CHP’li Subaşı: Kadınlara biber gazı sıkan ülke Dünya’dan da saygı göremez

CHP’li Subaşı: Kadınlara biber gazı sıkan ülke Dünya’dan da saygı göremez

İdlib ateşkes görüşmeleri sırasında Türk heyetinin Rusya’da dakikalarca bekletilmesine tepki gösteren İBB CHP Grup Başkan Vekili Av. Doğan Subaşı, “Rusya’ya en sert duygularla büyük bir nefretle kınıyorum. Türkiye devleti bu kadar herhalde tarihte çok az aşağılanmıştır. Buna karşın bir sözü de hatırlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Göçmenlere biber gazı sıkan ülke ahlaktan bahsedemez” dedi. Ben şimdi Sayın Fahrettin Altun’a soruyorum: Kadınlara biber gazı sıkan ülke ahlaktan bahsedebilir mi? Kendi ülkendeki kadınlara böyle biber gazı sıkarsan Moskova’ya gittiğinde o muameleyle karşılaşırsın. Kendi vatandaşına saygı duyan ülkeler ancak dünyadan saygı görür” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Mart ayı toplantılarının ilk birleşimi dün Saraçhane binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi.

Meclis’in açılışı İdlib şehitleri için saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla yapıldı. Meclis’te bulunan partilerin Grup Başkan Vekilleri’nin konuşmalarının ardından son Grup başkan Vekili konuşmasını İBB CHP Grup Başkan Vekili Av. Doğan Subaşı yaptı.

“ŞEHİTLERİN GELMEMESİNİ SAĞLAMAK DA BİZİM GÖREVİMİZ”

Konuşmasına Suriye’nin İdlib kentinde şehit olan 36 askeri anarak başlayan Av. Subaşı, “27 Şubat gecesi İdlib’de çok sayıda askerimiz şehit oldu. O gece sabaha kadar içimiz kan ağlayarak haberleri dinledik. Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Buna karşın siyasi sorumluluk üstlenen arkadaşlar olarak bizlerin görevi sadece rahmet dilemek olamaz. Şehitlerimize karşı ve bütün milletimize karşı başka görevlerimiz de var bizim. Şehitlerin gelmemesi, şehitlerin olmamasını sağlamak da bizim görevlerimiz arasında. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Görevimizi iyi yaparsak ancak şehitlerimize karşı da sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz” dedi.

“TÜRKİYEDE LİDERLİK SORUNU VAR”

Konuşmasında 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni ve Çanakkale şehitlerini de anan Av. Subaşı, Çanakkale Zaferi üzerinden Türkiye’nin günümüzde içinde bulunduğu sürecin liderlik eksikliği olduğuna dikkat çekti. Osmanlı’nın 1915’te Balkan Harbi’nde küçük devletlere karşı kaybetmesine rağmen Çanakkale’de büyük devletlere karşı destan yazdığına işaret eden Subaşı, “3 yıl içinde silahlı kuvvetlerde ne değişti de küçük devletlere yenilen Osmanlı devleti 3 yıl sonra dünyanın süper güçlerine karşı bir zafer kazanabildi? Aradaki fark liderlik farkıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu savaşı kazandık. Bugün ise yaşadığımız olumsuz durumların sorumlusunu liderlikte aramak gerekiyor” dedi.

“VATANDAŞINA SAYGI GÖSTERMEYEN DÜNYADAN SAYGI GÖREMEZ”

 

Türk heyetinin Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bekletilmesine de konuşmasında yer veren Subaşı, “Türk heyetinin Moskova’da nasıl karşılandığına dair bir video dönüyor. Rusya’ya en sert duygularla büyük bir nefretle kınıyorum. Düşünebiliyor musunuz, 2 dakika heyetimiz bekletiliyor, bu durum 7 tane kamerayla görüntüye alınıp basına ve televizyonlara servis ediliyor. Türkiye devleti bu kadar herhalde tarihte çok az aşağılanmıştır” dedi. Rusya’nın Türkiye’ye gösterdiği ayıpla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türkiye’de kadınlara karşı yapılan şiddeti de mukayese eden Av. Subaşı, “Sayın Fahrettin Altun bakın bir laf etti. Diyor ki, göçmenlere biber gazı sıkan ülke ahlaktan bahsedemez. Ben şimdi Sayın Fahrettin Altun’a soruyorum. Kadınlara biber gazı sıkan ülke ahlaktan bahsedebilir mi? Kendi ülkendeki kadınlar böyle biber gazı sıkarsan Moskova’ya gittiğinde o muameleyle karşılaşırsın. Hangi görüşten olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olan herkese önce sen kendin saygı duyacaksın. Ondan sonra dünyadan saygı görürsün” diye konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=y1J4HmmzWj0

“ESAD’A KARDEŞİM DİYEN KİMDİ ONA BAKIN”

AK Parti Grubu tarafından CHP’nin Suriye politikasına yönelik getirilen eleştirilere de yanıt veren Av Subaşı, “Ben Esad’la Bodrum’da tatil yapmadım. Esad’a ‘kardeşim’ diyen kimdi bir bakın” dedi. Türkiye’ye milyonlarca Suriyeli’nin göç etmesini AK Parti’nin yanlış dış politikasına bağlayan Av. Subaşı, AK Parti Grubu’na, “4 milyon Suriyeli göçmen ülkemize geldi. Kendi çocuklarımıza üniversiteye sokamazken bu çocukları üniversiteye bedavaya aldık. Bir sürü ev yaptık, çadır yaptık. Başından sonuna kadar yapalım. Zor duruma düşmüş insanlara el uzatalım. Ama onların buraya gelmesinde sizlerin hiçbir sorumluluğu yok mu. Bu topluma zırnık kadar bir özeleştiri vermeyecek misiniz? Yazık. Bunları bu toplum görmüyor mu sanıyorsunuz. Siz bu toplumun aklını kendi aklınız kadar mı sanıyorsunuz” diye seslendi.

İMAMOĞLU VE ÖZKOÇ’A YAPILAN İTHAMLARA YANIT

İBB Meclisi AK Parti Grubu’nun TBMM CHP Grup Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik getirdiği ithamlara de değinen Av. Subaşı, “Sizin Genel Başkanınız ağzına gelen her şey söyleyebiliyor. Sayın Engin Özkoç da onun sözlerini kendisine iade etti. Konu budur. Sayın Ekrem İmamoğlu ise hiçbir zaman şahıslara yönelik hiçbir şey söylemedi. AKP grubu eşkıyadır gibi bir şeyi ima etmedi. Ancak İBB’nin mülklerini hızla elinden almaya çalışmak eşkıyalıktır. Siz bize vatan haini derken hakaret olmuyor da yaptığınız hareket eşkıyalıktır deyince mi hakaret oluyor? Bu ne pişkinliktir” dedi.

“ÖMER SEYFETTİN’DEN ÖĞRENİLECEK ÇOK ŞEY VAR”

Av. Subaşı, konuşmasının son bölümünü ise Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Ömer Seyfettin’e ayırdı. 100 yıl önce 36 yaşında aramızdan ayrılan Ömer Seyfettin’in genç yaşına rağmen çok üretken bir yazar olduğuna işaret eden Av. Subaşı, “Dilde sadelik akımını temsil eder. O yüzden Ömer Seyfettin’in 100 yıl önce yazdığı hikâyeleri bugün de rahatlıkla okuyabilirsiniz. Siz bazen zaman zaman “harf devrimiyle bir gecede cahil bırakıldık” diyorsunuz ya bu çok yanlış. Ömer Seyfettin o kadar duru, o kadar arı bir Türkçe kullanıyor ki, Türkiye’de hikâyeciliğin bir anlamda babasıdır ve yüzlerce yıl cahil bırakılmış olmamızın

bir tür cevabı gibidir Ömer Seyfettin. Ömer Seyfettin’in ikinci özelliği dönemin akımlarından olan Türkçülük akımına yakın bir insan olmasıdır. O yüzden Türk milliyetçisi olarak bilinir. Romanlarında hikâyelerinde hep ulusal onur ve gurur üzerine yazar. Yetiştirebilseydim Pembe İncili Kaftan romanını buradaki bütün Meclis üyelerine ve Rusya’ya giden heyete armağan etmek isterdim.” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=2-arD2sQAHI&t=5s

AYDOĞMUŞ İÇİN BAŞ SAĞLIĞI, AKAR İÇİN ALLAH’TAN RAHMET DİLEDİ

Öte yandan konuşmasında Av. Subaşı, yakın dönemde ablasını kaybeden İBB Bahçelievler Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş için başsağlığı dilerken, 5 Mart 2020 tarihinde hayatını kaybeden CHP’nin 2004-2009 İBB Meclis Grup Başkan Vekili olan Kemal Akar için ise Allah’tan rahmet diledi.