Kılıçdaroğlu genel başkan seçildi

990 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi

İstanbul Gazetem CHP 35. Kurultayından canlı bildiriyor .

 

Ankara Spor Salonundaki kurultayda, genel başkanlık seçimi için kullanılan oyların sayımı tamamlandı. Buna göre, oy kullanan 1238 delegeden yüzde 990’ının oyunu alan Kılıçdaroğlu, yeniden gelen başkan oldu.
248 TEPKİ OYU GEÇERSİZ
Kullanılan oylardan 248’i geçersiz sayıldı. Geçersiz sayılan oyların bazı partililerce Kılıçdaroğlu’na tepki olarak verildiği ifade ediliyor.
Sonucun açıklanmasının ardından, partililer sevinç gösterisinde bulundu.
CHP’nin toplam bin 275 delegesi bulunuyordu.
Kurultay Pazar günü saat 10.00’da toplanmak üzere çalışmalarını tamamladı.
Haber ile ilgili fotoğraflar Muhabirimiz Varol KISA ‘nın facebook sayfasındadır .

 

 

 

 

CHP kurultayında tüzük değişikliği

CHP’nin 35. Olağan Kurultayında tüzükte yapılacak 3 maddelik değişiklik kabul edildi.

 

 

CHP’nin “Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik” Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu’nda devam ediyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olduğu kurultayda bin 275 delege yer alıyor. Delegelerin genel başkan seçimi için oy kullanımı saat 22.00’de başlayacak. Delegelerin oy kullanması için salonda 72 adet kabin ve 24 adet sandık kurulacak.Kurultayda çalışma raporları, hesap raporları ve aklanması kabul edildi. Genel başkan seçiminin yanı sıra tüzükte yapılacak 3 maddelik bir değişiklikte delegenin onayına sunuldu. Tüzük maddelerinin oylaması sırasında tartışma yaşandı. Divan Başkanı Murat Karayalçın, oylama sırasında delegelerin kartlarını kaldırmasını istedi. Bunun üzerine kartlarını kaldıran delegeler tek tek sayıldı. Buna göre tüzükte yapılacak 3 maddelik değişiklik kabul edildi. Ayrıca kurultay sonuç bildirgesi de oybirliğiyle kabul edildi.
Karayalçın, Parti Meclisi üyeliği için 341, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için ise 65 kişinin form aldığını bildirdi.
 
Tüzük değişikliğine göre, milletvekili seçimlerinde “kontenjan aday” uygulaması bir dönemle sınırlandırılacak. Seçimlerin bir yasama yılı dolmadan yenilenmesi durumunda, milletvekili adayları ön seçim şartı uygulanmadan, merkez yoklamasıyla belirlenebilecek. Tüzükte yapılan üçüncü bir değişikliğe göre ise Genel Başkan MYK’ya atayacağı kişi sayısına kendisi karar verecek. Şuan ki tüzüğe göre CHP MYK’sı 17 kişiden oluşuyordu. Değişikliğin onaylanmasıyla “MYK bir genel sekreter ve genel başkan yardımcılarından oluşur” şeklinde değişti.