Sarıyer’de kara gündem

Aslında sürekli ilçelerin güzel haberlerini yapmak ilkemiz olsada, bazen ilçelerde olan olumsuz haberleri de sizlere sunmak görevimiz oluyor.

Sarıyer’de kara gündem

İstanbul ili Sarıyer ilçesinde “Sarıyer Belediyesi” bu haftaya kara gündem olarak damga vurdu. 

Sarıyer Belediyesi ilk olarak gündeme bütçelerin açıklanması ile vurma başarısı gösterdi. Yıllardır borçsuz belediye bilinen Sarıyer’de hiç de görüldüğü gibi veya denildiği gibi çıkmadı. Sarıyerli üzgün, CHP örgütü inanmak istemiyor.

Sarıyer Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü’nün meclise sunduğu 31 Ekim 2018 tarihli belgeye göre belediyenin borcu tam 520 milyon 927 bin lira.
Bu açıklamadan sonra tepkili vatandaşlar “yazık bu nedir? desenize en az 600-700 milyon borç varda bizden saklanıyor” iddalarında bulundu. sokaklarda tek soru bu borç miktarı ne kadar? ve neden bu kadar büyük bir borcu oldu Sarıyer Belediyesinin . Neticede yapılan hiç bir şey yoktu.

Sarıyer tarihinin en büyük borç miktarı 

Mali İşler Müdürlüğü’nün bir soru önergesine cevaben meclise gönderdiği resmi belgeye göre; Şükrü Genç kendinden önceki 4 belediye başkanından devraldığı toplam borcu, tek başına 4 katına çıkardı. Sarıyer Belediyesi’nde son 10 yılda bugünkü kurla yaklaşık 4 katrilyon lira harcandı. 3 mahallenin Sarıyer’e bağlanmasıyla birlikte gelirleri 150 milyon lira daha artan belediyenin en büyük borçlanma nedeni, gereksiz harcamalar mıydı?

Sarıyer’de diğer kara gündem konusu Araç Kiralamalı lüks hayat

Sarıyer’de diğer bir gündem konusu SÖZKUR oldu. Kimdi ? Nereden gelmişti ? Nasıl oluyordu bu ihaleleri alabiliyor ve rakamlar dudak uçuklatıyordu.
Başkanın lüks hayat sevdası 
Vatandaştan halkçı gördüğü başkan halktan çok uzak bir hayat sürmeyi tercih ediyor ve makam aracı inanılmaz bir rakamla ortaya atılıyordu. İddaalara göre ;  belediyelerin lüks saltanatına bir yenisi daha eklenmişti.  Halka hizmet için yerel basın üzerleri çizilip elde edilen gelirle 600 milyon borcu ödemeyi düşünüyor gibi olsalarda “Basın birimi” bakalım aylık bütçesi ne kadar etkili olacak bu kurtuluşa diyerek tüm medyanın dikkatini Sarıyer belediyesi Basın birimi harcamalarına çekmek istiyoruz. Belki de bu borç asıl kaynagı yerel basına verilen ödeneklerdir. ? 
Sarıyer Belediyesi’nin borcu 500 milyon lirayı geçti. Ancak, CHP’li Başkan Şükrü Genç, belediyenin borcunu ödemek yerine her ay araç kiralama şirketlerine KDV ve yakıt hariç 2 milyon 800 bin lira fatura ödüyor. KDV ve yakıt fiyatları da eklendiğinde belediyenin kasasından yaklaşık 4 milyon lira çıkıyor.
 
Belediyenin kiraladığı 231 aracın günlük kira bedeli 110 bin lira olurken bu araçlardan 50 tanesi ise Başkan Genç ile yardımcılarının rahatı için tahsis edildi. Belediye söz konusu araçların yakıtı için ise 101 bin litre motorin, 2 bin 80 litre de benzin harcanıyor.
 
Akaryakıt için belediyeye kesilen aylık fatura ise yaklaşık 700 bin lira.
 
Belediye borç batağındayken milyonluk araç kullanan Başkan Genç, tepkiler üzerine makam otosunun logosunu sökmek zorunda kaldığı da bir diğer iddaa olarak gündemimize geldi. 
2018 yılı bütçesi 390 milyon olan Sarıyer Belediyesi, bu paranın yüzde 10’nu (yaklaşık 40 milyonu) tek başına kiralık araçlar için kullandı. SÖZKUR şirketine sadece kiralık araçlar için günlük tam 110 bin lira ödeniyor. Kiralanan çoğunluğu orta sınıf 231 adet otomobilin, kira ödemek yerine sadece 5 ay içinde kira öder gibi satın alınabileceği gerçeği de siyasette hep tartışma konusu oluyor.

SARIYER YEREL BASIN AYAKTA 

Yıllardır halka yalan mı söyleniyordu. Tüm sarıyer Basını ayakta ve bu soruları hergün soruyor. Araç ihalelerinde ismi geçen SÖZKUR ne kadar ödenek alıyor. Başkan gerçekten lüks hayat için aracına inanılmaz bir ödenek veriyor mu? Sarıyer Basın birimi harcamaları neden bu kadar yüksek .

 

SEMBOL FACİASI 

Sarıyer bu hafta hergün gündemden düşmeden kara gündem konusu olmayı başardı. Gazetemizin İmtiyaz sahibi Varol KISA’dan istenilen “Sarıyer Sembolü Martı” heykelinin incelenmesi bizleri dahi hayrete düşürdü. Aynı zamanda Sarıyer TV ne oldu sorusu gelecek haberlerimizde sizlerle olacaktır.

Halk kandırılıyor. 

Heykel denilen yapıtın yanına gittiğimizde inanılmaz görüntüler bizleri bekliyordu: Henüz Mart ayında yapılan sembol , adeta dökülüyordu. adeta değil resmen dökülüyor. Bu sembol kimin isteğiydi, kimlere ne kadar para ödenmişti Sarıyer Belediye başkanı ve Basın Birimi sessiz kalmayı tercih etti. Yılların verdiği tecrübeyle diyoruz ki ; Halk sessiz kalmaz.

 

            İstanbul Gazetem / Varol KISA – Kara Gündem