17-25 Aralık isyanı: O dosyalar neden açılmadı!

17-25 Aralık isyanı: O dosyalar neden açılmadı!

 

17-25 Aralık isyanı: O dosyalar neden açılmadı! Muhalefet, 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen eski bakanlarla ilgili evrakların milletvekillerinin tetkikine açılmamasını eleştirdi. – 
 
 
 Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığının raporu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığının yazısının milletvekillerinin tetkikine açılması, Meclis’te tartışmalara neden oldu.  
 
Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay hakkında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığının raporu ve Bakanlığın takdim yazısı ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığının üç ayrı yazısı ve ekleri, Anayasa’nın Meclis soruşturmasını düzenleyen 100’üncü maddesine göre gereği yapılmak üzere Meclis Başkanlığına intikal ettirildiğini söyledi.  
 
Anayasa’nın 100. maddesine göre Meclis soruşturması açılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az onda 1’inin yanı 55 üyenin vereceği önergeyle istenebildiğini hatırlatan Başkanvekili Aydın, “Teamül doğrultusunda söz konusu evraklar milletvekillerin tetkik ve takdirlerine açılmıştır” dedi.  
 
 
Eski Bakan Ertuğrul Günay ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile ilgili dosyaların milletvekillerinin tetkikine açılması ile ilgili söz alan muhalefet grup başkanvekilleri, 17-25 Aralık soruşturmasında adı geçen eski bakanlarla ilgili dosyaların milletvekillerinin tetkikine açılmamasını ve Meclis Başkanlığının bu yöndeki tutumunu eleştirdi.   Eleştiriler üzerine bir açıklama yapan Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, o gün oturumu yöneten Meclis Başkanvekilinin dosyalar üzerinde gizlilik kararı olduğunu açıkladıklarını belirtti. 
 
chp-neler-oluyor-istanbul-gazetem-varol-kisa-www.istanbulgazetem.com
 
 
chp-istanbul-ilce-yoneticisi-ali-mutlu-koyluoglu-www.istanbulgazetem.com
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın