Beşiktaş’da Dedeler ve Ninelerden Masallar

 

BEŞİKTAŞ’TA DEDELERDEN ve NİNELERDEN MASALLAR

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi anaokulu ve ilkokullarda yürüttüğü Dedemden Ninemden Masallar Projesi’nin Kapanış Programı Ortaköy Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü projenin amacını “ Sözlü ve kültürel mirasımızın en güzel örnekleri olan masallarımızı ve masal anlatıcılığı geleneğimizi gün yüzüne çıkarmak; bu sayede de değerlerimize sahip çıkmak ve kuşaktan kuşağa aktarımını pekiştirmek istedik” ifadesiyle dile getirdi.

Beşiktaş ilçesi resmi anaokulu ve ilkokulların tümünde uygulanan proje kapsamında 39 dede ve nineye (Beşiktaş’ta resmi anaokulu ve ilkokullarda okuyan öğrencilerin dede ve nineleri) erişilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınan masallardan ise 20 tanesi bugüne kadar hiçbir yerde yazıya geçmemiş masallardan oluşmaktadır. Proje etkinliği kapsamında ilk defa yazıya geçirilen masallardan bir kısmının ise en az 100 yıllık bir geçmişi olduğu masal anlatan büyüklerimizin masala ait bilgi birikiminden tespit edilmiştir.

Projenin okul programı bölümlerinde Beşiktaş’a bağlı her resmi anaokulu ve ilkokuldaki öğrencilerin dede ve nineleri okula davet edilmiş, torunlarının okudukları okuldaki tüm öğrencilere masal anlatılmıştır. Dede ve ninelerin masal anlatımlarının ardından masala anlatıcılığı eğitimi almış öğretmenlerimiz masalların kuşaktan kuşağa nasıl aktarıldığını masal anlatarak göstermişlerdir.

Dedemden Ninemden Masallar Projesinin Kapanış Programı’nda ise temsilen bir anneanne, bir babaanne ve bir dede masal anlatmış; devamında da okul proje koordinatörlerine, masal anlatıcısı öğretmenlere, emeği geçen dede ve ninelere belge ve proje kapsamında çıkarılan “Derlenmiş sözlü Masallar” kitabı takdim edilmiştir.

 

Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

İSTANBUL GAZETEM 30.SAYISI 

 

 

Bir cevap yazın