Gülsüm Polat : Akşemsettin Mahallesindeki Son Yeşil Alan da Gitti!

Gülsüm Polat : Akşemsettin Mahallesindeki Son Yeşil Alan da Gitti!

 

AKP tarafından yönetilen Eyüpsultan Belediyesi, İnşaat odaklı yönetim tarzına bu yeni dönemde de devam ediyor. Eyüpsultan sınırları içerisinde neredeyse yeşil alan bırakmayan AKP son olarak Akşemsettin Mahallesi girişinde bulunan kalan tek yeşil alana da göz dikmiş durumda… Yeşilpınar ve Karadolap Mahallelerinde olmasına rağmen, Parseller Spor Kulübünün altındaki Akşemsettin Mahallesinde kalan son yeşil alan üzerinde Deniz Köken’in Olimpik Yüzme Havuzu ve Kafeterya yapma arzusu vatandaşlar tarafından şaşkınlık yarattı.

 

Vakıflara ait olan parselin Eyüpsultan Belediyesine devredilip devredilmediği, bu konuda herhangi bir plan tadilatının yapılıp yapılmadığı, cevaba muhtaç sorular olarak ortada dururken, ben yaptım olur siyaset tarzının Deniz Köken tarafınca devam edeceğinin de işareti gibi. CHP Eyüpsultan Belediye Meclisi Gülsüm Polat, Eyüpsultan Belediye Meclisi Şubat Ayı 2. Oturumunda bu konuya dikkat çekerek Başkanlık tarafından cevaplanması adına Sözlü Soru Önergesi verdi. Gülsüm Polat verdiği sözlü soru önergesinde, deprem gerçeğinin ortada olduğu bir dönemde, deprem toplanma alanlarına ihtiyaç duyulan bir dönemde böylesine bir projeye niye ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

 

Deprem Toplanma Bölgesi olarakta bilinen ve Akşemsettin Mahallesinde kalan son yeşil alanın da yapılaşmaya açılması bölge halkı tarafından da tepki ile karşılandı. CHP İBB ve Eyüpsultan Meclis Üyesi Gülsüm Polat’ın vermiş olduğu soru önergesi; Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, kıymetli misafirler hepinizi saygıyla selamlıyorum Sayın Başkan, Eyüpsultan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Akşemsettin Mahallesinde Olimpik Yüzme Havuzu yapılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Yine aynı alan üzerinde, kafeterya ve fitness salonu da yapılacağı söylenilmektedir. Sayın Başkan, Yeşilpınar ve Karadolap Binevler mahallelerimizde hem de yeni yapılması düşünülen olimpik yüzme havuzundan maksimum 300 metre uzaklıkta söz konusu tesisler var olduğu halde bu tesise ihtiyaç duyulmasının sebebi nedir?

Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem ve ardından Manisa’da sürekli yaşanmaya devam eden depremler ve Bilim Uzmanlarıyla birlikte İçişleri Bakanı tarafınca da uyarılan gelmesi muhtemel İstanbul Depremi gerçeğiyle biliyoruz ki olası bir İstanbul Depremine hazırlık kamu kuruluşları başta olmak üzere vatandaşlarımızın da hazırlıklı olması gerekmektedir. Deprem gerçeğine hazırlıklardan biride deprem toplanma alanlarının önemini bizlere hatırlatmaktadır. Akşemsettin Mahallesinin olası bir İstanbul depreminde en önemli deprem toplanma alanı olarak görülen bir alan üzerinde yapılaşmaya gidilmesindeki amacı merak etmekteyiz. Söz konusu alanın planlarda sağlık alanı olduğunu, mülkiyetinin vakıflara ait olduğunu bilmekteyiz. Üzerinde yapılaşmaya gidilen söz konusu alanın vakıflardan, Eyüpsultan Belediyesine devri yapılmış mı?

Ve ne zaman hangi protokolle yapılmış? Söz konusu alanın Eyüpsultan Belediyesine devri yapılmışsa, üzerinde yapılması düşünülen projeler için herhangi bir plan çalışması yapılmış mı? Ve son olarak, Akşemsettin Mahallesine büyük yatırım olarak medyaya sunduğunuz proje için Akşemsettin Mahallesinde ikamet eden vatandaşların görüşüne başvurulmuş mu? Başvurulmuşsa hangi iletişim araçları kullanılmıştır?

 

Soru önergeme yazılı olarak cevap verilmesini saygılarımla arz ederim.

 

CHP İBB ve Eyüpsultan Meclis Üyesi Gülsüm Polat