Beşiktaş Ihlamur Parkı Eylemleri 1999-2016

ihlamur_parki_eylemleri_besiktas_yusuf_namoglu_murat_hazinedar

İstanbul / Beşiktaş Ihlamur Parkı eylemleri

İstanbul Gazetem Gazetesi, Beşiktaş Belediyesi önünde eylem yapan vatandaşların savunduğu “Ihlamur Parkı” nın geçmişten günümüze hikayesini araştırdı…

Ihlamur Parkı, Beşiktaş’ta Ihlamur Yıldız Caddesi üzerinde bulunan, civarda yeşil alan olarak kalabilmiş nadir parklardan biri.Parkın imara açılma sorunu 1999 dan bugüne her dönem gündemde oldu.

   1999 yılında Beşiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu döneminde İmar için müracaat edildiği iddia edilen park halkın kullanımındaydı.

   2004 yılında Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal döneminde ise parkın bir sahibi olduğu ortaya çıktı. Bu dönemde imara açıldığı, % 17 lik inşaat yapma hakkının % 28 lere çıktığı bir diğer iddia olsa da, mal sahibi tarafından kapatılmak istenilen parkın yine sahibi Beşiktaşlılar oldu.

  2009 yılında İsmail Ünal’ın ikinci dönemi oluyordu . Bu süreci görüştüğümüz mahalle sakinlerini şöyle anlattı . “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde onaylanan 1/5000 ölçekli “Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarih, Sit Alanı ile Abbasağa Parkı Doğal Sit Alanı Koruma amaçlı nazım imar planı”nda söz konusu alan orta yoğunluklu konut alanı ve park olarak tanımlanıyor.”..

   2014 yılında Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar döneminde “Ihlamur Parkı” sorunu tekrar canlanıyor ve parkın etrafı kapatılıyordu.

  2016 yılının 21 Haziran günü  taşeron bir firma tarafından gece yarısı demir bariyerlerle kapatıldı ve bazı ağaçların kesildiği ortaya çıktı. Bu duruma tepki gösteren mahalle sakinleri parkta önce eylem yaptı, daha sonra ise parkın içinde her gün saat 19.00’da gece nöbetleri tutmaya başladı. İmza kampanyası da düzenleyen mahalle sakinleri, tarihi parkın korunması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Beşiktaş Belediyesi’ne de dilekçe ile başvurdu. Bugün parka gelen taşeron firma yetkilileri de mahalle sakinleri tarafından protesto edilerek parktan kovuldu.

     Ve 12 Temmuz 2016 Beşiktaşlılar Belediye binası önünde

Çırağan’daki hizmet binası önünde toplanan vatandaşlar Beşiktaş Belediye Meclisi’ne girerek toplantıyı izlemek ve görüşlerini dile getirmek istedi. Beşiktaşlılar, içeri girişlerinin engellenmesi üzerine sloganlarla  Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı protesto etti.

Bir misafirini yolculamak için kapıya çıkan Hazinedar, Beşiktaşlıların sorularına cevap vermeden tekrar içeri girdi.  İçeri girmek isteyenleri engellemek isteyen zabıtalar ise İBB ve Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Cevdet Bayram‘ı da içeri almadılar..

Beşiktaş Belediye Meclisi toplantısına girmek isteyenlerin kapı önündeki Beşiktaşlılar suratlarına kapanan demir kapıyı yumruklayarak  eylemlerine devam etti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar , 12 eylül olaylarında dahi yapılmayan bir belediyecilik anlayışı ile basın ve halka kapalı yaptığı meclis toplantısı sonrası hiç bir açıklamada bulunmadığı Beşiktaşlılar bina önünden ayrıldı.

Haber detaylarını  İstanbul Gazetem Gazetesinde  takip edebilirsiniz .

 

İSTANBUL’UN TEK GAZETESİ İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

İstanbul Gazetem  her haberi yerinde ve belgeleriyle yaptı. İşte bu yüzdendir ki İstanbul okuyucuları gazetesini seçti. Reklam gazetesi , şantajcı gazete , yandaş gazete gibi ünvanlarla anılan yerel gazetelerin yerine ” Haberi yerinde ve doğru yazan gazete ” ile “Kendilerine en yakın isim Varol KISA ” yı tercih ettiler. İstanbullular  artık “İstanbul Haberlerini, İstanbul Büyükşehir Belediye etkinliklerini, haberlerini ” İstanbul Gazetem VAROL KISA ‘dan takip ediyor .

Abone olun İSTANBUL GAZETEM kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem Dağıtım Alanları: Türkiye’nin her yerindeyiz.

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23) 

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Abone olacağınız gibi , yayın hayatımıza devam etmemiz için gizli destekçimiz olabilirsiniz. Siz istemedikçe, isimler ve kurumlarınız açıklanmayacaktır.

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

Ferahevler Şubesi / Şube no: 1139

Hesap no: 89757664

IBAN: TR23 0006 7010 0000 0089 7576 64

 

Bir cevap yazın