BAŞKA ALEYNALARIMIZ HAYATTAN KOPARILMASIN DİYE ÇABAMIZ…

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ AHMET KAYA:

“BAŞKA ALEYNALARIMIZ HAYATTAN KOPARILMASIN DİYE ÇABAMIZ…”

Trabzon’da yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Aleyna Şanlı’nın ölümüne ilişkin soru önergesi veren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Söz konusu yerde Karayolları Genel Müdürlüğü 2 buçuk yıl önce üst geçit yapılması kararı almasına rağmen üst geçit yapmamıştır. 2 buçuk yıl önce alınan karar, kazadan sonra tekrar alındı. Her kazada bir üst geçit kararı mı alınacak? Peki, üst geçit ne zaman yapılacak? Üst geçit yapılmadıkça da Aleynalarımızı kaybetmemiz kaçınılmazıdır” dedi.

Trabzon’un Ortahisar İlçesi’ne bağlı Yalıncak Mahallesi sahil yolundan karşıya geçmeye çalışan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Aleyna Şanlı, araç çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzonlu üniversite öğrencisi Aleyna Şanlı’nın yürek yakan ölümünü Meclis’e taşıdı. Kazanın yaşandığı mevkideki yolun eğimli, virajlı ve Karadeniz sahil yolunun en tehlikeli yollarından biri olduğuna dikkat çeken Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÜST GEÇİT YAPILMIŞ OLSAYDI ALEYNA KIZIMIZ BELKİ DE HAYATTAYDI

“Mahalle içinden geçen bu yolun etrafında birçok bina, alışveriş merkezleri, 500 kişilik öğrenci yurdu olmasına rağmen yoldan karşıya geçmek için hiçbir üst geçidin ya da güvenli geçiş noktasının bulunmaması ve aynı mevkide sıklıkla kazalar yaşanması Yalıncak Mahallesi sakinlerini endişelendirmektedir. Söz konusu yerde Karayolları Genel Müdürlüğü 2 buçuk yıl önce üst geçit yapılması kararı almasına rağmen üst geçit yapılmamıştır. Konuya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’a soru önergemizi verdik. Başka Aleynalarımız hayattan koparılmasın diye çabamız… 2 buçuk yıl önce yapılması planlanan üst geçit yapılmış olsaydı belki Aleyna kızımız yaşıyor olacaktı. ”

KAYA’DAN ULAŞTIRMA BAKANINA SORU ÖNERGESİ

1- Aleyna Şanlı’nın ölümüne sebep olan mevkide 500 kişilik öğrenci yurdunun bulunduğu ve öğrencilerin sıklıkla karşıdan karşıya geçtiği yolun eğimli olduğu, viraj ağzı olduğu ve bu nedenle yayalar için büyük tehlike oluşturduğu bilgisi doğru mudur? Doğru ise burada yaya güvenliği için gerekli önlemler neden alınmamıştır?