Sarıyer Havuz sistemine hayır dedi

Sarıyer Minibüslerdeki yeni düzen “Havuz sistemine” hayır dedi.

İstanbul Gazetem Sarıyer ofisine gelen telefonlar üzerine ekibimiz Sarıyer mahallelerinde halkın yoğun olduğu pazar ve çarşılarda Sarıyerli vatandaşlara sordu.

Minibüs hatlarınızdan memnun musunuz ?  

Cevaplardan önce sizlere “Havuz sistemi” nedir ? açıklamasını yapalım.

Havuz sistemi bir ilçede bulunan tüm minibüs hatlarının ortak kullanım hakkıdır. Her minibüs ilçe genelindeki tüm hatlarda çalışabilir. Bir hatta ortalama üçyüz değişik şoförle karşılaşma imkanı demektir.

Sarıyerli vatandaşlardan alınan cevapların başlıkları şöyle

– Biz eski minibüsçülerimizi geri istiyoruz. Bu şoförlerini hiç birini tanımıyor tanıyamıyoruz. (Sarıyer Kilyos)

– Köyümüzün minibüsleri buranın yerli halkına aitti. Çocuklarımızı güvenle emanet edebiliyorduk. Kısaca bir örnek  vermek gerekirse burada yabancı şoförler çocuklarımızı yarı yolda bırakıyor. Bu konuyla ilgili acı bir olayımız gerçekleşti. Allah yardımcımız oldu ki, olay konusu çocuğun başına bir şey gelmedi. Ailesi durakta tartışma yarattı. (Sarıyer Kısırkaya)

-Bizler minibüs kültüründe dostluk arkadaşlık ve komşuluk esas olmuştur. Merkeze gelen minibüsçü komşularımız bizlerden ek ücret almadan yukarı “Namazgah” denilen yere götürüyor ve getiriyorlardı. şimdi yabancı şoförler merkeze getirdiklerinde bir ücret aldıkları gibi namazgah alanına çıkartırken yine ücret alıyorlar. Mahalle içinde iki ücret veriyoruz. Biz havuz mavuz sistemini istemiyor kendi mahallemizin şoförlerini istiyoruz. (Sarıyer R.Kavağı)

– Sabah 06.00 da minibüs olan durağımızda şimdi 07:00 veya 07.30 arası minibüs oluyor. İşlerimize geç kalıyoruz. Akşam en geç 23.00 da minibüsümüz Sarıyer’den kalkarken şimdi 20:0 dan sonra minibüs yok. taksi parası vermekten evimizin hesabı bir yıldır düzenini kaybetti. (Sarıyer Gümüşdere)

– Biz yıllardır bu mahallenin insanıyız. Minibüsçülerimiz bizim yıllardır komşularımızdı. Neredeyse çarşı pazarımızı dahi görüyorlardı. şimdi elimizde üç dört poşetle minibüse binsek çocuk gibi azar işitiyoruz. (Sarıyer  Tarabyaüstü)

– Yıllardır minibüsçü kardeşlerimizle bir aile gibi olmuştuk. yeni gelen minibüsçüler çok kaba ve küfürlü konuşmaları oluyor. uyardığımızda bizlerde aynı şekilde cevap veriyorlar. Sarıyer minibüsçüler derneğine hatta İBB Beyaz masaya bir çok kere şikayette bulundum. Hiç bir şey değişmedi. biz eski minibüsçülerimizi istiyoruz. her sabah her akşam tanımadığımız yüzlerle karşılaşmak istemiyoruz. bizim minibüs hattı bizlerde kendi minibüsçülerimizi istiyoruz. (Sarıyer İstinye) -İşe geç kalmaktan ve eve geç gitmekten bıktım.

-Havuz sistemini çok iyi biliyor ve her ay şikayette bulunuyorum. Bizler gibi bir birini tanıyan kişilerin olduğu güzergahlarda bu sistem olmaz. Olmamalıdır. Sarıyer – Beşiktaş hattında olabilir .Çünkü aynı hat üzerinde bir çok ilçelerin olduğu bir güzergah. Fakat ilçe içerisinde işe gidiş ve geliş saatlerimizi bilen komşularımız bizim minibüsçülerimizdi. Şimdi adama beş dakika bekler misin geliyorum dediğimde sanki inat yapar gibi beş dakikada erken gidiyor. Havuz sistemi ilçe içerisinde bulunan hatlarda olmaz. Ben kesinlikle karşıyım . (Sarıyer KOÇ ÜNİVERSİTESİ)

– Ben Rumeli kavağı mahallesi yerlisiyim. Sarıyer minibüsçüler dernek başkanı bizim mahallemizden bir arkadaşımız . Bu konu hakkında mahallemizde çok tartışma oldu. bazı hatların mahkemeye başvurduklarını duydum. Sonuna kadar destekliyorum. Mahallemizde ve bir çok mahallede bu sistem istenmiyor. (Sarıyer Rumeli Kavağı)

 

İstanbul Gazetem Sarıyer ofisi halkımızın en güvendiği “Mazlumların yanındasınız” dediği bir aile gazetesi konumundadır. Bu başlıklarda yüzlerce vatandaşımızın dertlerini dinledik.  Video görüntüleri ve röportajlar arşiv kayıtlarımızdadır. Gerekli işlemlerin yapılması için  yetkili kurumlara sunuyoruz.

 

SARIYER HABERLERİ İÇİN

————-  ”  ”  —————–

İstanbul Gazetem, İstanbul’daki tüm haberleri yerinden sizlere sunan İstanbul’un tek gazetedir.

Gündem  haberleri www.istanbulgazetem.com haber sitemizden ve Basılı yayınımızdan takip edebilirsiniz . Arayın gelelim abone olun,   

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

Türkiye’nin her yerindeyiz.Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

Ferahevler Şubesi / Şube no: 1139

Hesap no: 89757664

IBAN: TR23 0006 7010 0000 0089 7576 64

Bir cevap yazın