bir keresinde filenin ağını tamirlettiler ona. Sevinsin mi bilemedi. Ona neydi.

Sonra büyüdü güzel bir kız oldu. Öyle diyorlardı. Oysa güzellik neydi? Bilmiyordu.

Sanki güzel olmayanlar daha becerikliydiler. O zaten hayat kavgasındaydı.”Kahrolsun emperyalizm” diyordu birileri o’da kahrediyordu dünyaya. Pek bir politize olma yıllarıydı. Heybeye dolmalıydı bilgiler. Dialektik. Karl marks, Engels ve daha başkaları ne diyorlardı öyle. Bir şeyler tersdi. Kurtarmak lazımdı dünyayı. Daha güzel bir dünya olmalıydı. Adil paylaşım gerekliydi. İşçi, emekçi korunmalıydı. İdealler güzeldi.

Fiziksel güzellik gelip geçicimiydi? Onu düşünmek olası değildi. Oku, çalış, üret kurtulsundu birey ve ülke.Ne demişti ATA’mız” çalış, güven, övün” o da öyle yapmıştı. Hep çalışmıştı da pek güvenecek dal olmamıştı. Kırılıyordu dallar hep tutmak istediğinde.

Gönül işleri de hep kesattı. Daha önemli yapılası işler vardı da her on yılda bir düdük çaldı birileri. Bu kargaşada yer bulamadı gönül işleri.

Çiçek çocuklar üremişken kimi çiçekler dökülüyordu tek tek. Kurudu dallar, sevda oldu bir yük. Ne alanı var ne satanı. Kaldır at beyninden bu yalanı. Kaplamıştı her yeri yalan talanı. Geçmişti yıllar. Ne düzeldi dünya ne yaşandı sevda. Ak düştü saçlara, perde indi gözlere, dermansız dizlere, lal oldu diller, boşuna mı okundu “sefiller”. Gidenler gitti. Yok merhamet kalanda.Yalan, talan, avanta, Günlük aşklar, maskeli yüzler.

Sanaldan bir dünya. Sisli soğuk camlar, arada gidiyor masum canlar, nerede yüreğini kıpırdatanlar?

Boşunamıydı zahmetler, kaybolan umutlar, daha güzel olmadı dünya, az kaldı cesur yürekler, sevdalar masal, yaşananlar hikaye yaşıyoruz örselene berelene bir avuç duygu denizinde debelenme. Zaten mars ta aranıyor hayat su da varmış öyle diyorlar. Zehirlendi dünya.

Ne sen varsın hep aradığım sevda ne ben varım yenide bu çok yalan bir dünya..

Duygular, sevdalar, umutlar terkilerinde, terk etti bizi de hayaller.

Demiş ya koca adam “ o güzel insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler”

Zaten utanırsın artık kurulmaz hayal, sevda, aşk yasaklanmıştı yıllar öncesinden. Ama deli gönül der ki arasıra, “sende tat sevmeyi, sevilmeyi aşk olsun bir kere vursun seni” bir hayal yaratırsın bir kelime bir cümleden yalandan da olsa. Bir melek çıkagelir dürüsttür aslında “kapılma boş yere hayallere bitti, kapandı” der o sahne. Uçar gider bir kanat çırpınışında o hayal. Utanırsın zaten bu duygu düşüncesinden.

Martılar kanat çırparken camında onun “EKMEK MELEĞİ” olursun. İzlersin onları beyazlarında, iki örgülü kızı koyarsın kendi yerine; o bakar camdan senin yerine.

Her şey için geç oldu diyor bir ses derinden.

Ölmeye yatma vakti geldi. Açıldı kapandı pencereler

Çok soğudu geceler

Kapansın sımsıkı pencereler

Üşürmü acaba martılar?

Gideceğim bende senden dünya

Alacağımı tahsil etmeden

Belki bir buluşma olacaktır evrende

Kimbilir,HESAPLAR ÖDENİR…

Adilce…

Baharlarda yeniden açılırlar umutlara pencereler

Umutlar bitmezse eğer

İki örgülü güzel kızlar

Bu defa daha güzel bakacaklar

Ve selam gönderecekler eski pencerede gözleri martıları arayan eski gölgelere….

Cahide Yormaz Öz

İstanbul Gazetem Dağıtım Alanları:

İstanbul bölgesinde ki tüm devlet kurum ve kuruluşları,[Belediyeler ,Belediye Müdürlükleri,Hastaneler,Kaymakamlıklar,Sendikalar Ve Okullar)

İstanbul bölgesindeki tüm dernek ve dernek kurumları,

Vakıflar,sosyal çalışma platformları,

Siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıkları,

İstanbul bölgesinde şirket kurum ve kuruluşları,

Türkiye’nin tüm illerine ve İstanbul’un  ilçelerindeki  mahallelerinde bulunan  abonelerimize….

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

Yenilenen içeriği ile yeni çalışmalarımızda yer almak isteyen siz değerli okuyucularımız bizimle irtibata geçiniz.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23) 

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Telefon numaralarımızla irtibata geçip abonemiz olabilirsiniz .Veya hesap numaramıza yıllık abonelik bedeli 100 tl yatırdıktan sonraistanbulgazetem@hotmail.com adresimize mail göndererek ” Adınızı , gazetenizin gelmesini istediğiniz adresinizi ve telefon numaranızı ” göndermeniz yeterli olacaktır. Türkiye’nin her yerine Gazetemiz ulaşmaktadır.

İlginiz için teşekkür ederiz. 

Abonelik ve destekleriniz için

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

Ferahevler Şubesi / Şube no: 1139

Hesap no: 89757664

IBAN: TR23 0006 7010 0000 0089 7576 64

Related posts