Nusaybinli Çocuklar Barış İstiyor‏

NUSAYBİNLİ ÇOCUKLAR; ‘’HENDEK DEĞİL, SOKAKTA OYNAMAK İSTİYORUZ.’’
 
Sokağa çıkma yasağından dolayı sıkıntılı günler geçiren Mardin’in Nusaybin ilçesindeki çeşitli okullarda öğrenim gören 30’a yakın çocuk Nusaybin’deki evlerinden alınarak İstanbul’a getirildi. Çocuklar, İstanbul’da Kağıthane Belediyesi tarafından ağırlandı.
 
Türkiye’nin doğusunda terör çirkin yüzünü gösterirken, şüphesiz ki bundan en çok etkilenen çocuklar oldu. Mardin’in Nusaybin ilçesinde güvenliği sağlamak adına uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı zor günler yaşayan 30’a yakın çocuk, ailelerinin de izniyle, özel operasyonla evlerinden alınarak, bir proje kapsamında İstanbul’a getirildi. Yaşları 6 ila 14 arasında değişen çocukları ise Kağıthane Belediyesi ağırladı. Sabah saatlerinde ilk olarak Osmanlı Milli Arşiv Müzesini gezen çocuklar daha sonra kağıt atölyesini ziyaret ettiler. Buradan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın da katılımıyla sosyal mağazaya giden çocuklar, Başkan Fazlı Kılıç’a yakın ilgi gösterdi. Başkan Kılıç’a ‘Çocukken Belediye Başkanı olmayı hayal ettiniz mi? , Daha önce Mardin’i ziyaret ettiniz mi? ve Kağıthane’nin adı nereden geliyor?’’gibi sorular soran çocuklar, ayakkabıdan oyuncağa, monttan kitaba kadar çeşitli yeni ürünün bulunduğu Sosyal Mağaza da kendi hediyelerini kendileri seçti. Çocukların ilk tercihi ise mont, ayakkabı ve oyuncak oldu.
 
SOKAKTA OYNAMAK İSTİYORUZ
 
Nusaybin’de yaşanılanlardan dolayı çok üzgün olduklarını ve bomba seslerinden dolayı çok korktuklarını dile getiren çocuklar; ‘’Nusaybin’de hayat çok zor. Her gün bomba sesleri ile uyanıyoruz. Dışarıya çıkamıyoruz, oyun oynayamıyoruz. Çok korkuyoruz, uzun süre okulumuza gidemedik. Hendekler artık kazılmasın, biz de sokaklarda oynayabilelim, barış olsun. Herkes kardeşçe yaşasın.’’ dediler. Bu sözlerin üzerine duygu dolu anlar yaşandı.
 
Sosyal Mağaza gezisinin ardından toplu bir yemek yiyen çocuklar daha sonra ‘’Sihirli Ağaçlar’’ adlı tiyatro oyununu izlediler. Bir Kültür Gezisi de yapacak olan çocuklar 4 Şubat’a kadar İstanbul’da ağırlanacaklar.