Kadıköy Belediyesine Taşyapı’dan 101 milyon’luk haciz

Kadıköy Belediyesine Taşyapı’dan 101 milyon’luk haciz

Kadıköy Belediyesi TaşYapı tarafından açılan davaları kaybetti. Toplam bedeli maddi 101 Milyon olan tazminat davası için haciz işlemlerinin başlatıldığını Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun imtiyaz sahibi olduğu gazetesinde halka duyurdu.

             Peki bu bedeli halk çekmek zorunda mı?

SUÇLAMALARA KONU İNŞAAT SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

İstanbul Kadıköy Göztepe’de bulunan ve “Meteoroloji arsası” olarak bilinen 44.783 metrekarelik alan 2004 yılında Maliye tarafından kat karşılığı inşaat yapmak üzere ihale edildi. İhaleyi Taşyapı kazandı. Buna göre projedeki dairelerin yüzde 40’ı firmaya, yüzde 60’lık bölümü Maliye’ye ait olacaktı. Bu noktada Kadıköy Belediyesi projenin yüzde 30’unun kendisine ait olduğu gerekçesiyle devreye girdi. Ancak maliye de Taşyapı’da Kadıköy belediyesinin talebine yanıt vermedi.

Ardından Kadıköy Belediyesi kamuya ait bu alanın imara açılmasına itiraz etti ve imar planlarının iptali için dava açtı. Mahkeme 11 Ocak 2008 tarihinde yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mahkemenin kararından sonra Kadıköy Belediyesi inşaatı mühürledi. Taşyapı, mahkemenin durdurduğu planı değiştirdi. Değiştirilen plan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. Kadıköy Belediyesi bu onayı da Danıştay’a taşıdı. Dava sürerken inşaat devam etti ve 47 katlı 4 blok yapıldı.

Bu noktada 2 dava açıldı. İlkini Kadıköy Belediyesi Maliye’ye açtı. İkincisi ve tartışmalara neden olan davayı ise Taşyapı Kadıköy Belediyesi’ne açtı. İşte tartışmalara da bu davanın sonucu neden oldu.

KADIKÖY BELEDİYESİ 101 MİLYON TL MADDİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Taşyapı’nın İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davada görevlendirilen bilirkişi rekor bir zarar belirledi. Bilirkişi raporuna göre  30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutuldu.

Aynı raporda Taşyapı’nın “basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı” belirtildi.

Aralık 2016 tarihinde görülen davada İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi Kadıköy Belediyesini 101 milyon TL maddi tazminat ödemesine karar verdi.

 

KADIKÖY BELEDİYESİ TAZMİNATI YALANLAMADI. HACİZ İŞLEMLERİ İÇİN KENDİ GAZETESİNDE HABER YAPTI.

Kadıköy Belediyesi 101 Milyon MADDİ tazminatı yalanlamadı ve kendi gazetesinde haciz işlemlerini yayınladı. Kadıköy Belediyesi Tapu Müdürlüğünden aldığı belgeleri yayınlayarak park,kültür merkezi ve 25 kamu alanı üzerinde haciz geldiğini halka duyurdu. Bu duyuruyu kendi kurduğu gazetesinde yayınlayarak İstanbul’un tüm ilçelerindeki CHP ilçe başkanlıklarına gönderdi.
SAYIN NUHOĞLU’NA SORUYORUZ!

Eğer haciz işlemleri gerçekleşir ve Taş Yapı Kadıköy Belediyesinin taşınmazlarına el koyarsa bu giden malların hesabını kim ve nasıl verecek?

Bu olaylardan sonra istifa dahi etse haciz duracak mı?

Haciz gerçekleşmemesi için neler yapmayı düşünüyor?

Yerel bir gazete kurup İstanbul’da bulunan CHP ilçe başkanlıklarına bu gazeteyi ve haberi duyurarak ne yapmak istedi?

Yerel basın kurup gazete çıkartığı maddi bedel karşılığı, bu konuda daha ehli bir danışmandan bilgi alamaz mıydı?

Kadıköy belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü kaç tane YEREL BASIN ile çalışıyor?

Belediye gazete çıkartırken neyi amaçladı?

 İŞTE  KADIKÖY BELEDİYESİNİN GAZETESİ 

 

 

 

Bir cevap yazın