İBB CHP Meclis Üyesi Figen Karahan

İsveç’in Kore Büyükelçisi’nden Meclis Üyesi Karahan’a:

İBB’nin projeleri ilham verici

Dünya İnsan Hakları Kentleri Forumu’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu temsilen katılan İBB CHP Meclis Üyesi Figen Karahan, katılımcılara İBB’nin insan haklarını merkez alan projeleri ile katılımcı ve şeffaf yönetim sürecini anlattı. Karahan’ın konuşmasında ifade ettiği projeler İsveç’in Kore Büyükelçisi Jakob Hallgren tarafından oldukça ilham verici olarak nitelenirken, özellikle kadınlar ile çocuklara yönelik tutum ve uygulamaların oturum için çok değerli bulunduğu ifade edildi.

İBB CHP Meclis Üyesi Figen Karahan, moderatörlüğünü İsveç’in Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Jakob Hallgren’in gerçekleştirdiği Dünya İnsan Hakları Kentleri Forumu Video Konferansı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu temsilen katıldı. Konferansa Raoul Wallenberg Enstitüsü Direktörü Morten Kjaerum, Kore Cumhuriyeti Hwaseong Belediye Başkanı SEO Cheol-mo, Meksika Iztapalapa Belediye Başkanı Clara Brugada, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Asya-Pasifik Bölgesi Pakistan Ülke Ekip Lideri Ali Imran, Kore Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Politikası Daire Başkanı KIM Soo-a ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği İnsan Hakları ve Yolsuzluk Uzmanı Cecilia Berglin katıldı.

Karahan: İhaleler ve Meclis oturumları canlı yayınlanıyor

Burada bir sunum gerçekleştiren Karahan, kentlerin yönetiminde şeffaflık, hesap verebilirlik ve sağlıklı denetim mekanizmalarının bulunmasının insan haklarına dayalı kentler için olmazsa olmaz koşullar olduğunu ifade ederek, ilk defa İstanbul’da ihaleler ve Belediye Meclis oturumlarının canlı yayınla 16 milyon İstanbullu’nun gözetimine ve denetimine açıldığını söyledi.

İsveçli Büyükelçi: İBB’nin kadın ve çocuklara yönelik uygulamaları ilham verici

İBB’de yeni yönetimin kadınların karar alma süreçlerine etkin katılımını sağlamaya büyük önem verdiğini vurgulayan Karahan, “Belediye bünyesinde çalışan kadın yönetici oranı göreve geldiğimiz günden itibaren yüzde 9.5’ten yüzde 25’e ve işe alımlarda kadın oranı yüzde 30’a yükseldi. Ayrıca hızla “İBB Kadın Danışma Evi” inşa edilerek “Kadın Destek Hattı” uygulaması güçlendirildi” dedi. Konuşmasında İBB Başkanı İmamoğlu’nun “Bu kentin çocukları eşit olacak” sözünü hatırlatan Karahan, katılımcılara İstanbul’un 150 mahallesi için 150 Yuvamız İstanbul Çocuk Merkezleri projesinin başlatıldığı bilgisini verdi. Karahan’ın konuşması İsveç’in Kore Büyükelçisi Jakob Hallgren tarafında oldukça ilham verici olarak nitelenirken, özellikle kadınlar ile çocuklara yönelik tutum ve uygulamaların oturum için çok değerli bulunduğu ifade edildi.

“İsrafı önleyip annelere ücretsiz ulaşım sağladık”

vkiy tv youtube