İBB Ekrem İmamoğlu ” Asya ve Avrupa”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 Kasım’da 41’nci kez koşulacak olan Vodafone İstanbul Maratonu tanıtım toplantısında konuştu. “Türkiye, bulunduğu konum gereği, dünyanın en özel noktalarından birine sahip” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“2 kıtaya yerleşmiş bir ülkeyiz biz. Boğazın bir tarafı Asya, bir tarafı Avrupa. Bu, dünyada başka bir yerde yok. Dolayısıyla tüm iyi şeylere simge olmak zorundayız; barışa, huzura, demokrasiye, özgürlüğe… Bu manada tümüyle Türkiye’mizin güneyinde yaşanan sorunların bir an önce bitmesini, Suriye ve çevresine barış gelmesini diliyoruz. Barış için mücadele eden ve hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Umuyorum, bu bölgedeki kaos bir an önce biter, hep beraber barış için mücadele ederiz. Bu anlamda bu koşunun, barışa büyük bir mesaj vermesini istiyorum.”

 

Bu yıl 41’nci kez düzenlecek ve 3 Kasım’da koşulacak, “İstanbul Senin, Durma Koş” sloganıyla start alacak Vodafone İstanbul Maratonu için Haliç Kongre Merkezi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur katıldı. Toplantıda sırasıyla Onur, Çintay, Deegan ve İmamoğlu, birer konuşma yaptı. Vodafone CEO’su Deegan’ın konuşmasını Türkçe yapması ve maratonun bu yıl 41’ncisinin düzenlenmesine atfen, “41 kere maşallah” demesi, toplantının renkli anı oldu.

 

İSTANBUL’A 3 ATLETİZM PİSTİ KAZANDIRACAĞIZ

İstanbul’un her konuda en iyisini hak eden bir kent olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbul, tariflenmesi en kolay, dünyanın neresine giderseniz gidin, söylediğinizde herkesin gözünün parladığı bir kent. Çünkü, binlerce yıllık tarihin emaneti. Belki binlerce yıl önce burada koşular, yarışlar yapılıyordu; hala yapılıyor. 1000 yıl sonra da 2000 yıl sonra da yapılmasını istiyoruz. Böyle büyük geleneklerin yaratıldığı kaç kent vardır dünyada? Çok azdır. Bu bakımdan, tüm evrensel değerlerimizle sürece bakıyoruz. Bu evrensellik, sporun dili açısından da olmazsa olmaz” diye konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=ssNnPOrYM0Y

 

ŞEHİTLERİ UNUTMADI
“Türkiye, bulunduğu konum gereği, dünyanın en özel noktalarından birine sahip” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 kıtaya yerleşmiş bir ülkeyiz biz. Boğazın bir tarafı Asya, bir tarafı Asya. Bu, dünyada başka bir yerde yok. Dolayısıyla tüm iyi şeylere simge olmak zorundayız; barışa, huzura, demokrasiye, özgürlüğe… Bu manada tümüyle Türkiye’mizin güneyinde yaşanan sorunların bir an önce bitmesini, Suriye ve çevresine barış gelmesini diliyoruz. Barış için mücadele eden ve hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Umuyorum, bu bölgedeki kaos bir an önce biter, hep beraber barış için mücadele ederiz. Bu anlamda bu koşunun, barışa büyük bir mesaj vermesini istiyorum. Yani Asya’dan Avrupa’ya geçerken tüm dileklerimiz barış için olsun. Elbette ki dünyanın barışı için de olsun. Bu iki kıta arasındaki koşu, aynı zamanda İstanbul’un enerjisini yansıtsın. ‘İstanbul Senin’ cümlesiyle başlıyor olması, benim için çok değerli. Çünkü, yeni dönemin en önemli karakterini yansıtıyor.”
ŞAMPİYONLAR YARIŞACAK
Dünyanın en iyi 38, Avrupa’nın ise en iyi 17 maratonundan biri olan İstanbul Maratonu’nda bu sene son dört yılın şampiyonları da bir araya gelecek.2015 yılı şampiyonu Elias Kemboi Chelimo, 2016 yılı şampiyonu Evans Kiplagat, 2017 yılında ipi göğüsleyen Abraham Kiprotich ve 2018 yılında parkur rekoruyla ilk sırayı alan Felix Kimutai arasında kıyasıya mücadele yaşanacak.