“Zindaşti’nin tahliyesi için Burhan Kuzu baskı yaptı” iddiası

“Zindaşti’nin tahliyesi için Burhan Kuzu baskı yaptı” iddiası

 

FETÖ üyeliğinden suçlanan ve tutuklandıktan sonra sır bir şekilde tahliye edilen İranlı Naci Şerifi Zindaşti’ye ilişkin ifadeleri alınan hakim ve savcılar, AKP’li Burhan Kuzu’nun kendilerine baskı yaptığını savundu.

BURHAN KUZU

Hakim Ö. G.’nin ifadesinde Zindaşti ve adamlarının tartışmalı biçimde tahliye edilmesi olayında nüfuzunu kullandığı gerekçesiyle ismi sık sık gündeme gelen eski milletvekili Burhan Kuzu’nun da ismi tutanaklara şöyle geçti: “Eşimle birlikte bir alış veriş merkezindeyken telefonum çaldı. Ailemle alış veriş yaparken Telefonum tanımadığım bir başka cep telefonu numarası aradı. Açtım. Kendisini Burhan Kuzu olarak tanıttı. Söz konusu dosyayla ilgili konuşmaya başladı.

Dosyadaki adam öldürme suçlarına ilişkin ölenlerin yabancı ve suç yerinin yabancı memleket olduğunu, Türk kanunlarının uygulanmayacağını, Zindaşti’nin tutuksuz yargılanmasını, İran ile ilişkileri bakımından daha faydalı olduğunu hatırladığım kadarıyla iletti. Ben kendisine dosyada kararımı verdiğimi artık benlik bir şey olmadığını izah etmeye çalışsam da bulunduğum ortamın da gürültü olması sebebiyle beni anlamadığını düşünüyorum.

Telefonu kapattıktan sonra o gün yeniden kendisiyle görüşmedim.”

 

https://youtu.be/1v9fOCSusNM?t=113

Naci Şerifi Zindaşti kim?

Diken’den Ali Yılmaz’ın haberine göre, Zindaşti ismi ilk olarak, 24 Eylül 2007’de İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde düzenlenen operasyonda 75 kilo eroinle yakalanıp tutuklanmasıyla gündeme gelmişti.
 
Aynı yıl ‘FETÖ’den firari Zekeriya Öz’e bir ifade veren Zindaşti, ifade sonrasında ‘gizli tanık’ olma şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
Zindaşti 6 Nisan 2018’de, adının karıştığı 10 cinayet ve ‘FETÖ’ bağlantısı sebebiyle yeniden tutuklanmıştı.
 
6 ay sonra 11 Eylül 2018’de dönemin İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimi Cevdet Özcan’ın gece yarısı verdiği bir kararla tahliye edilmişti.

https://youtu.be/1v9fOCSusNM?t=113

DEVAMI GELECEK ……