İETT’NİN 2015 Faaliyet raporu kabul edildi

İETT’NİN 2015 Faaliyet raporu kabul edildi
İETT’NİN 2015 Faaliyet raporu kabul edildi

2015 yılı İETT Faaliyet Raporunu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, şehir hayatını kolaylaştıran, çevreye duyarlı lider bir kuruluş olma vizyonuna sahip olduklarını ifade etti.

İETT’nin 5 bin 851 otobüs, 726 hat, 4 milyon 860 bin sefer ve yılda 1.9 milyar yolculuk taşıması ile İstanbul’daki hareketlilikte büyük bir paya sahip olduğunu dile getiren Kahveci, “Avrupa’nın en genç filosu olma özelliğimizi koruyoruz. Bu yıl başkanımızın verdiği sözü de yerine getirerek 1000 otobüs alıyoruz. Yolcularımızdan gelen talepler üzerine gece çalışan hatlar planladık. Gece gündüz yolcularımızı evlerine, işlerine ulaştırıyoruz. Ayrıca Özel halk otobüslerimizde de bu yıl atılımlar gerçekleştirdik. Halk otobüslerimize verdiğimiz destekler sayesinde 374 yeni otobüs alımı yapıldı. Böylece engelli erişimine uygun olmayan otobüsler trafikten peyderpey kaldırılıyor. Özel Halk Otobüslerinde de konfor ve güvenliğe yönelik çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında yapıldı.

İETT 2015 yılı gider bütçesinin 1 milyar 354 milyon 540 bin 184 TL olarak gerçekleştiğini kaydeden Kahveci Konuşmasını şöyle tamamladı: “Finansal anlamda borçlanma yapılmamıştır. Teknolojik alt yapı yatırımları, otobüs alımları ve diğer yatırımlar için 97 milyon 529 bin 573 TL sermaye gideri harcandı. Dengeli ve güçlü finansal yapı stratejik amacımıza uygun olarak sıkı bütçe politikası uygulamamız ile birlikte giderlerimiz kontrol altına alınmıştır. Cari gider bütçe gerçekleşme oranı ise yüzde 94’tür.”

Konuşmaların ardından İBB Meclisinde İETT 2015 Faaliyet Raporu oylamaya sunuldu. İETT 2015 Faaliyet Raporu yapılan oylama sonucunda 135 kabul oyu, 63 ret oyu ve 1 geçersiz oyla İBB Meclisi tarafından onaylandı.

İBB NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISINA

Sarıyer Belediye Meclis üyeleri CHP‘den  Gökan Zeybek , Oktay Aksu , Ali Rıza Yılmaz, Nizamettin Günel , Sevim Yalınkılıç, Ak Parti‘den Nurettin Çelik , Hicran Hamza Çelikyay olmak üzere tüm İBB Meclis üyeleri kaltılımda bulundu . Haber VAROL KISA / İSTANBUL GAZETEM

 

 

Bir cevap yazın