Hakkı Sağlam , SAĞLAM KONUŞTU

 

CHP İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, Başkan Av. Mevlüt Uysal’ın yüzüne söyledi: Avukat olan Başkan Mevlüt Uysal hukuku yok sayan anlayışa sahip, yargı kararlarını uygulamayan bir başkana meclisi itibar eder mi? Bütçesine nasıl bakar? Allah ve tarih insanlık suçunu işleyenleri affetmez. Siz insanlık suçu işleyenleri savunuyorsunuz, bundan en küçük bir pişmanlık dahi duymuyorsunuz, “İçerde yakılanlar ile dışarıda yakanlar mağdur” diyebiliyorsunuz!

 

 

İBB’nin 2018 yılı Bütçe Tasarısına baktığımızda;

–  İBB’nin 20.100.000.000.-TL olarak tahmin edilmiş; bunun  16.250.000.000.-TL Gelir, 3.850.000.000.-TL borçlanma

–  İSKİ’nin 7.436.446.000.-TL TL olarak tahmin edilmiş; bunun  6.751.790.000.-TL Gelir, 280.000.000.-TL borçlanma

–  İETT’nin 2.140.000.000.-TL TL olarak tahmin edilmiş; bunun  1.724.000.000.-TL Gelir, 416.000.000.-TL borçlanma

2018 Yılı Konsolide Bütçe Tasarısı

 –  İBB’nin Geçen yıl 18.500.000.000.-TL Olan İBB Bütçesi 1.600.000.000.-TL (% 8,64 artışla) 20.100.000.000.-TL çıkarıldığı, % 54,1 oranında yatırım öngörülmüştür.

 46 milyar 818 milyon lira tutarlı bu bütçe, Türkiye’nin 17 Bakanlık bütçesinden (Sağlık, Adalet, Kültür Turizm, Savunma, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Gıda Tarım ve Hayvancılık gibi ) daha büyüktür.

2018 Yılı Konsolide Bütçe Tasarısı; Bu kadar devasa bir bütçe İstanbul’a ne getiriyor. Ama;  İşisizliği önlemiyor, Yoksulluğu çözmüyor, Okul ve öğretmenlerin sorununa merhem olmuyor, Yeni fabrikaların açılmasını sağlamıyor, Esnafın siftah yapmasının önündeki engelleri kaldırmıyor, Trafik keşmekeşliğine çözüm üretmiyor, Toplu ulaşımı entegre edip güçlendirmiyor, Yeni yatırımların önünü açmıyor…

Sayın Başkan, bakın 23 yıl 8 aydır yönettiğiniz; Sayın Uysal’ın devraldığı kötü mirası belki size anlatmamış olabilirler diye çok kısa bir kez de biz anlatalım;

– İstanbul Ekonomi, Araştırma, Geliştirme, Kültürel Etkileşim, Çevre ve Yaşanabilirlik sıralamasında geçen yıl 42 kent içinde 21. Sırada iken bu yıl 44 kent içinde 30. Sıraya gerilemiş durumda,

-Yaşanabilirlikte geçen yıl 32. Sırada iken bu yıl 37. Sıraya gerilemiş.

– Çevre başlığında geçen yıl 38. Sırada iken bu yıl 40. Sıraya gerilemiş.

– Şirket yöneticileri için en cazip kent sıralamasında geçen yıl 6. Sırada iken bu yıl 13. Sıraya gerilemiştir.

– Hukuk işlememektedir. Yargı kararlarının uygulanmadığı ve/veya yargı kararlarına karşı, onu boşa düşürme gayretinde olan yönetim anlayışının egemenliği üstün olmuştur.

-Borç batağı içinde ve yönetilemez bir İBB ve Bütçesi var; İBB’nin 46 milyar 818 milyon bütçesi ülkemizin ve İstanbul’un içinde bulunduğu ekonomik durgunluk, piyasa şartları ve dövizdeki dalgalanma dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Gerçekçi değildir. İsraf ve şatafatı selefi Kadir Topbaş’tan sonra Mevlüt Uysal’da devam ettirmektedir.

Bu bütçede tasarruf yoktur. Ekonominin gidişatına uygun hazırlanmamıştır. Esnaf ve işadamlarının seri iflasları kapıdadır. Piyasa çok ürkek. Bunun düzelmesi için OHAL’in bir an önce kalkması, yapısal reformların yapılması, hukukun egemen kılınması elzem ve kaçınılmazdır. Ancak ondan sonra bu bütçe işlevsel olabilir, kısmen amacına hizmet edebilir.

Bütçenin gerçekçi olmadığına ilişkin en çarpıcı örnek;

Gelir : Bütçe tasarısı 52. Sayfası İlan Reklam Gelirleri 2.300.000.-TL olarak öngörülmüştür.

2017 yılı Bütçe tasarısında 2.300.000.-TL

2016 Yılı Bütçe tasarısında 2.500.000.-TL

2015 yılı Bütçe tasarısında 2.750.000.-TL

2012 yılı Bütçe tasarısında 2.600.000.-TL, öngörülmüştü.

İstanbul’da sadece 12 bin billboard var, binlerce diğer açık hava ünitesi de var. Onbinlerce m2 inşaat parapeti var. Bakkal’dan, Berbere, kahvehaneden kırtasiyeye kadar yüzbinlerce küçük esnaftan alınan vergi İstanbul’u bu hale getiren rantçılardan alınmıyor.

Örnek: Zincirlikuyu Çiftçiler Towers 2 kule inşaatı önünde 8 m Yükseklik 150 m uzunluk olmak üzere 1200 m2 sadece buradan yıllık 200.000.-TL ilan reklam vergisi alınması gerekir. Bunun gibi yüzlerce yer var. Cevizlibağ Basın İlan kurumu Binası, E-5 Üzeri Polis Moral Eğitim Merkezi Yanındaki bina, 100 m aşağısındaki E5 Üzeri Kule, Merter Eski Cocacola fabrikası önü, Edirnekapı E5 Üzeri sağda şehitlik altında 8×12 m= 96 m2 devamında E5 üzeri Bayrampaşa mezarlık önü 8×15 m= 120 m2 panolar, sadece bunlardan elde edilmesi gereken gelir 1.000.000.-TL dir.

23 yıl 8 aydır yönettiğiniz İstanbul’da Toplu ulaşımı entegre edemediniz. Geliştiremediniz. Görüşmekte olduğumuz 2018 mali yılı bütçe tasarısında da buna ilişkin yeterli  iyileştirme maalesef yoktur. Bu bütçe toplu ulaşımın entegrasyonu, üst üste seyahat edilen otobüsler, mahşer yeri duraklar ile denizin toplu ulaşımdaki payının arttırılmasına çözüm üretmiyor. 

İstanbul’da artık deniz yolu toplu ulaşımda kullanılmaz oldu. İskelelerin hali içler acısı. Biz holdinglerin battığını, bankaların battığını gördük iskelenin battığını da sayenizde gördük. Karaköy iskelesini batırdınız. Sonra Tuzla’da Jilet yaptınız 10 yıl oldu Karaköy’e bir iskele dahi yapamadınız. Halk 3. Dünya ülkesindeki gibi iskeleden iskeleye ve gemiye atlıyor.

15 Temmuz FETÖ Terör örgütünün darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK ile darbeye karışmayan İBB, İSKİ, İETT ve İŞTİARKLER’de çalışan FETÖ veya başka terör örgütü ile uzaktan yakından ilgisi olmayan yüzlerce kişiyi haksız hukuksuz bir şekilde işten attınız. Bunlardan çoğu sizin siyasi görüşünüzde olmadığı, sizin siyasi talimatlarınızı yerine getirmediği için bu yola başvurdunuz. Bu doğru ve ahlaki değil. Bir kısmı işine döndü ise de; buna karşı bir kısmı ise itiraz eden, ispat vesikası sunan, hatta dava açıp davayı kazanan kişilere karşı aynı hasımane tutumunuzu devam ettirdiniz. Henüz işlerine dönmeyenleri bunu sağlamalısınız. 

Kamu kurumu olan belediyeler arasında ayırımcılık, kayırmacılık yapıldığının en açık örneğidir. Kabul edilemez bir durumdur. Bu bütçe ile de ilçeler arasındaki bu adaletsizlik giderilmemiş, yatırımda İstanbul halkının ve ilçenin önceliği yerine yine siyaset, partililik ön sırada yer almıştır. Sayın Uysal, Grubumuzu ziyaretinizde söz verdiğiniz gibi buradan bir kez daha ilçeler arasında hizmet ve yardım ayrımı yapmayacağınızı beyan edin.

İstanbul ana arterlerini kazıyor ve tonlarca asfalt döküyorsunuz. Kış bitiyor dökülen asfalt çakıl gibi dağılıp gidiyor. İstanbul yap-boz tahtasına döndü. Yapıyorsunuz para, bozuyorsunuz, söküyorsunuz yine para, Yeniden yapıyorsunuz yine para. Zamanında kusursuz tamamladığınız bir tek iş yok. Fiyat farkı vermeden, iş artışı vermeden, yama yapmadan yaptığınız bir tek işiniz yok. Bu bütçe tüm bu sorunları çözmüyor. Yap-boz, haksız fiyat farkı, iş artışı önüne geçmiyor. Hayır diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Önergelerimize cevap verin gerçekleri görün.

AKP Genel Başkanı Sayın R. Tayyip Erdoğan, “Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” demesine ne diyorsunuz? Bakın 1994’ten beri AKP zihniyeti tarafından yönetilen İstanbul’da neler olup bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftalarda yaptığı açıklamasında “40 kat, 100 kat bu tür binaları yapmak sizi medeni yapmıyor; lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim” demişti.  Sayın Mevlüt Uysal siz buna ne diyorsunuz? Uyacak mısınız? Başakşehir Belediye Başkanı iken halkın bütün itiraz ve idari ve hukuki mücadelesine rağmen Gölet Bölgesini imara açmış oraya gökdelen diktiniz. Orada yargı kararları var uygulayacak mısınız?

Sn Erdoğan’ın İBB başladığı 1994 yılına kadar inşa edilen gökdelen sayısı ise 4 idi. Bugün İstanbul’un 121 gökdelenin 117’si AKP’nin söz sahibi olduğu dönemde yapıldı. Gökdelen inşasının yıllara dağılımına bakıldığında ise İstanbul’da gökdelenler, ağırlıklı olarak 2007 yılında yükseldi.  70 metreyi geçen gökdelenleri mercek altına alan bir araştırmaya göre Avrupa’da en fazla gökdelene sahip ülke Türkiye. Yapımı tamamlananlar arasında en büyük gökdelen olan İstanbul Sapphire’in ve Trump Towers’ın açılışını da Cumhurbaşkanı Sn Erdoğan yapmıştı ve İstanbul’un yeni bir sembol esere kavuştuğunu söylemişti.

Zeytinburnu’ndaki 16/9 Kuleleri için de Erdoğan “sahibine küstüm” demişti. Ancak daha sonra Fatih’te Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılış töreninde 16/9 Kulelerinin sahibi Mesut Toprak’a teşekkür etti. Biz de iktidardakilere teşekkür ediyor; halkımıza 2019’dan itibaren İstanbul’da bu manzaralara son vereceğimizin müjdesini veriyoruz.

Dikey yapılaşmalarla İstanbul’un siluetini, yeşil alanları yok ettiniz, şimdi ise ‘dikey yapılaşma kötüymüş yatay yapılaşmaya yöneleceğiz’ diyorsunuz. Yatay yapılaşmayla ise amacınız şu: İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’nı ve 3. Köprü çevresini imara açmak. Yani yeni rant alanları açıp İstanbul’u daha fazla yağmalayıp betona boğmak. Siz artık bir adım atmadan biz sizin 3 adım sonra nasıl bu kenti yağmalayacağınızı biliyoruz. Yatay yapılaşma adı altında İstanbul’un daha fazla betonla kaplanmasına izin vermeyeceğimizi bilin. Samimiyetsiz itiraflarınız ve mesnetsiz iftiralarınızı da alıp 2019’da gideceksiniz.

Saydam ve hesapveren yönetim anlayışına sahip değilsiniz; Meclis Çalışmalarının vazgeçilmezi soru önergelerimizdir. Demokrasilerin vazgeçilmezi muhalefettir. Bizim muhalefet etmemizden rahatsız oluyorsunuz. Korkuyorsunuz. Ama biz halkımızın çıkarlarını korumak için sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Sorduğumuz sorulara neden cevap vermiyorsunuz? Bizim sorduğumuz sorulara cevap verirseniz aynı zamanda İBB, İSKİ, İETT ve İŞTİRAKLERİ denetlemiş olursunuz.

Kendinize ve çalışanlarınıza güvenmiyorsunuz. İştiraklerin denetiminden sürekli kaçıyorsunuz. Gelin bu kürsüden söz verin, deyin ki “ben muhalefetten korkmuyorum”  2018 yılında kurulacak denetim komisyonu beş kişiden oluşturacağınızı ve iştirakleri meclis denetimine açacağınızın sözünü verin, yaptıklarınızdan korkmadığınızı, kul hakkı yemediğinizi ve yedirmeyeceğinizi İBB ve İŞTİRAKLERİ denetimden kaçırmayacağınızı beyan edin. Yapabilir misiniz? Yeni ve beyaz bir sayfa açmaya var mısınız? Saydam hesap veren bir yönetime var mısınız? Kendinize güveniyor musunuz?

 

HABER     / İSTANBUL GAZETEM 

 

 

İBB Başkanına buradan birkaç soru sormak istiyorum. İsterse selefi  Sn Kadir Topbaş ile birlikte de cevap verebilirler?

1. Metro istasyonlarındaki boş alanları bir firma (Turyap AŞ) ile anlaşıp kiraya verdiniz. Ne oldu? Ne kadar Kamu zararı var? Kocaman İBB bir kiralama işlemi dahi yapamayacak kadar basiretsiz becereksiz yönetimi ve başkanı var. Bunun için zararı şahsen tazmin etmeyi düşünüyor musunuz?

2.  İETT’nin satın aldığı garanti kapsamında Yedek parçalarını alamadığı ve zamanında teslim edilmeyen halkımızın parasının çöpe atıldığı Phileas marka otobüsleri Bakanımızı ülkelerine sokmayan Hollanda’nın APTS firmasından aradan geçen 9 yıl süreye rağmen teminatını neden paraya çevirmediniz? Kamu zararına ilişkin tazminat davasını akibeti nedir? Hollandalı firmadan alacaklarınızı neden tahsil etmiyorsunuz? Bu ayıplı araçları Hollanda hükümetine iade etmeyi düşünüyormusunuz?

3. İSPARK yolsuzluğuna karışan kişiler hakkında neden gereğini yapmadınız? Onlar hakkında işlem yapılmasını kimler önledi?

4. İĞDAŞ AŞ özelleştirilmesi için hangi kişi ve kuruluşlardan değerleme ve rapor alınmıştır? Bunlara ayrı ayrı ne kadar ödeme yapılmıştır? Bunların yasa dışı kişiler ile tespit edilen (TMS’ye devredilen kişi ve şirketler ile) bir ilişkisi var mı?

5. İSMEK kurs ihalesini hep aynı kişi veya ortaklığın almasının nedeni nedir? Bunları kim koruyup kollamaktadır?

6. Bugüne verdiğimiz soru önergelerinden cevaplandırılmayan veya eksik cevaplandırılan soruları ihbar kabul edip teftiş kurulunu görevlendirmeyi ve soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

7. Düzce’den içinde temizlenemeyecek kadar ağır metal bulunan kaynağında kent çöpü ve sanayi atıkları karışan suyu İstanbul’lulara içiren, kullandıranlar hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

8. İETT, ÖHO ve Otobüs AŞ ait otobüsler ile Phileas marka araçların  son yıllarda çok sayıda kazaya karışması, yanması bu araçların bakım ve onarımının zamanında ve tam yapılmaması ve orijinal yedek parça kullanılmamasından kaynaklandığı iddiasını araştırıp gerekli soruşturmayı  yapacak mısınız?

9. İBB, İETT, İSKİ ve İŞTİRAKLER’de yapılan kusurlu ihaleler ile bu ihaleleri yapan, denetlemeyen kusurlu alım ve imalat hakkında  işlem yapmayı düşünüyormusunuz? Tüm bu konular için soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

10. Başta Selefin Kadir Topbaş’ın yıkmadığı kaçak yerler olmak üzere, Kaçak yapıları yıkacak mısınız?

11. Başakşehir gölet projesi halkın istememesine ve yargı kararlarına rağmen projeyi inatla devam ettirme gerekçeniz nedir?

12. Hazır bugünlerde Rıza Sarraf  Çok güncel ve  ABD yakında mahkemesi görülecek. Bizim suç duyurumuz üzerine 2 yalısındaki kaçaklar tespit edildi, yıkmayı düşünüyor musun? Bizce gücün yetmez? Yapamazsın? İmar dosyaları hakkında, Kadir beyin döneminde de şimdi de birileri karar veriyor. Yine İstanbul’u bir belediye başkanı yönetmiyor. Dışarıdan “saray”dan yönetiliyor. Şimdi yine bir kişi hangi imar komisyonu raporları meclise havale edileceğine karar veriyor. Yani yine sen yönetmiyorsun.

13. İBB E. Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın 13,5 yıl geçmişi var. Siz her şeyi bir milat yaptınız; Fikirtepe Fikirsiz tepe dediniz. Geçmişi kabul ediyor musunuz? Etmiyor musunuz? Milat mı istiyorsunuz.

14. Emsal artışı olmayacak, yerinde dönüşüm olacak bu söz size ait. Var mısın? Meclisten Çok plan değişikliği geçti. Bölge planları geçti. Ruhsat almamış, imza şamasında ilçesinde 1/1000 UİP planı yapılmamış askıya çıkmamış emsal artışı olan plan değişikliklerini  hepsini durdurmaya var mısın?

15. Emsal artışı kabul etmiyorum her şey yerinde dönüşecek diyorsunuz. Güzel, Rahatlamak için Sn CB, Başbakan ve ÇŞB söylemleri ile aynı noktaya gelmelisiniz. Veya daha da rahatlamak istiyorsanız bizim kent politikalarımızı uygulayın rahat edin?

16. Kadir Topbaş (KT) dönemi şehre ihanet etti diyebilir misiniz? Yok eğer KT dönemini 4/4 lük düşünüyorsanız CB, Başbakan ve ÇŞB (MÖ bakandan)  farklı düşünüyorsun demektir?. Buna bir cevap vermelisiniz?

Related posts