İBB, İSMEK, İMAMOĞLU

“SADECE SOSYAL BİR MEMNUNİYET VAR”

İBB TV, İBB Haberleri, İstanbul belediye haberleri , Son Dakika , İstanbul Gazetem İBB,

BB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İPA’nın düzenlediği “Yetişkin Eğitimi Politikaları Çalıştayı”nda, İSMEK’in yeni dönemde üstleneceği rolün ana hatlarını çizdi. 

“SADECE SOSYAL BİR MEMNUNİYET VAR”


İSMEK’in bu anlamda kritik bir yerde olduğuna dikkat çeken İmamoğlu,

“Tam da orada meslek edindirme, iş edindirme hususunda çok profesyonelce bir katkı sunmalı” dedi. Yüzbinlerce ev kadınının İSMEK vasıtasıyla sosyal yaşama dahil olduğunu altını çizen İmamoğlu, “Benim sahadaki bir gözlemim de şu: Biraz da verimsiz bir katılım bu. Sadece sosyal bir memnuniyet var, ama sonrasında bence rutine dönen, olayı sadece bir hobi alanına döndüren şekle bürünüyor. ‘Orada bir sonraki adım ne olmalı’ kısmını da çözen bir sürece ihtiyacı var bence İSMEK’in” diye konuştu.

“ENERJİSİ YÜKSEK GENÇ NÜFUSU HEBA EDEN BİR TOPLUM, GELECEKLE İLGİLİ HİÇBİR ŞEY UMAMAZ”


Bu anlamda en dinamik ve beklentisi yüksek kesimin yeni nesil olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:“Bu yeni neslin, gençlerin şöyle handikapları da var: Birinci handikap; aldıkları eğitim, onlara hiçbir meslek sunmamış. Bir başka husus; kendilerini inanılmaz boşlukta hisseden bir genç nesil de var. Artı; örneğin liseden sonra hem okutamadığımız hem de meslek sahibi yapamadığımız yüzbinlerce gencimiz var. Bunlar, istatistiklerde o kadar net ki. Bu kadar iş gücünü, bu kadar enerjisi yüksek genç nüfusu heba eden bir toplum, gelecekle ilgili hiçbir şey umamaz, hiçbir şey bekleyemez.

Bu manada yeni nesil iş kollarına, teknolojiye, dijital süreçlere dair çok üstün, çok üst düzey, hatta birçok bu anlamda beklentisi olan kurumlarla da işbirliği yapan bir modelin, İSMEK’te, mutlak önemli bir hedef olmasının altını çizmek istiyorum. İSMEK, kapsayıcı politikalarıyla, bütün toplumu içine çeken, bütün beklentileri, çocuğu, genci, kadını; bütün ihtiyaçlara karşılık vermeye çalışan bir eğitim kurumu olma hedefini, aynı zamanda markalaşmayla da bütünleştirmeli. Bu anlamda umutlu bir İstanbul, umutlu bir toplum var etme konusunda büyük bir sorumluluk alan bir İSMEK yaratmak istiyoruz.”

VKİY TV SİZLERLE