TBMM yoğun mesai

TBMM yoğun mesai

İstanbul Gazetem; İBB Meclis toplantısı haberlerinin yanısıra TBMM haberleriyle okuyucularına uygulamaya geçecek kararları duyurmaya devam ediyor. 

BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK
 
Söz konusu seçimin tamamlanmasının ardından Genel Kurul, önemli bir düzenlemeyi görüşmeye başlayacak. 10 maddeden oluşan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, “temel kanun” olarak iki bölüm halinde görüşülecek.
 
Düzenlemeyle, araç vergilendirilmesinde sistem değişiyor. Aracın vergileme ölçütleri genişletiliyor. Bir taşıtın vergilendirilmesinde sadece motor silindir hacmi değil, diğer özellikleri de etkili olacak.
 
Tasarının yasalaşmasıyla; Gebze­-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi, Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı Projesi, şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro yapım projeleri ile diğer demiryolu yapımı yatırımları ve bu projelerin ihale edilebilmesi için, ilk yıl için gerekli olan yüzde 10 ödenek şartı aranmayacak.
 
Devlet yurtlarında barınan öğrenciler ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere beslenme ve barınma yardımı yapılabilecek.
 
Bu tasarının yasalaşması halinde Genel Kurulda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına geçilecek.
 
Partilerin grup toplantıları, 15 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek.
 
Meclis bu hafta normal çalışma günleri olan salı, çarşamba ve perşembenin yanı sıra cuma da dahil olmak üzere saat 24.00’e kadar çalışacak.
 
BÜTÇE MARATONU
 
Meclisin 2017 yılı bütçesi üzerindeki mesaisi bu hafta da sürecek.
 
Plan ve Bütçe Komisyonu; yarın Sağlık Bakanlığı ve bağıl kuruluşların, 15 Kasım Salı günü Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve 108 üniversitenin bütçesini ele alacak.
 
Komisyonda 16 Kasım Çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, 17 Kasım Perşembe günü Milli Savunma Bakanlığı,18 Kasım Cuma günü ise Kalkınma Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bütçeleri görüşülecek.
 
KİT Komisyonu, denetimlerini sürdürecek. Komisyon; 16 Kasım Çarşamba günü TOKİ, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, Vakıf İnşaat Restorasyon ve Ticaret A.Ş, 17 Kasım Perşembe günü ise Ziraat Bankası hesaplarını inceleyecek.
 
FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu da dinlemelerini sürdürecek.
Kaynak : Haber7

İSTANBUL GAZETEM AİLESİ 

 www.istanbulgazetem.com haber sitemizden ve basılı yayınımızdan takip edebilirsiniz .

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

Türkiye’nin her yerindeyiz.Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Bir cevap yazın