Varol Kısa yazıyor… Cumhuriyet gazetesinin yanında neden kimse yok?

Varol Kısa yazıyor…

Cumhuriyet gazetesinin yanında neden kimse yok?

15 Temmuz’da terörist darbe girişiminin püskürtüldüğü sırada, Umay Anadolu Kaboğlu isimli  oyuncunun minarelerden okunan ezana ağır küfürler ettiği görülmüştü. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  Umay Anadolu Kaboğlu hakkında soruşturma başlatıldı.
İddianamede, şüphelinin savunmalarında  kendisinin yapmadığını belirtse de,  suç tarihinde ve sonrasında suçlandığı konu ile ilgili  paylaşımların  yapıldığı Twitter hesabının şüphelinin kullanımında olduğunun anlaşıldığı belirtildi.
 Hiç şüphe yok ki Umay kızımız gururla yazıyordu 15 Temmuz akşamı bu twiti. Gel gör ki hakim karşısına çıkınca “Ben yazmadım” demeyi de ihmal etmemişti. Bir anda aklıma Cumhuriyet Gazetesi önünde ve sosyal medyada haber alma hakkı isteyenler geldi.
Ahmet bey yemekte, Ayşe teyze çay partisinde, Kerem kardeşimiz diskoda barda, Mustafa kardeşimiz amcasının yedisini okutmakta, Mehmet efendi ise memleketini özlemiş duvarında memleketteki gezilerden pozlar var. Demek ki bu halk haber alma özgürlüğü istemiyor. Gezmek, yemek,eğlenmek istiyor.
   Bir gazete düşünün; ilçe başkanı ilçeye sokmasın.Bir gazete düşünün; ilçe başkanı yönetimine ilan ve reklam verme yasağı koysun.Bir ilçe başkanı düşünün; gazete sahibini tehdit etsin.Bir il başkanı düşünün; ilçe başkanlarına ilçesinde dağıtılan gazeteyi toplatma emri versin.Bir genç il yöneticisi düşünün; bir ilçenin örgüt toplantısında bu gazetenin sahibine yazdığı yazılardan dolayı eleştiride bulunsun.
Şimdi elimizde ne var?
Önce sosyal medya kahramanı olmak isteyenler, sonra bunlara karşı bir gurup, sonun da adli makamlarda şaşanlar…
“Haber alma özgürlüğümüzü elimizden alamazsın” sloganlarıyla eylem yapanların amaçlarının haber almak değil, sosyal medyada selfi  yapmak,üyesi olduğu ilçede boy göstermek ya da tamamen çıkarlarını sağlayacağı kişi ya da kurumlara “ben de buradayım”mesajını vermek olduğunu anlamış olduk. Çünkü tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarları için mücadelesini verenler olması gereken yerde olması gereken tavrı gösteriyor.

Cumhuriyet Gazetesi açıklamada bulundu 

Cumhuriyet önünde eylem: Halkın haber alma hakkına darbe
Gazetemize yönelik operasyonun ardından çok sayıda siyasetçi, sendikacı, sivil toplum örgütü temsilcisi, gazeteci ve okurlarımız, Cumhuriyet’in İstanbul’da ki merkezi ve Ankara Bürosu’na akın etti. Gece geç saatlere kadar dayanışma eylemi yapan Cumhuriyet dostları, operasyonun sadece Cumhuriyet gazetesine değil, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Gazetem Türkiye’nin Gazetesi olma yolunda tarafsızlık ilkesiyle hızla yürümektedir. Biz kurumlara değil, vatandaşımızın kendisine güvenerek başladık ve onların hiç bir yasağı olmayan evlerinin baş köşesindeyiz. Ne ilçe başkanına, ne de çıkarları doğrultusunda biat eden yönetimine güvenerek yola çıkmadık.

Eleştirilerinize her zaman açığım. Fakat çözümlerinizi de söylemek şartıyla.

Her zaman dediğim gibi ”sürç-i lisan ettiysek affola” …  

 

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

 

Bir cevap yazın