Eyüpsultan Ramazanda Gülsuyu ile yıkanıyor

BELEDİYE HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN 

 

 

 

 

Gönüllerin huzura kavuştuğu, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin ayı Ramazan’ı karşılamaya hazırlanıyoruz…

Yüzyıllardır Ramazan’ın en güzel şekilde yaşandığı, İslam aleminin gözbebeği Eyüpsultan, “Onbir Ayın Sultanı”nı yine birbirinden güzel programlarla karşılayacak.

Eyüp Sultan Camii ve Meydanı, gül sularıyla yıkanarak Ramazan’a hazırlanıyor. Eyüpsultan Meydanı, Ramazan süresince her gün gülsularıyla yıkanacak. Eyüpsultan Camii’nde de yine her gün temizlik çalışmaları yapılacak.

Bu sene Ramazan ayını “Selam” sloganıyla karşılayacaklarını belirten Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, şöyle devam etti:

“Selam bir inceliktir, muhabbettir, samimiyettir, yüzlerdeki tebessümün kaynağıdır. Selam tüm inananların kardeşliğine bir işarettir. Bir selamla başlar birlikteliğimiz, gönülden gönle yürüyen köprüdür selamımız. Eyüpsultan Meydanı’nda ve tüm ilçemizde Ramazana hazırlık çalışmalarımız başladı.

Meydanımızı Kabe’ye de ülkemizden gönderilen gülsularıyla her gün yıkayacağız. Bu gülsuyu ilçemizde Kemerburgaz’da üretiliyor ve mukaddes topraklar dahil tüm İslam ülkelerine ihraç ediliyor. Her gün Meydan’da 110 temizlik görevlimiz çalışacak.

Bu arada Ramazan süresince Meydan’da ve Zalmahmutpaşa Külliyesinde güzel etkinliklerimiz olacak. Eyüpsultan’a ziyarete gelen misafirlerimizin ibadetlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için her türlü önlemi alıyoruz.

Otopark sorununun yaşanmaması için ilçemizdeki bazı okulların bahçelerini otopark olarak ücretsiz kullanıma açacağız. Ayrıca Feshane bahçesi ve Belediyemizin otoparkını da kullanabilecekler Ramazanda vatandaşlarımız. Onbirayın Sultanının hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Eyüpsultan Camii temizlik çalışmalarına da katılan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, cami içinde ve meydanda gerçekleştirilen temizlik çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Başkan Deniz Köken bir basın mensubunun “Neden özellikle gül? Gülün bir hikayesi var mı?” sorusu üzerine şunları söyledi; “Gül bizim geleneğimizde var. Öncelikle Türkiye’de kendi ürettiğimiz bir ürün, ayrıca buradaki gül suyu Kabe’nin temizliğinde kullanılan gül suyu. Aynı gül suyu Kabe’nin temizliği için de gönderiliyor.”

İSTANBULLULAR İÇİN RAMAZAN DEMEK EYÜPSULTAN DEMEK”

Başkan Deniz Köken açıklamasının devamında ise şöyle konuştu;

“Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum. Eyüpsultan İstanbul’un başşehridir diyoruz. İstanbullular için Ramazan demek Eyüpsultan’ı ziyaret etmek demektir. İstanbulluların arzusu en az bir kez olsun Eyüpsultan’da teravih kılmaktır. O yüzden biz de bu bölgeyi vatandaşlarımız daha çok kullansın diye etkinlik alanı yapmadık.

Eyüp Sultan Camii çevresinde sadece ibadetin olmasını arzuladık. Bu sebeple gül suyuyla yıkıyoruz, temizliyoruz. Mis gibi koksun ve insanlarımız güzel güzel ibadet yapsınlar. Kültürel etkinliklerimizi ise Zal Mahmutpaşa Camii’nin avlusunda yapacağız. Orada söyleşiler, kitap fuarları olacak. İftar programımız da Ebussuut İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde yapacağız.”

BİN 500 KİŞİLİK GÖNÜL SOFRASI AĞI KURDUK”

“Bizler de yine kısmen burada olacağız ama her iftarımızı bir mahallede, bir vatandaşımızın evinde, sofrasında yapacağız. Bin 500 kişilik bir gönül sofrası ağı kurduk. Bir ay boyunca toplamda bin 500 eve gitmiş olacağız. Bu yıl sokak iftarlarına değil ev iftarlarına ağırlık verdik.”

TRAFİKTE KALAN SÜRÜCÜLERE İFTARİYELİK DAĞITILACAK

“Bu yıl hem Edirnekapı’dan, hem Haliç Köprüsü’nden, hem Eyüpsultan Bulvarı’ndan hem de Alibeyköy’den Eyüpsultan’a girişlerde iftara 15 dakika kala başlayıp iftardan 15 dakika sonraya kadar, arabalarıyla trafikte kalmış, otobüs duraklarında kalmış vatandaşlarımıza iftariyelik dağıtacağız.”

OTOPARK SORUNU İÇİN YENİ TEDBİRLER ALINDI

“Mareşal Fevzi Çakmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eyüp Anadolu Lisesi ve Eyüpsultan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi gibi okullarımızın bahçelerini otopark olarak ayırdık. Buralar ücretsiz olacak. Arkadaşlarımız iftardan önce açacaklar, gece kapatacaklar. Gündüz çalışmayacak.

Ayrıca otobüsleri de, şehir içine yolcularını bıraktıktan sonra, Silahtarağa’daki kültür merkezimizin önündeki yerde park ettireceğiz. Edirnekapı’dan gelen otobüsleri de AXİS Alış veriş Merkezi’nin bulunduğu bölgede ağırlayacağız. Vatandaşlarımızı buraya otobüslerle değil, biz getirip götüreceğiz.”

HER GÜN 2 BİN KİŞİLİK İFTARİYELİK DAĞITILACAK

Eyüpsultan Belediyesi, Başkanı Deniz Köken’in açıklamasında da belirttiği gibi, iftar saatlerinde trafikte kalan vatandaşlar için Kasım Çavuş Camii önü, MADO önü, Eyüpsultan otobüs durağı, eski belediye hizmet binası önü, İskele Durağı, Eyüp Anadolu Lisesi önü, Alibeyköy Mısır Heykeli önü, Emniyettepe Otobüs Durağı ve Çırçır’da iftariyelik ikramında bulunacak. Belediye ekipleri trafikte kalan vatandaşlara her gün 2 bin adet iftariyelik verecek.