Özgecan ve şiddet gören kadınlar için CHP Gençliği eylem yaptı

İSTANBUL / Sarıyer  CHP Sarıyer Gençlik örgütü bugün Hacıosman Metro istasyonunda üyeleri ve vatandaşlar ile bir araya gelerek “Özgecan ve Şiddet gören kadınlara yapılanlar için  DUR” eyleminde bulundular .

Eylemi düzenleyen CHP Sarıyer İlçe Gençlikkolu Başkanı Nihan SABAZ ve yönetimindeki genç yüreklere ,
CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet DENİZ 
CHP Sarıyer İlçe yönetiminden Meltem PİR , Emine (Ayla) Osmanoğlu Yiğit , Ahmet GÜVELOĞLU   , Merve TOPRAKSÜREN , Halil İbrahim YÜCEL  ,Mehmet ÜNSALLI  
Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail ERDEM ,
CHP Darüşşafaka Mahalle Başkanı Aydan Sarı Kankaya  
CHP  Sarıyer’den  Hülya Gür Güntaş ve Murat Demirkol ,destek verdiler .
 

 Özgecan Aslan (22 Ekim 1995 – 11 Şubat 2015) Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi. Aslan’ın yanmış bedeni 13 Şubat 2015 günü suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesi ile bulundu. Özgecan Aslan cinayetinin ortaya çıkması Türkiye çapında olayın ortaya çıktığı gün ve takip eden günlerde öfkeye ve gösterilere yol açtı. Binlerce kadın, kadınların tecavüzüne, şiddet görmesine ve öldürülmesine hükumetten yeterli tepkinin gelmemesiyle bu durumun normalleşmesi gerekçesiyle sokaklara döküldü. Gösterilerde kadına karşı şiddetle ilgili daha güçlü tedbirlerin alınması istendi. Olay sosyal medyada da büyük ilgi gördü ve ülke çapında pek çok gösterinin düzenlendiği 16 Şubat günü “Kara Pazartesi” olarak anıldı ve kadınların yaşadıkları taciz olaylarına sessiz kalmayarak anlatmaları istendi.

 Hacıosman Metro İstasyonunda binilen vagonlara dağılan eylemciler ,hareket sonrası ellerindeki afişler yardımıyla “Sessiz Çığlık” eylemlerini gerçekleştirmeye başladılar . Yolculuklarına Rumelihisar metrosundan devam eden gurup burada bir basın açıklaması yaparak ,yine eylemlerinin ismine uygun bir şekilde sessizce ,  Hacıosman metro istasyonuna gelerek son buldurdular .

 

 ŞİDDETE HAYIR GÜNLERİNDE , KADIN ÜYESİNİN TEZGAHINI KALDIRAN BAŞKAN 

murat_hazinedar_tepki_buyuyor_besiktas_posta_gazetesi_istanbulgazetem_www.istanbulgazetem.com

 

 FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN