Varol Kısa

Uzun zamandır klavye başına geçmiyordum. Youtube de VKİY TV isminde kanalımı büyütmenin verdiği telaşla İstanbul Gazetem okuyucularımızı ihmal ettim.  Bugün bir dostum “Bu dönem yazıyor olsan neyi yazardın? dedi. 

ATATÜRK YAZARDIM 

Çok düşünmeme gerek yoktu bu soru karşısında “ATATÜRK” den başka bir şey yazmazdım. Öyle ya her taşın altından, her alınan nefesin başlangıç ve sonundan , her güne yeniden merhaba denmesinden bazen suçlayarak bazen minnet ederek onun ismi ile başlanmıyor muydu?

Hele bu aralar siyasetçiler pek bir sevdi Atamı.

31 Mart seçimlerinin başlamasıyla liderlerde bir NUTUK merakı ve tabii Mustafa Kemal aşkının ortaya çıkması beni çok mutlu ediyordu. Her gün seçim olsa ülkemde dediğim o kadar çok gün var ki anlatamam. Hele birde kitap yazıyorlar ya Atam için ; adeta ballı kaymak oluyordu günler.

Sonra seçimler bitiyor itirazlar başlıyor ve “Atatürk portresini indirdi” ” Atatürk portresini taktı” polemikleri. aklıma reklamın iyisi kötüsü olmaz Atam yine gündem de dedirtiyordu.

Birde kayyum atanmaya başladığında değmeyin benim keyfime. Herkes bir birini suçluyor. Sen Atatürkçüsün, ben daha Atatürkçüyüm.

Eyyyy koca koca ağbiler. Bırakın koltuk sevdası için Atatürkçü olmayı. Milletiniz için hizmet verdiğinizde zaten en büyük Atatürk sevdalısı sizler olursunuz. Bir resimle, bir anıtla değil; düşüncelerinizle, hizmetlerinizle, yaptıklarınızla Atatürkçü olun. Bakın Atam ne öğütler verdi sizlere. Daha doğmamıştınız. Atam bildi sizleri.

Bizim yüzümüz, her zaman temiz ve lekesiz idi ve daima temiz ve lekesiz kalacaktır. Yüzü çirkin, vicdanı çirkinliklerle dolu olanlar, bizim vatanseverce, vicdanlıca ve namusluca hareketlerimizi, küçük ve çirkin tutkuları yüzünden çirkin göstermeye kalkışanlardır.
1927 (Nutuk II, s. 882)

Milletin içinde serbest bir birey olmak kadar dünyada mutluluk var mıdır? Gerçekleri bilen, kalp ve vicdanında manevî ve kutsal hazlardan başka zevk taşımayan insanlar için, ne kadar yüksek olursa olsun, maddî makamların hiçbir değeri yoktur.
1922 (Nutuk II, s. 663)

 

NUTUK ille NUTUK . Peki neden ? O zaman biraz da izleyin.