Sultanahmet Meydanında canlı bomba patladı

Sultanahmet  Meydanında canlı bomba patladı

 

Sultanahmet’teki patlamayı görgü tanığı anlattı
Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Dikilitaş’ın yakınından meydana gelen patlamayı görgü tanığıanlattı.
 
“25-30 YAŞLARINDA BEYAZ TENLİ SİYAH SAÇLI”
Olaya tanık olduğunu belirten bir kişi ise twitter hesabından, 25-30 yaşlarında beyaz tenli siyah saçlı birinin Dikilitaş’a doğru koşup kendini patlattığını iddia etti.
 
Patlamanın küçük bir turist grubuna yönelik gerçekleştiğini belirten görgü tanığı, bölgeden geçtiği sırada bir kişinin Dikilitaş’taki grubun içine girerek kendisini patlattığını söyledi.
 
 
 
ALEV TOPU GİBİYDİ
 
BBC Türkçe’ye bilgi veren ve olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan Önder isimli bir başka görgü tanığı ise, “”Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler” dedi.
Görgü tanığı ayrıca, “Dükkanlarda kırılan bir şey yok. At Meydanı’na yakın, Dikilitaş’ın olduğu yerde oldu. Kaç yaralı var, durum ne bilmiyorum ama ambulansların biri gelip biri gidiyor” dedi.
 
canli_bombanin_kimligi_belli_oldu_istanbulgazeteleri_istanbulhaberleri_www.istanbulgazetem.com
 
 
 
10 KİŞİ ÖLDÜ
Patlamanın turist kafilesine yönelik bir saldırı olduğu ve canlı bombanın kendisini patlattığı öğrenildi. Kafilenin Alman turistlerden oluştuğu ve 10 turistin öldüğü açıklandı.
 
İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
Patlamanın nasıl ve kim tarafından gerçekleştirildiğine dair İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Bombalı saldırıda 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin ise yaralandığı açıklandı.
 
CESET PARÇALARI MÜZE KAPISINDA
İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan tahliye ettiklerini duyurdu. Patlamanın büyük bir gürültü ile geldiğini ve arkasından müze bahçesini kesif bir duman ve koku sardığını söyleyen görgü tanıkları da patlamanın canlı bombadan kaynaklı olduğunu belirttiler.

Sultanahmet saldırısında ölenlerin isimleri belirlendi.

 

Marianne Faber

Adolf Jurgen Glorius

Rüdiger Karl Faber

Steffen Höppner

Rudolf Krollman

Karin Erika Franke-Dütz

Gernot Eike Mildner

 

Diğer üç kişinin ise kimliklerinin henüz belirlenememiş olduğu öğrenildi.

 

İstanbul Gazetem