İBB’de Sevim Yalınkılınç Anneler günü konuşması

Anneler mutluysa ülke de mutludur

 

Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Sevim Yalınkılıç Meclis kürsüsünde Anneler günü dolayısıyla ile gündem dışı konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Yalınkılıç, çocukları işsiz olan anneleri, teröre çocuklarını kurban veren anneleri, çocuk yaşta gelin olan anneleri, iş kazalarında çocuklarını kaybeden anneleri, bakamadıkları için çocuklarını koruma kurullarına veren anneleri ve ekonmik ve sosyal sorunlar yaşayan annelerin sorunlarını Meclis kürsüsünde dile getirdi.“Cumhuriyetimizin kurucusu Önderimiz Atatürk’ün annesi Zübeyde hanım nezdinde ebediyete göç etmiş annelerimizi de rahmetle anıyorum. Bugünün ve geleceğin anneleri olan kadınlarımızın hür ve demokratik bir ortamda insan hak ve özgürlüklerinin verildiği şiddet taciz ve cinayetlerin olmadığı sevgi ve barış dolu, bir dünyada yaşaması dileği ile değerli annelerimizin hepsine sevgi, saygı şükran dileklerimi iletiyorum” sözlerine yer veren İBB Meclisi CHP Üyesi Sevim Yalınkılıç Meclis kürsüsünde dile getirdiği konuşma metni şöyle:

Anneler günü, kutlanılan özel günlerin içinde belki de en anlamlısı olan  Sevginin, fedakârlığın, bağlılığın eşsiz temsilcileri olan annelerimizi hatırladığımız, dünyada milyonlarca ananın çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anıldığı gündür.

Aslında hepimizin ortak duygusu olduğunu düşündüğüm anneler günü her gün, her saat, her dakika olduğu bilinci ile her anı Anneler günü gibi yaşayıp yaşatabilmemiz gerekiyor.

Şunu iyi biliyoruz ki toplumca yaşadığımız ekonomik ve sosyal krizler önce annelerimizi vuruyor, geleceğimize yönelik her kaygı önce onların yüreğinde kor ateşe dönüşüyor.

Bende bir anneyim, biliyorum ki bir anneyi mutlu edende, mutsuz eden de evladıdır.Evladının iyi bir eğitim alması ve sonrasında elinin ekmek tutması için yıllar boyu çabalayan ve onca çabaya karşı %24’e varan genç işsizlik karşısında evladının iş bulamamasının ya da işsiz kalmasının üzüntüsünü yaşayan da yine annelerdir.

Nazım Hikmet’in dizeleri der ki: “Analardır adam eden adamı/ Aydınlıklardır önümüzde gider./ Sizi de bir ana doğurmadı mı?/ Analara kıymayın efendiler./”

Unutmayalım iş kazalarında, madenlerde Soma’da, Ermenek’te ölen  işçilerin anaları yada öksüz kalan yavruların çaresizliğini yaşayan yine annelerdir. Yaşanan terör olayları da önce annelerin yüreğini dağlıyor.Terör saldırılarında yitirdiğimiz canları ve yanan anaların yüreklerini unutmadık. İşte bu koşullar ne yazık ki en çok fiziksel ve duygusal boyutlarıyla anaların ağlamasına, anaların kıyılmasına yol açmaktadır.

Yine unutmamamız gereken önemli bir konuda, Anneler mutluysa ülke mutludur. Verilere göre çocuk sayısını arttıracak politikalarla, doğum yardımı alan kadın sayısı da yardıma muhtaç çocuk sayısı da hızla arttı.

Son 7 yılda muhtaç çocuk sayısı %289, son 2 yılda doğum yardımı alan kadın sayısı %78 arttı.Yani bir yandan daha fazla anneye çocuk doğurmayı teşvik için doğum yardımı yapılıyor, diğer yandan da binlerce aile çocuklarının en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Acı gerçek ise bakamadıkları çocukları için koruma kurullarına başvuru yapan annelerin sayısının artmasıdır.

Çocuk annelerde ayrı bir üzüntü kaynağı. Sağlık Bakanlığının verilerine göre son 11 yılda 17 yaş altı annelerin dünyaya getirdiği bebeklerden 2404’ü 1 gün dahi yaşamadan can verdi. Ve maalesef 2007-2016 yılları arasında 14-17 yaş arasında değişen tam 17 anne doğum yaparken hayatını kaybetti. Çocuk anneler her boyutu ile üzüntümüzdür.

Analar üzülmesin ve analarımız işi, aşı, can güvenliği olan çocuklarla mutlu anneler olsun. Bu duygu ve düşüncelerle bütün annelerin anneler gününü kutluyor, tüm dünya’da asrın lideri olarak gösterilen Cumhuriyetimizin kurucusu Önderimiz Atatürk’ün annesi Zübeyde hanım nezdinde ebediyete göç etmiş annelerimizi de rahmetle anıyorum.

Bugünün ve geleceğin anneleri olan kadınlarımızın hür ve demokratik bir ortamda insan hak ve özgürlüklerinin verildiği şiddet taciz ve cinayetlerin olmadığı sevgi ve barış dolu, bir dünyada yaşaması dileği ile değerli annelerimizin hepsine sevgi, saygı şükran dileklerimi iletiyorum.

Varol Kısa ile İSTİKLAL HAREKETİ her akşam 21:30 da canlı yayında NUTUK ve Mustafa Kemal Atatürk anlatıyor. Seni de bekleriz .

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN 

GAZETEMİZE DESTEK OLMAK İÇİN TIKLAYIN .

Abone İstanbul Gazetem

Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

sosyal medyalarda paylaşalım
error0

Bir cevap yazın