Sarıyer’de halkın isyanı sürüyor

İstanbul Gazetem , SARIYER İlçesinde en çok okunan gazetedir.


Sarıyer’de UKOME ( İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım koordinasyon Merkezi)’nin getirdiği havuz sistemine halkın isyanı sürüyor.

Günlerdir Sarıyer halkı basın kurumlarına isyanlarını anlatırken, dertlerini kimsenin dinlemediği ve her kurumun bir diğerine yönlendirmesinden şikayetçi oldular. Bir yerel basına Minibüs şoförleride isyanını dile getirerek ” Bizleri halkımız suçlamasın, Kooperatif yönetimin kararı böyle. Nöbetimiz olmadığında bizlerde belli bir saatten sonra çalışmıyoruz. Eski sistemde daha düzgün bir sistem vardı” diyerek halkın haklı isyanına açıklama getirdiler.

 

 

Sarıyer Son baskı’nın haberinde dertlerini anlatan  vatandaşlarımızın başlıca şikayetleri:

KISIRKAYA: Bizim köyümüzde çalışan minibüslerin hepsi Kısırkaya ve Gümüşdere köyünde oturmaktadır.Biz onlarla bir aile gibiydik.Köyümüzde alışveriş kısıtlı olduğu için bizler  yoldan çevirdiğimiz minibüse bütün isteklerimizi aldırıyorduk.Sabah 06:30’da minibüs kalkıyordu.Şimdi 07:30’dan önce minibüs yok ve gece son minibüs 23:00’da kalkıyordu.Şimdi 21:00’dan sonra kimseyi bulamazsınız, köy içinde yarışan minibüsler yolu bilmeyen,tarifeyi bilmeyen şoförler ayrı bir sıkıntı.Kesinlikle bizler eski minibüslerimizi istiyoruz.Maddi manevi zarara uğradık.

 

KİLYOS-DEMİRCİKÖY: Yazın minibüsler 3 ay düzenli çalışıyor.Akşamları hariç; çünkü 21:00’dan sonra minibüs kesinlikle yok.Kış aylarında kesinlikle düzen denen bişey yok. 30 dakikada bir minibüs kalkıyor; hatta yağmurlu havalarda minibüs yok.Bütün minibüsler paydos, eskiden çalışan Kilyos-Sarıyer minibüslerini Hacıosman metroya uzatıp araç ilave eden havuz sistemi kesinlikle yanlış bir uygulamadır.Kilyos sakinleri olarak 300 tane minibüs ve yaklaşık 1000 tane şoförün Kilyos’ta çalışmasına kesinlikle karşıyız.Gerekli mercilere şikayetlerimizi sürdüreceğimizi ve bu havuz sistemi iptal edilene kadar mücadele edeceğimizi yetkililere bildiririz.

 

RUMELİKAVAGI30 senedir tanıdığımız minibüsler gitti ve yerine tanımadığımız bilmediğimiz şoförler geldi.Eskiden 4 minibüs çalışıyordu, gayet memnunduk.Gece 12’ye kadar minibüs vardı; fakat şimdi 6 minibüs çalışıyor; ama düzen sıfır.Kavak minibüslerinin son durağı olan Namazgah’a giden vatandaşlar Kavak’tan Namazgah’a ücret vermezdik, şimdi ücret alıyorlar.Akşam 20:00’dan sonra Kavak’tan Hacıosman metroya minibüs gitmiyor.Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hani minibüsler metroya uzatılmıştı, neden 20:00’dan sonra Kavak-Sarıyer arası çalışıyorlar.Hacıosman metroya çıkmıyorlar, sıkıntılarımız büyük ama çözüm yok.

 

SARIYER KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Eskiden buraya 7 araç çalışıyordu.Şu anda 308 araç çalışıyor.Koç Üniversitesi’nden içeriye giren yüzlerce minibüs bizler için çok sıkıntı.İçeride hız yapan ya da çok yavaş giden minibüsler, öğrencilerle sürekli tartışan şoförler…Yetkililer bu sorunları bir an önce çözmediği takdirde Koç Üniversitesi’nden içeri minibüs girişleri yasaklanacaktır.

 

HACIOSMANBeyaz masaya yapmış olduğumuz şikayetlerden sonuç alamadık.Havuz sisteminden sonra minibüslerde çok kazaların yaşanıyor.Sürekli değişen minibüs ve şoförler sebebiyle büyük bir kargaşa yaşanıyor. Herkes resmen günü kurtarmanın peşinde, kimse müşteriyi düşünmüyor.Geç vakitlerde minibüs yok, minibüsler sürekli bir birleriyle yarışıyor, birbirleriyle kavga ediyorlar.Kesinlikle kural falan tanıdıkları yok.

 

KOCATAŞ: Buradaki vatandaşlar İBB’ye çok kızgın.Yapılan havuz sistemininden dolayı sistemin resmen çöktüğünü söylediler.Eski minibüsleri istiyoruz, gece 22:00’da Kozdere’den minibüs kalkardı.Şimdi minibüs gelmiyor, gece 1’de Büyükdere’den minibüs kalkardı.Şu anda 23:00’dan sonra minibüs yoktur.Yapılan havuz sisteminden dolayı yeni gelen şoförlerin yolları bilmediğinden kaza olduğunu ve 2 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını, bu süreçten sonra olayların çıktığını, mahalle sakinlerinin minibüsleri güzergaha sokmadıklarını, yeni gelen minibüsleri ve yüzlerce şoförü istemediklerini söylediler.

 

SARIYER MUHTARLARISarıyer’de hemen hemen bütün muhtarlarla konuştuk.Hepsinin ortak fikri, eski düzenin daha iyi olduğu, havuz sisteminden vatandaşların çok mağdur olduğudur.Muhtarlar, Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne havuz sisteminden kaynaklanan sorunlarla ilgili dilekçe yazdıklarını söylediler.

 

MİNİBÜS ESNAFIEsnaf herkesten dertli, sabah çalışmaya gidecekleri hattın çok uzak olduğundan şikâyetçiler.Örnek vermek gerekirse birisiyle yapmış olduğumuz söyleşide Kısırkaya’da oturduğunu, Ayazaga, Baltalimanı, İstinye, Dereiçi, Reşitpaşa gibi hatlarda çalışması gerektiği zaman oturduğu evin buralara uzaklığının ortalama 50 km. olduğunu sabah 50 km. akşam 50 km. olmak üzere 100 km sadece işe gitmek için yol yapması gerektiğini söyledi.Bu yüzden çoğu zaman sabahları işe geç kaldıklarını ve maddi yönden çok külfet olduğunu, aracın bakım giderlerinin ikiye katlandığını söyledi ve kendisi gibi yüzlerce kişi olduğunu belirtti.18 adet durakta çalıştıklarını, bu yüzden yolları şaşırdıklarını, tarifeyi unuttuklarını, hangi hatta nasıl sistemde çalışacaklarını bilmediklerini söylediler.Sürekli vatandaşların kendilerine kızdığını, darp ettiğini ve kendilerininde havuz sisteminde çalışmak istemediklerini, maddi manevi büyük zarara uğradıklarını ,bir çoğu fazla giderlerden dolayı araçlarının bakımlarını yapamadıklarını, araç sigorta primlerinin çok yüksek olduğundan dolayı yaptıramadıklarını,yüzlercesinin bağkur ve ssk primlerini ödeyemediklerini ve araçlara arkadan yazılan cezalardan dolayı çok mağdur olduklarını belirttiler.Bütün minibüs esnafının ortak talebi, köy hatlarının Hacıosman metroya uzatılıp vatandaşın tek vesait metroya ulaşması ve havuz sistemini hemen iptal edilmesidir.

 

HALKIN İSYAN VİDEOLARI YUO TUBE SAYFAMIZDADIR .

 

Related posts