Kağıthane'de tatbikat / Kağıthane Haberleri

 

 
YANGIN TATBİKATI GERÇEĞİNİ ARATMADI
 
Kağıthane Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliği ile Kağıthane Belediyesi’nde çalışan 120 belediye personeline yangın eğitimi verildi.
Eğitimlerin tamamlanmasının ardından verilen eğitimin personel tarafından pratikte de uygulanması amacı ile Kağıthane Belediye binasında yangın tatbikatı yapıldı. Yapılan tatbikat sonucunda 600 personel, itfaiye ekipleri tarafından 5 dakika içerisinde binadan tahliye edilerek güvenli alana çıkarıldı. Bina içerisinde mahsur kalan personel ise itfaiye ekiplerinin yapmış olduğu operasyon ile kurtarılarak ambulansta ilk müdahale yapıldı.
 
“BELEDİYEMİZDE İTFAİYE EĞİTİMİ ALMIŞ 120 PERSONELİMİZ MEVCUT”
 
Kağıthane Belediyesi’nde 120 personele İtfaiye Daire Başkanlığı ile birlikte yangın eğitim verdiklerini belirten Sivil Savunma Amiri Turan Alacücük, “Bu eğitim sonucunda da bu tatbikatı yaptık. Arkadaşlarımızı aldıkları eğitimleri uygulamasını sağladık. Kağıthane Belediye’mizde itfaiye eğitimi almış 120 personelimiz mevcut. Bu tatbikatta beş dakikada belediye binamızı tahliye ettik. Kısa zamanda da itfaiye ekiplerimiz gelerek mahsur kalan arkadaşlarımızı kurtardı.” dedi.
 
“İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ”
 
İlk müdahalenin çok önemli olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı personeli Ahmet Cennetoğlu ise “İlk müdahalenin zamanında ve doğru yapılması gerekiyor. Telaşa kapılmadan çevrede yangın ihbar düğmesi varsa basılmalıdır. 110 nolu telefondan yangın itfaiyeye bildirilmelidir. Eğer alevler çoğalmışsa ve binadan çıkış olanaksızsa, yatak altlarına dolaplara saklanılmamalı, pencereden dışarıdakilerle iletişim kurulmaya çalışılmalıdır. Dumandan boğulmamak için yardım gelene kadar eğilerek ve sürünerek hareket edilmeli, ağız ve burun ıslak bez ya da mendille kapatılarak nefes alınmalıdır. Bu sayede yangının büyümesi, zarar vermesi önlenebilir. Eğer yangın büyümüşse zaten personelin tahliyesi için binadaki yangın çıkışları, yön levhaları izlenerek tahliye sonucuna gidiliyor” diye konuştu.
 
 
 
 

Bir cevap yazın