Bin kere HAYIR çıktı, bir kere EVET çıkmadı

Bin kere HAYIR çıktı, bir kere EVET çıkmadı

  İstanbul Gazetem seçim çadırlarında ve standlarında halkın nabzını ölçmeye devam ediyor. Üsküdar, Sarıyer, Şişli, Eyüp, Kadıköy, Kağıthane’den sonra bugün Beşiktaş ilçesinde Levent mahallesinde açılan standlarda halkın referandum oylarının sebeplerini dinledik.

    Levent ve 4.Levent Metro önlerinde kurulan standlarda halkın düşüncelerini aldığımızda, özellikle tek başkanlık, yasama ve yürütme, meclisin yetkilerinin azaltılması, başbakanın olmaması ve 18 yaş milletvekili seçilmesindeki düzenlemeye halkımız HAYIR oyu vereceklerini dile getirirken, bir saatten fazla duran ekibimize Evet oyu vereceğini ve sebeplerini açıklayan bir tane vatandaşın olmaması dikkatleri çekti.

Bu durakların en büyük özelliği, İstanbul’un her ilçesinden gelen vatandaşların metroları kullanım için bulunmalarıdır. Yani sadece Beşiktaş değil bir nevi küçük İstanbul anketi gerçekleştirdik. 

Standlara gelen halkın bir çoğu “Tam vekaletname” ve ” Tek başkanlık” sistemine tepkilerini ağır bir dille eleştirdi. Bir vatandaşımız “ 70 yaşındayım. Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir ülke olarak bugüne kadar güçlü bir Türkiye olarak varoldu da, şimdi 15 yıllır yöneten siyasi partinin seçilmesine sebep veren kararlar mı hatalı? Ozaman AKP’yi seçerek en büyük hatayı biz halk olarak yaptık. Asla tek başkanlık sistemini istemiyoruz” dedi.

Bir başka vatandaşımız ise “ Tek Başkanlık sistemi için, Akıllara durgunluk veren yanlış bir uygulama  diyenler şimdi bizlerin akıllarıyla oynuyor. elbette HAYIR ” dedi.

Sert yorumlar şöyle devam etti. 

Aslında HAYIR demek için binlerce sebep varken, Evet diyecek tek sebebin bile olmadığı maddelerin halkın oylamasına sunulması büyük bir siyasi ayıptır. Bu kararların geçmesinde uğraşan tüm vekilleri şiddetle kınıyorum

Biz Türkiye’de mutlu yaşıyorduk. Neden ısrarla tek başkanlık sistemi anlamıyoruz. Ve düne kadar 350 vekil çok diyenler şimdi halk ile adeta dalga geçer gibi 600 vekil yetmez bile demeleri, beni HAYIR oyu vermeye mecbur kılmıştır

Standlarda gönüllü çalışan ekip, kafasında sorularıyla gelen vatandaşlara kendi elleriyle yaptıkları “HAYIR KURABİYESİ” ikram ediyorlar ve tüm dikkatleriyle soruları cevaplandırıyordu. bir çok vatandaşın fikirlerinin tam anlamıyla oturduğu gözlemimiz arasında yer aldı. 18 maddenin tamamını bilen hiç bir vatandaşımızın çıkmaması ve HAYIR oyu vereceklerin kesinlikle tek başkanlık sistemine karşı gelmeleri, milletvekili sayısının abartılı olduğu, hele hele 18 yaşında vekillik hiç bir şekilde akla yatkın olmadığı birleşen düşünceler arasında yer aldı.

CHP Beşiktaş İlçe örgütünden de çalışmalara katılım oldu. Onlarında düşüncelerine yer verdiğimiz videomuz “Gazeteci Varol KISA” nın sosyal medya hesabından yayınlandı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN  

 

Haber:  İstanbul Gazetem

Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

 

 

 

 

Bir cevap yazın