Yaşasın Emekçiler ! Yaşasın 1 Mayıs !

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

YAŞASIN EMEKÇİLER.

Yasakmış Taksim,yasakmış bayram Taksim’de.

Memleketin her kaldırımında yokmuş gibi işçinin ayak izleri Taksim yasakmış bugün.

Burun kıvırdığın o işçi var ya; kalkmazsa sabahın beşinde, ekmekte bulamazsın yemeye.

Şarkılar yazılmış işçiye; ”işçisin sen İşçi kal” diye. Vakti zamanında sevda da yasaklanmış işçiye. Demişler ki :”Davul bile dengi dengine” Deve misali, neremiz doğruysa artık.

İş sevmeye gelince hak hukuk aranmış. Neyse işte her neyse. İşçinin çocuğuydum ben. Bilirim yani işçinin ekmeğinin tadını. Bilirim alın terini eski pabucu, emekçiyi. Şimdi bırakın ,işçiler kutlasın bayramını.

‘’İşçinin maaşıyla ne olur ‘’derdi babam. Çok şey oldu baba! Çok şey ! Alın terini öğrendik mesela. Üç kuruşa bir servet mutluluk dağıttığını öğrendik. Ayda bir kez yenilen etin tadı hala damağımda. Bayramlarda Eminönü’nü öğrendik. Öğrendik baba! Senin yorgun ellerini öpmenin onurunu yaşadık. Diz ağrılarının dermanı sıcak suyunu taşıdık. Öğrendik baba! Hayatın emek olduğunu,emeğin ekmek ,ekmeğin baba olduğunu öğrendik.

İşçi maaşıyla çok şey oldu baba .

O maaşla sen bize şimdilerde olmayan ,nesli tükenmiş bir çocukluk yaşattın. Bayramlar gördük işçi maaşıyla, kışlar geçirdik. İyi kötü kalem tuttu elimiz. Ekmek uğruna öleni ,sakat kalanı da gördük. İşçi maaşıyla bir emekçi de gömdük. Ne olur deme baba! Aldığın para ile bir şey olmadı belki ama işçinin duruşunu,onurunu gördük.

Yaşasın Emekçiler ! Yaşasın 1 Mayıs !

Şimdi bırakın,işçiler kutlasın bayramını.

Cemile SAVAŞ

İSTANBUL GAZETEM

Bir cevap yazın