Mustafa Balcı – Ölüyoruz Haberiniz var mı?

CHP Sarıyer Meclis Üyesi ve yeni dönem aday adayı Mustafa Balcı, İstanbul Gazetem okuyucuları için 24 Kasım Öğretmenler gününe özel kalemini eline aldı…

Teşekkür ederiz Cesur yürek . Yolun açık olsun. Başarılar diliyoruz.

ABONE OLUN , BASILI YAYINIMIZ KAPINIZA GELSİN. ( Bu yazı basılı yayınımızda mevcuttur)

TIKLAYIN ABONE OLUN 

ÖLÜYORÜZ HABERİNİZ VAR MI?

 

“Bu Nuriye ile Semih’in Hikayesi İdi.

 

BUGÜN ÖĞRETMENLER EKONOMİK NEDENLERDEN HEPSİ ÖLÜYORLAR

 

Öğretmenler binlerce vatandaşımızın çocuklarını okutuyorlar ama kendi çocuklarını okutamıyorlar”. Servis, Harçlık, Ev kirası, Yaşam Şartları ve Acı Gerçekler.” Neymiş 24 kasım Öğretmenler Günü. Şak. Şak Şak.

 

24 Kasım 1928 günü Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği verildi.

 

Aynı tarihlerin 50 yıl öncesine baktığımızda 24 Kasım1870 de Diyojen Türkçe mizah dergisi yayınlandı. 1873 yılına kadar 184 sayı çıktı. Teodor Kasap Efendinin yaptığı bu gazetede Namık Kemal, Ali Bey, Ebuzziya Tevfik başlıca yazarlardı.Sert eleştirileri dolayısı ile 1870.1871.1872 yıllarında geçici olarak dönem dönem kapatıldı. Diyojen başlığının hemen altında “ Gölge Etme Başkan İsyan İstemem” yazısı yer alıyordu.

Bunu niye söylüyorum. 24 Kasım tarihte aydınlanmanın mizah olarak açıklandığı ve yayınlarının yapıldığı, o zamanki zihniyetin bugün de düşücesini devam ettirenler tarafından engellendiği ay olarak gözlemleniyor. Basın olarak bizde bunun ceremesini çekiyoruz. Hatta bu olaylar Abdülhamit 2. Meşrutiyet dönemine kadar uzanıyor. Yani bugün dahi mizah olarak gerçekleri yayınlamak zor.

Sen, ben veya bir başkası bu günkü düzende gerçekleri ancak belirli bir sansürden geçirerek ifade etmek zorundayız. Çünkü bunlarda Abdülhamitçi..Neden bir başka padişah değil? Düşünmek gerekir.

Yakın tarihimizde 24 Kasım eylemlerine bakınca “Ölüyoruz haberiniz Var mı?” Eylemleri yapıldı.15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ülkeyi olağan şartlarda yönetemeyen AKP iktidarı, OHAL ve KHK rejimiyle ülkeyi yönetiyor. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 40 binden fazla eğitim ve bilim emekçisi hiçbir mahkeme kararı olmadan, hiçbir somut delil bilgi göstermeden işlerinden edildiler, 50 eğitim emekçisi intihar ederek yaşamını yitirdi. Yapılan bu açıklamaları duyan olmadı. Yurttaşların bu haberleri alması engelleniyor. Küçük gruplar halinde gerçekleşen bu eylemler fazla ses çıkarmıyor.

Ya bu eylemler sadece öğretmenleri değil ülke genelinde yurttaşları fiilen ilgilendiriyorsa. Çocuklarının eğitimi, gelecek planlamaları ve laik bilimsel eğitim, anadilde eğitim odaklı oluyorsa. Kim karşı çıkabilir. Bu kadar haksızlık ve hukuksuzluk diz boyu olmuşsa, halkımız kamu emekçilerine yeterli destek vermiyorsa, bu haksızlığa ve hukuksuzluğa dur diyemiyorsa, nasıl çocuklar karanlıktan aydınlığa çıkabilir.

Bunu önce halk isteyecek. Karı Koca öğretmenler KHK kararları ile okullarından atılıyorlar, ihraç ediliyorlar. 35-45 yaşında bir çok akademisyenin görevine son veriliyor. Sadece düzen devam etsin diye m? Aynı KHK kararlarına uymak zorunda olan İmam Hatip öğretmenleri neden ses çıkarmıyor. Burda bir yanlışlık yok mu?

Ben Nuriye ve Semih’in hikayesine dönmek istemiyorum. Bu içimizdeki bir acı olarak kalacak. Ama gerçeklerden de kaçamayız.

Türkiye bugün farklı düzende. Farklılıkları görecek olan insanlar neden göremiyorlar. Korkuyorlar. Bu Faşizm değil mi?

24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Tv’ye çıkma şansları yok. Demeç verme şanslar yok. Açıklama yapma şansları yok. Her şeyi kabullenmek zorundalar. Yurttaşların çocuklarına iyi bir eğitim isteme hakları var. Korku, Velilerin iyi bir eğitim istemelerini engelliyor. Veliler de korkuyorlar.

Biz Sarıyer Belediyesi olarak İlçe Milli Eğitim bütçesi olduğu halde. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi olduğu halde Sarıyer’de tüm okulların genel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Okulların yenilenmesi. Eğitim şartlarının güzelleştirilmesi için yapı, bakım ve onarımlarını üstleniyoruz. Birçok okulda spor salonu, Laboratuvar yapıyoruz, neden, niçin, bizim görevimiz mi bunlar. Sadece Sarıyer halkı iyi bir eğitim alsın diye yapılıyor. Çünkü benim çocuğu, senin, komşun veya bir başkası daha iyi eğitim alsın diye ve bunu bizler siyasi malzeme olarak kullanamıyoruz. Kullanmıyoruz da. Oysaki devletin bu dönemdeki ana hedefi eğitim ve laik eğitimin önüne set çekmek için uğraşıyorlar. Bunu başarıyorlar mı? Evet başarıyorlar, çünkü veliler baskı altında ve korkuyorlar.

Sen çocuğunu kaybetmekten korkmuyormusun?

Böyle bir eğitim sonucunda aile bir dönem sonra “ Bu Benim Çocuğum mu? diye kendine soruyor. Benim Çocuğum Nasıl Değişti?

Bir gün Öğretmenlerle konuşun, o zaman gerçeği, yanlış eğitimi kendi ağızlarından dinliyor olacaksınız. Gerçekler karşısında şaşırcaksınız..

24 Kasım Öğretmenler Gününü Devlet Kutluyor mu? Öğrenime bir günlük ara veriyorlar mı?

Bir öğretmen yetiştiği dönemde “Andımızı” okumuş, İstiklal Marşında “Ayakta” durmuş bir öğretmeni nasıl yetişme ve yetiştirme tarzından vaz geçirebilirsiniz.

Bunu ancak yeni nesil öğretmenlerle yapabilirsiniz. Cemaatçi kadrolarla bunu başarırsınız.

Neden öğretmen açığı var. Okullarda öğretmen olmadığından dersler boş geçiyor. O ders de cemaatçi öğretmen yok. Kadroları zayıf olduğu için gerekirse dersler boş geçsin, yeterki laik eğitim olmasın istiyorlar.

Tüm bu sorunları “çocuklar ve öğretmenler” değil. Veliler çözecektir. Sadece cesarete ihtiyaçları var. Ama onlarda unutuyorlar. Biz hatırlatalım. Seçim sandıklarında oyunuzu gizli atıyorsunuz.. KORKMAYIN.

Tatil Hakkı Onaylanmayan, 24 KASIM Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun..

  MUSTAFA BALCI 

CHP SARIYER BELEDİYE MECLİS ÜYESİ 

ADAY ADAYI 

sosyal medyalarda paylaşalım
0

Related posts