Cumhurbaşkanı adayı belli oldu

Cumhurbaşkanı adayı belli oldu

“TARİH YAZACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte salona geldi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce ile ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. Kılıçdaroğlu, “Tarih yazacağız” dedi.

“HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK”

Grup toplantısının ardından “Birazdan Genel Başkan resmen açıklayacak” diyen İnce, “Her şey daha güzel olacak” ifadelerini kullandı. İnce, gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Ben dün mesajı vermiştim. Zamanı gelince demiştim. Siz anlamadınız. Gel – İnce olarak anlamanız gerekiyordu” dedi. Gazetecilerin, “Saray mı Çankaya Köşkü mü?” sorusuna İnce “Biz köylü çocuğuyuz. Saray bizi bozar” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “25 Haziran’da sadece İzmir’in dağlarında değil Türkiye’nin bütün dağlarında çiçekler açacak. bunu inanarak söylüyorum. 29 Ekim’de Cumhuriyetimizi kurduk. Bütün mazlum milletlere örnek olduk. 1946 yılında çok partili yaşama geçtik. Ve 14 Mayıs 1950’de seçimi kazanan Demokrat Parti’ye rahmetli İsmet İnönü kendi koltuğunu verdi. Dünya tarihinde görülmemiştir. Daha sonra darbelerle karşılaştık. Ağır darbeler yaşandı demokrasi tarihimiz. İdam sehpaları kuruldu. Politikacılar, askerlerimiz, gencecik fidanlarımız demokrasi için ağır bedeller ödedi. Bugün yol ayrımındayız. İttifak yapmak istiyoruz neden soruyorlar diye. Birinci nedenimiz 12 Eylül’ün getirdiği seçim barajını sıfırlamak istiyoruz, her partinin katıldı. İki, seçme hakkının üstündeki bütün engelleri kaldırmak istiyoruz. İnsanlar, istedikleri partilere oy veremiyorlar. Eğer sıfır baraj ittifakını oluşturabilirsek her vatandaş gönlündeki partiye oy verebilecek.

Üç, demokrasi kültürünü geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler ülkenin çıkarları için bir araya gelmeli. Dördüncüsü bu ülkede kimlik, inanç üzerinden siyaset yapılmasın diye ittifak yapmak istiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. En geniş ittifakın olmasını istiyoruz, bütün siyasi partilere açık yüreklilikle bu çağrıyı yapıyoruz. Yeni bir yol ayrımıyla karşı karşıyayız. 21. yüzyıldayız. 20 Temmuz darbesinden sonra hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Çünkü hukuk güvencesi yoktur. Hapishaneler tıka basa doludur. Kimin suçlu kimin suçsuz olduğu belli değildir. Basın özgürlüğü tamamen bitmiştir. Ancak bir grup medya direnmektedir. Onlar da bütün baskıyla karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye’nin bütün dağlarında çiçekler açsın istiyorsak; Bir, benim çağrımdır, herkes gidip seçmen listelerini bir kontrol etsin. İkinci görev, bu ülkenin aydınlarına, vatanseverlerine, demokrasiye inananlara yapıyorum. Hiç kimsenin tatil ayı, deniz kenarına gidelim deme lüksü yok.

Ülke bugün bir beka sorunu yaşmaktadır. Bu nedenle her sorunun aşılması lazım. 5 temel sorunun aşılması lazım. Birincisi demokrasi ve milli irade ipotek altındadır. Bugün sarayın vesayetini perçinlemek için Genelkurmay Başkanı ve sarayın sözcüsü bir başka adaya gidip baskı kurmaktadır. Hiç kimse demokrasi üzerinde vesayet kurmaya yeltenmesin. Kimse orduyu kullanıp demokrasi üzerinde vesayet kurmasın. İkinci temel sorunumuz dış politika. Bütün dünya ile barışık olan Türkiye, bütün dünya ile kavgalı. Bütün dünya ile barışık bir yaşam sözü vermek istiyoruz. Üçüncü sorun toplumsal barış.

Komşumuzun kimliğini, inancını sorgulamaya başladık. Dördüncü sorun ekonomi. Ne olduğu belli değil, doları kontrol edemiyorlar. Mevcut yöneticiler yakayı tefecilere kaptırmış. Tefeciler ne istiyorsa onu yerine getiriyor. Şunu herkesin bilmesini isterim, 2002 yılında bu ülke nüfusunun yüzde 1’i milli servetin yüzde 38’ine sahipti. Bugün yüzde 1’i milli servetin yüzde 55’ine sahiptir. Beşinci sorun eğitim. Anneler babalar, çocukları hangi okula gidecek, hangi sınava girecek bilmiyor. Biz, vicdanı hür nesiller yetiştirmek zorundayız. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti

 

İstanbul Gazetem destek hesabı
İstanbul Gazetem abone, destek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.