Erken Yerel seçim ne zaman ?

 Erken Yerel seçim ne zaman ?

15 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’a yine aynı soru soruldu! Erken seçim olacak mı ?

Cevap “İşinize bakın kardeşim 2019 2 kadar seçim yok” olmuştu.

Buraya kadar herşey yolunda sorun yok. Aynı gazeteler ve Televizyon kanalları 17 Ocak 2017 ‘de yine aynı soruyu sordular ve işte bugün ajanslardan gelen açıklama metni .

AK Parti MYK öncesi gazetecilerin karşısına çıkan Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 2. tur görüşmelerde bir sürpriz beklemediğini vurgulayan Başbakan, “Hiçbir sürpriz yok. AK Parti grubu kaya gibi maşallah 2. turda da gideceğiz, oylarımızı atacağız, Türkiye’nin yeni anayasasını milletin önüne götüreceğiz. ” dedi.
 
Başbakan erken seçim iddilarına noktayı koyarak, “Seçimler 2019’da planlandığı gibi olacak. Erken seçim iddiaları ile ülkedeki istikrarda tereddüt oluşturmaya gerek yok. İş adamlarımız yatırımlarını ertelemesin, istikrar devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
   Benim elbette Sayın Başbakan Binali Yıldırım’a ulaşmam ve soru sormam imkansız, fakat merak ettiğim onca gazeteci ve televizyoncu arkadaşlar soruyu şöyle değiştirerek sormuyorlar. 
“15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra her yerde olan FETÖ terör örgütünün en çok yuvalandığı yer yerel kısımlar. Bunları önlemek veya yok etmek için bir ERKEN YEREL SEÇİM  düşünüyor musunuz?” 
İstanbul Gazetem olarak “Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra Anayasa maddelerinde değişiklik olacak mı?” dediğimizde , yine ulusal bazı TV ve Gazeteler  ya “anayasa değişiyor mu?” , yada “anayasa değişecek mi?  ”  sorularıyla gündemi farklı yerlere çekti. sonuçta Anayasa maddelerinden bazıları değişiklik için oylandı. Şimdi ısrarla neden erken seçim soruluyor. Zaten 17. madde net açıkladı . 2019 Kasım ayında Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Erken Yerel seçim neden sorulmuyor?
                              HABER: VAROL KISA 
 17. maddede, “TBMM’nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak. Seçimin yapılacağı güne kadar milletvekillerinin ve cumhurbaşkanının görevi devam edecek. Meclisin seçim kararı alması halinde, 27. Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanı seçimiyle beraber yapılacak” düzenlemesi yer alıyor.
İçtüzük gereği iki gün ara verildikten sonra Meclis Genel Kurulu’nda bu kez ikinci tur görüşmelere başlanacak.
Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre AKP, en erken 26 Mart, en geç 16 Nisan’da referandum planlıyor.

Bir cevap yazın