Emirgan Lale devri, Çile devri oldu

Emirgan, Lale,.  Emirgan Lale devri, Çile devri oldu. Emirgan Korusu’nda 8. Lale Festivali halkın isyanına sebep oluyor. Sekiz sezondur, misafir araçlar için bir çözüm üretilmemesi özellikle Sarıyer ilçe sakinlerinin seslerini yükseltmesine neden oldu.

İlçe sakinleri ; sarıyer’de bitmeyen trafik çilesi için hiç bir yetkili kurumun müdahale etmemesi, siyasi ayırımcılık mı oluyor, dedirtiyor. İBB sessiz, Trafik şube müdürlükleri sessiz, bizler mi sesimizi yükseltelim. Bu görüntüyü lütfen çekin ve yayınlayın. tüm yetkililer görsün demeleri üzerine sizlere önce Tarihi Emirgan Korusundan bahsetmek isteriz.

 

Emirgan Korusu

 

Sarıyer’de trafik çilesi

452.000 m2 olup, 5 adet Çocuk Oyun Alanı,4 adet Aletli Spor Alanı, 1350m Yürüyüş Parkuru,1 adet Basketbol Sahası, 1 adet Satranç Oyun Alanı, 1 adet Süs Havuzu ve 1 adet Yapay Gölet bulunmaktadır. Emirgan Korusu bu adını Emirgun Han´dan almaktadır. Korunun eski adı Ferudun Bahçesidir. 1583 de ölen nişancı Ferudun Bey ´in burada bir malikanesi olduğu bilinmektedir. IV. Murat (1623–40), Revan muhasarasında bu kaleyi kendisine teslim eden Emirgune Han´ın oğlunu musahip yapmış ve ona diğer bazı emlakla beraber Feridun Bahçesini de vermiştir. Burada Emirgun Han için özel bir köşk ve bahçeler yapılmıştır. 1641 de Emirgun Hanın katlinden sonra bu arazi bir kaç el değiştirmiştir.

I.Abdülhamit devrinde (1774–89), son sahibi şeyhülislam Mehmet Esat Efendiden kalan bu yerde yeni bir cami (Emirgan Camii), çeşme, dükkanlar, hamamlar inşa ederek bir köy kurulmuştur. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan Emirgan Korusu, İstanbul´un ünlü korularından birisi olup, Boğaz´ın Avrupa yakasında, Baltalimanı ile İstinye arasında yer alan Emirgan semtinin kuzey batısında yamaçlar ve sırt üzerinde yer almaktadır. Yüksek duvarlarla çevrili olan, Koruda Boğaz´ın görünümü çok güzeldir. tepeye yakın yerde birbiriyle bağlantılı iki gölet, iki su aynası koruya güzellik kazandırmıştır.

Göletlerin üst kenarında kaskad–grotto´lar yükselir, küçük patika, merdivenler ve köprülerle mağaraya girilir, çıkılır. Koruda Hidi´ den kalma 3 binadan birincisi ´Sarı Köşk´tür. 1979 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu´nca restore edilerek bir katı ve bahçesi kafe olarak açılmıştır. İkinci yapı, ´Pembe Köşk´ olup, bu bina da 1982 yılında restore edilerek, alt katı kafe, üst katı Boğaziçi müze evi ve Boğaziçi kitaplığı olarak halka açılmıştır. Üçüncü yapı ise ´Beyaz Köşk´tür. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu´nca restore edilerek klasik müziğin icra edildiği bir kompleks haline dönüştürülmüştür.

 

GÜNLERDEN CUMARTESİ ve İSTİNYE BAYIR CADDESİ İSYANI

 

  Vatandaşlarımızın şikayeti üzerine olay yerine giden ekip arkadaşlarımız gördükleri manzara karşısında şok oldular. Trafik sıkışıklılığı yaklaşık 3 km öteden Maslak girişinden başlıyor ve İstinye Tersane alanı durağına kadar devam ediyordu. Sağlı sollu parkları geçtik, yaya kaldırımına çıkan araçlar vardı. Öyle ki burası bir yaya için zaten tehlikeli olmasından öte asfaltta yürümek gerçekten akıllara zarar bir girişim oluyordu. 

 

Emirgan Lale Devri İsyan ettirdi

İstanbul Gazetem gazetesi halkımızın sesi olmaya devam ediyor.

 

Sarıyer İlçesinde ; Merkez Mahallesi, Baltalimanı ile Rumelihisarı mahallesi arasındaki mesafe, İstinye ile Emirgan arasındaki mesafe ve şimdi Maslak ile İstinye arasındaki trafik çilesi için halkımız yetkililerden yardım istiyor….bizlerde İstanbul Gazetem gazetesi Ailesi olarak her zaman halkımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

                             Haber Varol KISA

 

 

Bir cevap yazın