EYÜP BELEDİYESİ TURŞU FESTİVALİ

 

Eyüp Belediyesi 2. Geleneksel Kemerburgaz Turşu Festivali İstanbulluların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Kemerburgaz’ın geleneksel lezzeti turşu Eyüp Belediyesi tarafından ikinci kez düzenlenen muhteşem bir festivalle İstanbullularla buluştu. Kemerburgaz’da üretilen ve satışı yapılan lezzetli turşuların sergilendiği ve ikram edildiği festival, renkli görüntülere sahne oldu.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı 2. Geleneksel Kemerburgaz Turşu Festivali, istanbullu vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Arif Şentürk konseriyle renklenen festivalde vatandaşlara turşunun yanı sıra kuru fasulye ve pilav da ikram edildi.

FESTİVALDE KÖYİÇİ SAKİNLERİNE MÜJDE

Festivalde kendisine ikram edilen turşuları tatdıktan sonra bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, “Kemerburgazımız ve insanlarımız çok güzel hep söylüyorum. Kemerburgaz’ın turşusu da çok güzel. Bu güzellikler unutulmasın yeniden hatırlansın ve nesiller bu lezzetlerle buluşsun istedik. Bunun için bu festivali yapıyoruz. Bundan sonra da inşallah devam edecek. Esnafımız kalkınıyor, halkımız kalkınıyor, barış, dostluk, muhabbet gelişiyor, her günümüz böyle olsun. Bir de Kemerburgazlı kardeşlerim Köyiçi bölgesinin tapularını bu ay sonunda dağıtıyoruz. O da şimdiden hayırlı olsun.” diye konuştu.

KEMERBURGAZ TURŞUSUNU TANITALIM İSTİYORUZ

Başkan Aydın basına verdiği röportajda ise, “Kemerburgazımız güzel bir beldemiz. Güzel insanları güzel ürünleri ile tanınmış bir beldemiz. Kemerburgaz turşusu çok meşhurdur. Ancak son yıllarda unutulmaya yüz tutmuştu. Biz de kemerburgazımızı ve turşumuzu yeniden tanıtalım, canlandıralım istedik. O nedenle bu sene ikinci defa turşu festivalimizi yapıyoruz. Çok güzel bir katılım ve coşku var. Esnafımız da mutlu. Kültürümüz yeniden ihya ediliyor. Bu çalışmalarımız devam edecek.”dedi.

Kemerburgaz sakinleri de, Kemerburgaz’da ikinci kez festival düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği için Başkan Aydın’a teşekkür etti.

Bir cevap yazın