Beşiktaş Belediyesi işçi eylemleri

Beşiktaş Belediyesi işçi eylemleri
Beşiktaş Belediyesi işçi eylemleri

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI BURUK GEÇTİ .

CHP 1 Mayıs günü İstanbul’da bulunan tüm ilçeleriyle Bakırköy alanında İşçi Bayramı kutlarken ,tüm gözler Beşiktaş Belediyesi merkez binasının önünde eylem yapan “işten atılan” işçilerin akıbetine çevrildi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar bundan 40 gün önce dokuz temizlik işçisini işten atmıştı. Atılan işçiler “neden atılıyoruz?” sorusuna cevap bulamadan polis zoruyla kapının önünde buldular kendilerini. Daha sonraki süreçte Beşiktaş Belediyesi Levent Merkez binası önünde oturma eylemi yapan işçiler sorularının cevabını bekledi.

BUGÜN 40. GÜN 

besiktas_iscileri_istanbulgazetem

İstanbul Gazetem , Beşiktaş Belediyesi tarafından işten atılan temizlik işçilerini eylem yaptıkları Levent merkez binası önünde ziyaret etti. 

besiktas_iscileri_eylem

 

İşten DSCF2017atılan işçi sayısı dokuz olsa da ,geride mağdur olan kişi sayısı kırk kişinin üzerinde oluyor. Her biri evli ve çocuk sahibi bu dokuz işçi halen neden işten çıkartıldılar ve neler oluyor bunun bilgilerini bir yetkiliden alamadıklarını dile getirirken , görüştüğümüz işçiler durumu şöyle özetledi .

Belediye bünyesinde 503 temizlik işçisi olarak , maaşlarımızın düşürülmek istenmesini protesto ettik. Çilekli Caddesi’nden yürüyüşe geçen işçiler “Beşiktaş uyuma emekçine sahip çık”, “susma sustukçu sıra sana gelecek”, “işçiyiz haklıyız kazanacağız” şeklinde slogan atıldı.  Eylem sonrası iş başı yaptığımızda tüm çalışanlar işe başlarken bizlere iş başı yaptırılmadı. Eğer suçumuz bu protestoya katılmak sa 503 kişi değilde neden 9 kişi işten atıldık. Bizler bölücü örgüt üyesi olarak suçlandık. Bu konuda dava açtık mahkememiz sürüyor. İlerleyen günlerde burada eylem yaparken tek isteğimiz “işimize geri alınmak” olmasına rağmen , şiddet gördük, kovulduk , eylem hakkımızı elimizden almak istediler yılmadık.

Bu konu hakkında CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat‘ın ve hatta CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU‘nun haberi var . Gözler şimdi CHP Genel Merkezin PM toplantısına çevrildi . Detaylar İstanbul Gazetem ‘de olacaktır.

AYKUT ERDOĞDU 

aykut_erdogdu_istanbulgazetemBeşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar tepkilere rağmen henüz bir açıklama yayınlamadı. Öyle ki CHP İstanbul Milletvekili Aykut ERDOĞDU bu konu ile ilgili kendi sosyal medyasında yayın yaptı. Bu konu hakkındaki görüşünü İstanbul Gazetem Nisan sayısında yayınlamıştık.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile fotoğraf vermesi ve Mehmet Ağar’ı makamında ağırlamasıyla tepki çeken CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı eleştirerek partisine disiplin kurulu çağrısı yaptı. Erdoğdu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bıçak kemiğe dayandı… Kan kusup kızılcık şerbeti içtim demekten bıktım… Beşiktaş Belediye Başkan’ı hakkında disiplin süreci başlamalı…” ifadelerini paylaştı.

Hazinedar için son olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de CNN Türk canlı yayınında eleştirilerde bulunmuştu. Özel, belediye işçilerinin havaalanında Umre’den dönen Hazinedar’ı sloganlarla karşılamasını eleştirerek, “Bence işlem başlatılmalı” demişti.

İŞÇİLER NE YAPACAK ?

40 gündür eylem yapan işçiler , her kesimden bizlere destek geliyor. Burada bizi gören vatandaşlar “Nasıl işten atılırsınız.! Burası sosyal demokrat belediye değil mi?” sorularını soruyor. Bizler bir kuruma üyeisek bu kurum CHP dir. Bizim inandığımız tek örgüt ve tek parti CHP dir. Artık Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun vicdanına kaldık. Ve bizler o vicdana inanıyoruz . Çocuklarımız ailemiz zor durumdayız. Bu zor durum bizleri asla yolumuzdan çevirmeyecektir. Sizler değerli basın mensubu arkadaşlarımız ,sesimizi duyurdunuz emeğinize teşekkür ederiz. Özellikle İstanbul Gazetem ve  Sayın Varol KISA her anımızda yanımızda oldu. Bu birliktelikte hiç bir menfaat gözetmeden yanımızda olduğunuz için sonsuz teşekkür ederiz. Mübarek kandil günü ümreye giden Sayın Murat Hazinedar yanımıza dahi gelmedi. Gelen bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. ” diyerek sözlerini bitirdiler.

İSTANBUL GAZETEM OLARAK SORUYORUZ !

-Burada kırk gündür işten atılan işçilerinizin suçu nedir ?

-Ortaköy’de tezganı elinden aldığınız Fatma Köprülü ‘nün suçu nedir?

-Kendi partinizin Milletvekili Aykut ERDOĞDU’yu bu kadar sert açıklama yapacak kadar bıktıran sebepleriniz nedir?

CHP’li belediyelerin “sosyal politika”ları ne?

CHP’li belediyelerin, toplumun “yoksullar ve ezilenleri” için politikaları ne?

Beltaş işçileri sorunu ne oldu ?

Beltaş Vakfı Başkanı kim ve nasıl seçildi?

Beşiktaş Belediye Meclis toplantıları neden kapalı kapılar arkasında yapılmaya başladı?

Tüm bu sorularımızın cevapları için kapımız sonuna kadar açıktır.

İSTANBUL GAZETEM / İSTANBUL YEREL 

İstanbul Gazetem Dağıtım Alanları:

İstanbul bölgesinde ki tüm devlet kurum ve kuruluşları,[Belediyeler ,Belediye Müdürlükleri,Hastaneler,Kaymakamlıklar,Sendikalar Ve Okullar)

İstanbul bölgesindeki tüm dernek ve dernek kurumları,

Vakıflar,sosyal çalışma platformları,

Siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıkları,

İstanbul bölgesinde şirket kurum ve kuruluşları,

İstanbul ilçe mahallelerindeki aboneler….

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

Yenilenen içeriği ile yeni çalışmalarımızda yer almak isteyen siz değerli okuyucularımız bizimle irtibata geçiniz.

Varol Kısa

0535 248 40 23

 

 

Bir cevap yazın