CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ‘’KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANİ METROSU 2021’DE HİZMETE GİRECEK’’

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ‘’KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANİ METROSU 2021’DE HİZMETE GİRECEK’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyacak olan metro hattının ilk kaynak törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na 35 dakikada gidileceğini söyledi. Hattın Kağıthane bölümünün açılmasıylaysa Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na metroyla 25 dakikada ulaşılabilecek. Hattın Gayrettepe bölümü ise 2021 ağustosunda faaliyette olacak.

Projenin hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi son 17 yılda tarihinin en büyük projeleriyle tanıştırdıklarını, bu projelerin önemli bir bölümünü de İstanbul’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı. İlk etapta 90 milyon yolcu kapasitesiyle açılan ve 200 milyon yolcu kapasitesine kadar büyüme imkanı olan İstanbul Havalimanı’nın bu dev projelerden olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

” Toplam uzunluğu 37,5 kilometreyi bulan ve 9 istasyondan oluşan bu metro güzergahı, İstanbul’daki diğer tüm toplu taşıma hatlarıyla da bağlantılıdır. Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı, ülkemizin kazı çalışmaları en hızlı yürütülen projesidir. Kazı çalışmalarının yüzde 94’ü, tünellerin de önemli bir kısmı tamamlandı. Projenin genelinde de aşağı yukarı üçte ikilik gerçekleşme oranına ulaştık. Şimdi rayların döşemesine başlıyoruz. Amacımız 24 saat kesintisiz çalışmayla günde 470 metrelik ray montajını gerçekleştirmektir. Tamamlandığında saatte 120 kilometreyle ülkemizin en hızlı metro araçları burada faaliyet gösterecek. Böylece ülkemizin ilk hızlı metrosu unvanını da kazanacak bu hatla Havalimanı-Gayrettepe arasındaki ulaşım, 35 dakikada sağlanacak.”

Metro Projesi ile Kağıthane Değerine Değer Kattı

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Kağıthane’nin kalkınması yönünde gerçekleştirilen dev yatırımlar için kendisine teşekkür etti. Başkan Öztekin metro projesinin ilçenin ulaşımına büyük katkı sağlayacağını ifade ederek; ‘’Kağıthanemiz İstanbul’un tam merkezinde bulunuyor. Coğrafi yönden avantajlı konumunu metro projeleriyle daha da güçlendirecek. İlçemize sağlayacağı ulaşım kolaylığı sayesinde şimdiden birçok yatırımcı tercihini Kağıthane’den yana kullanmaya başladı.’’ dedi.

 

KAĞITHANE VE DÜNYA HABERLERİ BURADA VKİY TV

https://youtu.be/w2SZNiyb85s