Çocuklarımıza Dokunma

CHP İSTANBUL’dan DEV ÇIĞLIK GELDİ. ÇOCUKLARIMIZA DOKUNMA!Küçük kadınlarımızdan DEV çığlık geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı tarafından, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla, Rumeli Hisarı Sahili’nde düzenlenen eylemde “Sesimi duy” yazılı siyah renkli binlerce balon gökyüzüne bırakıldı.

 CHP İstanbul İlçelerinden katılımların gerçekleştiği eylemde CHP Kağıthane Kadın kolları Başkanı Neslihan DURMAZ ile yaptığımız röportajda ” Hükümet sesimizi duymalıdır. Çocuklarımızdan bu sapkınlar artık ellerini çekmesi gerekiyor. bunu sözlerle anlamayan sapkın bir zihniyet var karşımızda. Bu yüzden TBMM ve Hükümetin acil caydırıcı kanun yasalarıyla bu istismarlara DUR demek zorundadır” dedi. 
 
CHP İstanbul, belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen eyleme il ve ilçe teşkilatı yöneticileri ile partililerden oluşan kalabalık bir grup destek verdi. “Çocuk istismarına dur de!” yazılı büyük bir pankart açan CHP’li grup, sık sık “Susma haykır istismara hayır” sloganları attı. Eyleme denizden destek veren bazı teknelere asılan “Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma” yazılı pankartlar da dikkat çekti.
 
CHP Sarıyer Kadınkolları Başkanı Sunay SEVİNÇ  etkinliğin Sarıyer ilçe sınırlarında yapılmasından dolayı , ev sahibi olarak tüm misafirleriyle ilgilendi.SEVİNÇ ” Sesimizi tüm Türkiye ve yetkili makamlar duyana kadar susmak yok” diyerek düşüncelerini açıkladı.  İstanbul Gazetem gazetesinin lojistik desteğini sağlayan Yönetim Kurulu Üyesi Nurhayat ŞEN‘e ayrıca teşekkür ederiz.
 
  CHP Bayrampaşa İlçe başkanlığı en kalabalık katılımcısı olan ilçelerden biri oldu. Yeni Başkan Remzi ALBAYRAK ile mutlu bir görüntü sergileyen Bayrampaşa Örgüt Üyeleri eylemde göz dolduran bir çoğunlukla sloganlarda destek verdi. Başkan ALBAYRAK , eşi ve kızı ile eyleme katılarak örnek bir davranış sergiledi. 
 Adalet Bakanı’ndan “kimyasal hadım” açıklaması ‘Çocuk istismarı son 10 yılda 7 kat arttı’ Tüm CHP İlçe başkanlıklarından yükselen ” Sesimi duy” çığlığına CHP Eyüp İlçe başkanı Sinan AKÇİÇEK ve ilçe örgütünden tam destek gelirken Başkan AKÇİÇEK ” Bizler sesimizi duyurana kadar susmayı düşünmüyoruz. sizin gibi cesur medya mensubu arkadaşlarımız sayesinde ülkemizde ve hükümetin yetkili makamındakilerin bu konuya duyarsız kalmayacaklarını düşünmekte ve istemekteyim. Çocukların tüm hakları savunulmalı bu sadece taciz ve cinsel istismar değildir. Çocuk işçilerin , eğitimi yarıda bırakılan çocukların sesidir” dedi.
   CHP Beşiktaş Kadınkolları Başkanı Ferhunde ŞİRİN ve yönetim Kurul üyeleri İstanbul Gazetem objektiflerine takılan diğer bir görüntü oldu. Bir anne ve bir eğitmen olan Başkan ŞİRİN bu konuda çok hassas olduğu ” Çocuklarımızın oynama, eğlenme ve hayatı tanıma zamanlarında kirli ellerin onlara dokunmasını tahammül edemiyorum. asla durmayacağız ve sesimizi duyurana kadar devam edeceğiz. Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza yapılan bu hak ihlalleri ve tüm istismarlıkları kabul etmemiz mümükün değildir. “Sesimi duy” eylemlerine destek veren halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarım” dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci,

Ülkemizin kanayan yarası olan pedofili ve enseste maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel istismara uğrayan çocuklarımızı meclis gündemine taşıdı ve çocuklara uygulanan cinsel istismar vakaları hakkında meclis araştırması yapılmasını istedi. Yedekci araştırma önergesinin gerekçesinde sunduğu veriler ile toplum vicdanında açılan yarayı gözler önüne serdi.

 
Yedekci, “Dünyada ‘Çocuk Bayramı’ olan tek ülkeyiz ancak ne yazık ki geldiğimiz şu noktada Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranına sahip bir konumdayız. Toplumumuzun kanayan yarası çocuk istismarının engellenmesi için istismarcılar hiçbir durumda ceza indiriminden yararlanmamalı ve en ağır şartlarda cezalandırılmalıdır, konuya ilişkin önlemler arttırılmalı ve eğitim programları oluşturulmalıdır. Cinsel istismar vakalarıyla ilgili ciddi bir farkındalık sağladık ancak bu yeterli değil. Bizler birleşerek, güçlerimizi, yüreklerimizi birleştirerek mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Ülkemizde güvende olmayan bir tek çocuk kalmamalıdır” dedi.
İşte o veriler:
 
· Tecavüzcülerin yüzde 5’i ortaya çıkarken, yüzde 95’i gizli kalıyor
 
· Ensest ilişkilerden bin tecavüzcüden sadece biri açığa çıkıyor.
 
· Adliyelerdeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili
 
· İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor
 
· İstismarcıların yüzde 9’u çocukla aynı evde yaşıyor
 
· Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin olduğu biliyor ancak dini nikahlar nedeniyle gerçek sayın bunun çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor
 
· Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı
 
· Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti
 
Yedekci’nin meclis araştırması sonucunda uygulanmasını istedikleri ise şu şekilde:
 
· İstismar vakaları hakkındaki davalarda hiçbir şartta indirim uygulanmamalıdır. İstismarcının cezasının infaz edildiği süreçte koşullu salıverilme uygulaması ile cezasının üçte ikisi çektikten sonra tahliye edilmesi ihtimali ortadan k
aldırılmalıdır.
 
· İstismara uğrayan kişinin yaşayacağı travma dikkate alınarak defalarca kez muayene edilmemeli ve rehabilitasyon görmesi sağlanmalıdır.
 
· Çocuk parklarına ve okulların tüm alanlarına güvenlik kameraları takılmalıdır. Çocuk parklarında güvenliği ve temizliği sağlayacak personeller bulunmalıdır.
 
· Çocuklarla bire bir iletişimde olacak tüm personelin ilgili güvenlik soruşturmasından ve psikolojik testlerden geçmesi, adli sicili bozuk kişilerin bu alanda istihdam edilmemesi sağlanmalıdır.
 
· Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları’nın da katılacağı eğitim programları oluşturulmalı, kamuoyuna kitapçıklar dağıtılarak bilgi edinmeleri sağlanmalı, düzenli aralıklarla eğitimler tekrarlanmalıdır.
 
· Sağlık personellerinin cinsel istismarlar hakkında 
eğitim alması sağlanmalıdır. Bu konuda düzenlenen eğitimlere tüm vatandaşlarımızın katılımı sağlanmalı ve farkındalık projeleri oluşturulmalıdır.
 
· Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve liselerde cinsel eğitim dersi verilmelidir.
 
· Küçük yaşta çocuklar üzerinde daha büyük bir tehlike bulunması nedeniyle okul öncesi eğitimcilerin yapacağı çalışmalar ile çocuk istismarı ve ihmali konusunda eğitim çalışmaları yapılmalıdır.
İstanbul Gazetem ailesi olarak bilerde “Çocuklarımızdan çekin o pis ellerinizi” diyor ve yetkili makamları hızlı bir şekilde caydırıcı yasa kararları çıkartması ve uygulamasını istiyoruz.
Haber VAROL KISA (Ailenizin Gazetecisi)
sosyal medyalarda paylaşalım
error0

Bir cevap yazın