Gölge kadın , Sarıyer Analizi

Paylaş ve Beğen
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

sariyer_golge_kadin_sariyeranalizi

Sarıyer yerleşim alanı olarak gördüğüm en güzel ilçelerden birisi oldu. Sahil şeridi, Balıkçılar, Tarihi yerleri, Orman alanları, Spor kulübü, Dernekler, Yerel Basın  ve tabii Siyaset meydanı …

Tüm noktalarıyla tek tek tanıştım. Bir yol haritası çizdim.

Sahil Şeridi

Öncelikle sahil şeridinde bulunan iş yerleri kaldırımları çok işgal etmiş ve bir çoğu işgaliye parası ödememişler, denetim tam anlamıyla sıfır. Deniz kenarları temiz tutulmak istense de denetim olmadığı için , halk mangal keyfi adı altında yeşillikleri talan ediyor. Deniz pislik yuvası haline gelmiş. Emniyet güçleri parklarda denetimi arttırmışlar, aileler rahat oturabiliyor. Fakat yeterli değil . Sonuç olarak yinede güzel bir sahil şeridi var .Her hafta bu güzel mahalleleri kendi köşemde “Sarıyer Gölge Kadın”  mercek altına alacağım. İş yerleri dikkat . İsimlerinizi İBB ve Sarıyer Belediyesi ekiplerine yazdırıyorum. Bireysel değil ,toplumsal yaşam alanları istiyoruz.

Balıkçılar ve Restaurantlar

Açıkcası beni üzen sorunlardan biri balıkçılık ve balık restaurantları oldu . Balık ekmek kapısı olan bir ilçede Balık Pazarı olmaması ne üzücü. Aynı zamanda restaurantların fiyatları gerçekten yüksek . Asgari ücretle çalışan bir aile mümkün değil gidemez. Bunların bir incelenip müşteri kaybına son verilmesi şart. Zeytinburnu örneğini unutmamalı Sarıyer esnafı. Yoksa durum vahim olabilir. Güzel mekanları sizlere İstanbul Gazetem olarak tanıtacağız .ekip arkadaşlarım bu konuda çalışma yapıyor.

Tarihi Yerler ve Ormanlar

Sarıyerliler değerlerine sahip çıkmıyor. Bu üzücü fakat gerçek . Rumeli feneri mahallesini gezdim. Tarih gerçekten talan ediliyor. Hisar perişan . Çeşmeler bakımsız ve insanlar boyamış tarihi çeşmeleri. arkadaşlar tarihi eserlere asla boya vurulmaz yapmayın lütfen…

Sarıyer Belediyesi bu konularda çalışma yapmış , fakat yerterli yetkiler İBB den gelmemiş olacak ki ;Bazı eserlere dokunamıyorlar. bu konuda komisyonları göreve davet etmek gerekiyor.

Ormanların kıyımı hakkında Sarıyer’e gelmeden öncede bilgi sahibiydim . sizden ricam uydu görüntülerinden İstanbul ‘a bir bakın . Tek yeşil alan olan ilçe neredeyse Sarıyer. zenginlerin buralarda ağaçları katlederek yaptıkları projelere dur demeliyiz.

Spor Kulübü

Tek kelimeyle fiyasko. Saffet Sancaklı,Erdal Keser, Selçuk Yula,Serkan Özdemir,Mert Somay,Yasin Sülün gibi ünlü futbolcuları yetiştiren kulübün hali çok içler acısı .Bu konuyu spor muhabirlerimize bırakıyorum …

 

STK ve Dernekler

Bu konuda olumsuzluklardan çok olumlu olan konuları anlatmak daha doğru olacaktır.  Hemşeri derneklerinden “Sarıyer Sivaslılar derneği”  olağan üstü gayret içerisinde gördüm. İncelemelerimde “RİVA” gerçekten Rizelilerin ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olduklarının belgesi gibiydi.

Lozan Mübadilleri Derneği  varlıklarını dostluk ve sevgi ile sürdüren güzel bir ambiyans sunan dernekler arasında inceleme notlarımda yer aldı.

 

YEREL BASIN 

İstanbul Gazetem’in neden Sarıyer’de bir numara olduğu çok açık. En son kurulan gazete olmasına rağmen diğerlerinden çok daha okunma sebebi Sarıyer yerel basını maalesef yok . Gazetecilik ve gazete çıkartmak bir kültür ve sevgi bağıdır. Burada henüz böyle bir gazeteye rastlamadım. İnternet haber sitelerinde , Sarıyer Times,  ile Sarıyer Gözlem ilk gözüme çarpan haberde kalite sunan siteler oldu .

 Sarıyer’de Siyaset 

Sarıyer’de siyaset olmazsa olmazlardan biri halini almış. Sokaklarda, park ve çay bahçelerinde , yolda , otobüs ve minibüslerde yani kısaca hayatın her alanında siyaset var Sarıyer’de . Üç yüz binden fazla halkın yaşadığı ilçede Ak Parti ve CHP önde olan iki parti durumundalar.

Ak Parti ; geçen dönemin aksine yeni dönemde insana daha çok dokunan bir ilçe başkanı görevde. Buda onlara yerel seçimlerde kaybettikleri oyları genel seçimlerde geri vermiş görünüyor. elbette uzun bir süre var sonuç ne olur analizler yine ” Gölge Kadın” sayfalarımda yer alacaktır.

CHP   ; Başarılı bir ilçe başkanı ve yeni hırslı azimli yönetim kurulu ile yerel seçimlerde belediyeyi vermek niyetinde olmayan güçlü bir kadro.  

SARIYER BELEDİYESİ 

İkinci döneminde görevini sürdüren belediyede kadro değişimleri enerji getirir düşüncesindeyim. Geçen hafta görev değişimi sonrası Sarıyerlilerle yaptığım sohbetler neticesinde , yerinde bir karar gibi görünüyor diyebiliriz. Bazı müdürlerden de şikayetleri bulunan Sarıyerliler Belediyeden “otokontrol” sistemi istiyor .Nedir bu otokontrol sistemi .?   Yapılan her hizmeti kontrol edecek bağımsız bir ekip anlamını taşımaktadır.

Örnek: bir ropor geldi ve çöpler toplandı, kaldırımlar boyandı, asfalt döküldü.   Hemen bu ekip gizlice gidecek ve raporun doğruluğunu yerinde inceleyerek , bir numaraya bildirecek . İşte o zaman hata sıfıra düşecektir.

Sarıyer sokaklarının artık bir gölge kadını var. Her kaldırım taşının altında sizlerin haklarınızı savunacağım .

İrtibat için   istanbulgazetem@hotmail.com adresine GÖLGE KADIN başlığı ile sorunlarınızı gönderebilirsiniz …

Güzel bir bayram günleri dilerim. … Bir sonraki yazım AYAZAĞA mahallesi olacaktır…

 

 

SARIYER GÖLGE KADIN 

SARIYER GÖLGE KADIN Sponsorları için de sürprizleri var.!

İstanbul içinden herkesin sponsor olabileceği  “Sarıyer gölge Kadın” yazılarını internet haber sitesine ve basılı yayına taşımasında destek veren sponsorlarına hediyeleri var.

Firma sahipleri için tanıtım ,ilan,eleman, özel gün kutlama, taziye ilanı, kutlamalar, künye bilgileri gibi pek çok tanıtım bilgileri ücretsiz yayınlanacak.

Detaylar için ABONE ofisimizle iletişime geçebilirler. Sarıyer’e sahip çıkmak isteyenlerin SARIYER GÖLGE KADIN’a sponsor desteği olmalarını bekliyoruz”

bilet

 

 

 

 

 

 


Paylaş ve Beğen
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Related posts