Sultangazi 23 Nisan


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 4’üncü Uluslararası Yetim Buluşması ile dünyanın dört bir yanındaki yetimler Sultangazi’de buluştu. Çocuklar, uçurdukları beyaz güvercinlerle tüm dünyaya barış mesajları verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Sultangazi Belediyesi ve İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde düzenlenen 4’üncü Uluslararası Yetim Buluşması ile dünyanın dört bir yanındaki yetimler Sultangazi’de buluştu. Sultangazi Belediyesi Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Afganistan, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Lübnan, Suriye, Filistin, Makedonya, Burkina Faso gibi ülkelerden gelen yetim çocuklar katıldı. Çocukların halk oyunu gösterisiyle başlayan program, illüzyon gösterileriyle devam etti. Gösterilerde doyasıya eğlenen çocuklar, Başkan Altunay ile birlikte dünya barışı için beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. Farklı renklere, dillere, gelenek ve göreneklere sahip çocuklar, hep bir ağızdan dünyaya barış mesajları vererek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yaşadı.

“11 ülkeden misafirlerimizle bir araya geldik”
Çocukların 23 Nisan sevincini yaşarken bir yandan da İstanbul’u görme şansı yakaladığını ifade eden Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan etkinliklerinde 11 ülkeden misafirlerimizle bir araya geldik. İmkanı olmayan, dar kapsamda hayat süren, yeni yerler görme özlemi belki herkesten daha fazla olan İHH’nın tespit ettiği bu kişileri Sultangazi’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. 4’üncüsünü idrak ediyoruz, bu çocuklar medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu güzel İstanbulumuzu tanıma fırsatı buluyorlar. 23 Nisan etkinliklerinde bu neşeyi, sevinci bizimle birlikte paylaşıyorlar. Onları İstanbul’un en güzel yerlerinde gezdirerek, Sultangazi’deki ormanlarda ağaç dikme kampanyasına katılarak, bir yetim ormanı oluşturarak 4 yıldır devam ettiriyoruz” dedi.

“Barış için göğe güvercin uçurduk”
Türkiye’de dünyanın farklı ülkelerinden birçok çocukla tanıştığını ve bu yüzden çok mutlu olduğunu dile getiren Azerbaycan’dan Zhala Ahmadova, “Barış için göğe güvercin uçurduk. Biz bir millet iki devletiz, o yüzden ben Türkiye’yi çok seviyorum. Türkiye benim canımdır” dedi.
Etkinlikler sayesinde çok eğlendiğini ve Türkiye’yi çok sevdiğini dile getiren Azerbaycanlı Aytan Mammadova da, “23 Nisan çocuk bayramını Türkiye bize de bayram etti. Biz güvercinler uçurduk çocuklarla barış için çocuklar ölmesin, barış gelsin diye” ifadelerini kullandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 24 Nisan’a kadar sürecek olan etkinliklerde çocuklar Sultangazi Kent Ormanı, Miniatürk ve Boğaz turu gibi etkinliklere katılacak, kültürel gezilerle İstanbul’u tanıma fırsatı yakalayacak. Çocuklar ayrıca Sultangazi Şehir Ormanı’na hatıra fidanları dikecek. Programın son gününde yapılacak alışverişin ardından yetim çocuklar ülkelerine uğurlanacak.

 

Sultangazi’de 4. Uluslararası Yetim Buluşması kapsamında “Dünya Yetimleri Hatıra Ormanı”nda fidan dikildi…

Sultangazi Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Yetim Buluşması kapsamında dünya yetimleri, Sultangazi Dünya Yetimleri Hatıra Ormanı’na fidan dikti.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Sultangazi Belediyesinin İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile birlikte düzenlediği ‘4’üncü Uluslararası Yetim Buluşması’ devam ediyor. Etkinlikler kapsamında bugün de Sultangazi Dünya Yetimleri Hatıra Ormanı’nda yetim çocuklar fidan dikti. Etkinliğe Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Afganistan, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Lübnan, Suriye, Filistin, Makedonya ve Burkina Faso ülkelerinden gelen yetim çocuklar katıldı. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da çocukların fidan dikme etkinliğine katılarak, onlarla beraber fidan dikti.
Kendilerine düşen görevin ekilen ağaçlara en iyi şekilde bakmak olduğunu belirten Başkan Altunay, “Sultangazi Belediyesi olarak dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz yetim buluşmasının bir ayağı da ağaç dikme kampanyasıydı. Bugün bu güzel kent ormanlarımızda 4 yıldır diktiğimiz alan içerisinde yeni bir alan genişlemesi yaparak bu yıl ki yetim çocuklara ağaçlarını diktireceğiz. 3 yıldır dikilen ağaçlara baktığımızda bir hayli bir alanı bu yetim yavrularımız dikerek ağaçlandırdı. Onların bu ağaçlara isimleri yazıldı. Her geçen gün ağaçlar köklenmeye ve büyümeye başladı. Bugün uluslararası arenadan gelen birçok yavrumuz şimdi yeni alanımızda ağaç dikmeyi gerçekleştirecekler. Onların isimleri de bu ağaçlara yazılacak. İnşallah yıllar sonra işleri düştüğünde gelip kendileri ile beraber bu ağacın nasıl yeşerdiğini ve büyüdüğünü görecek. Bize düşende onların diktikleri ağaçlara en iyi şekilde bakıp yetiştirmek olacak. Alibey Barajı’nın üzerinde adına da ‘Dünya Yetimleri Hatıra Ormanı’ dediğimiz bu ormanda onlarında bir filizi olmuş olacak” dedi.
Çocukların ülkelerine güzel anılarla döneceğini ifade eden Altunay, “Bunun ötesinde son 4 gündür çocuklarımız buradalar. Herhalde birkaç gün daha kalarak 1 hafta boyunca misafir edilmiş olacaklar. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış güzel İstanbulumuzu görmüş olacaklar. Tarihi ile yeşili ile suyu ile harmanlandığında güzel bir mekan olan Sultangazi’nin kent ormanlarında çocuklarımız bugün bizlerle beraber. İnşallah buradan sonra da boğaz turu yaparak İstanbul’un güzelliklerini bir kere daha boğazdan seyretmiş olacaklar. Yarın Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan’ı kutlayacağız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da çocuklarımızla beraber bu törenleri birlikte gerçekleştireceğiz. Her yıl olduğu gibi bu sene de yetim yavrularımızla beraber milli bayramımızda o sevince birlikte ortak olacağız. Daha sonra çeşitli noktalara gidip tekrar alışverişini yapacaklar. İnşallah memleketlerine döndüklerinde de kendi aileleri ile bunu unutmayacakları bir hatıra olarak hafızalarında saklayacaklar ve arkadaşlarına anlatacaklar” şeklinde konuştu.

 

Haber Süleyman Sarıkaya

Bir cevap yazın