Mehmet Arslan ‘dan “1 Eylül Barış mesajı”

Mehmet Arslan ‘dan “1 Eylül Barış mesajı”

 Öncelikle; 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun diyor; “insan hayatını tehdit eden savaş, şiddet ve terör eylemlerini kınarken barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği, savaşların, şiddetin, terörün, kavgaların olmadığı, çocukların ölmediği, annelerin ağlamadığı, kadınların öldürülmediği, silahların yok olduğu, emeğin sömürülmediği, insanlığın yok olmadığı bir dünya” diliyorum…

Dünya barışı herkesin isteyeceği bir şey gibi görünse de bireyden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum. Dünya barışına ilk adımı atmak;. insanın kendisiyle savaşını kesmesinden, önce yaşamında zaman geçirdiği insanlarla barış kurmasından oluşur. Bunu ailemiz ile başlatıp, bağlı olduğumuz siyasi partiler de temelleri daha da sağlamlaştırarak, Dünya Barışına katkıda bulunabiliriz. Siyasi partiler; içinde ki yerleşik barış teması ya da duygusu oluşunca; ister istemez bu halka yansıyacak ve beklediğimiz Dünya Barışı sistematik olarak kendini tamamlayacaktır. Bunu da en güzel sözüyle Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’’ YURTTA SULH, CİHANDA SULH’’ diyerek tüm dünyaya bu mesajı vermiştir. Dünya barışı dediğimiz sadece ABD ya da Avrupa ile sınırlı kalmamalıdır. Batının uğraştığının aksine, tüm insanlığa da yayılmalıdır. İnsanlar ihtiraslarından kurtulduğu zaman, gerçekten samimiyetle inandığı ve insanın bir karış topraktan daha önemli olduğunu anladıkları zaman dünya barışı gelecektir. Başta gelişmiş devletlerin ön ayak olabileceği ‘dünya barışı formülü’ bütün dünya ülkelerinin katılmasıyla ancak mümkün olabilecektir.

Bu sebepten duruma geniş açıdan bakıp, umutsuzluğa asla yer vermeden, Dünya Barış’ı için elimizden geleni yapmakla sorumluyuz.

 

 

Bir cevap yazın