Barış Manço Doğdu 02-01-1943

KOL DÜĞMELERİNİN GÖZÜ YAŞLI 
 
 
Kışın, kıyametin ortası.Üsküdar yeni güne merhaba demeye hazırlanırken 2.Dünya Savaşı’nın ortasında , insanlık ta hasretken barışa, memleketin karneyle ekmek aldığı dönemde, 2 ocak 1943’te Zeynep Kâmil Hastanesi’nde dünya ya gelir.Ailesinin Mehmet Barış’ı, bizim Barış ağabeyimiz.
 
Annesi Rikkat Hanım’ın, dünyaya getirdiği ikinci çocuk olmasına rağmen,
Kadıköy başka güzel , Üsküdar başka güzel , Kız kulesi başka güzel
 
görünür gözlerine. Evlerine BARIŞ gelmiştir çünkü. Dünya’ya da Barış geleceğine inanarak ve umut ederek adını Barış koyduğu çocuğunu dünya ya getirmenin mutluluğu ile hayat allanıp, pullanmıştır, Rikkat Hanım’ın gözünde.
 
Barış Manço, iki yaşında şarkı söylemeye, ortaokul 2. sınıfta amatör olarak, müzikle uğraşmaya başlamıştır yıllar sonra, söylediği şarkıların Arapça, Bulgarca, Almanca, İngilizce ve bir çok dilde söyleneceğini tahmin bile edemezken.
 
Türkiye Rock Müziği öncüsü, T.V program yapımcısı Barış Manço’nun 1970 de yaz sonunda bestelediği ”Dağlar Dağlar” şarkısı dönüm noktası olmuştur: Her ne kadar orta okul son sınıfta müzik dersinden ikmale kalsada…
 
Şarkıları, memleketimin ayrı ayrı köylerinin kokusudur. TRT’de yasaklanmasına ve eşşekten arkadaş olmaz gerekçesine rağmen zaman zaman, insanın içini acıtan, burnunun direğini sızlatıp, köye duyulan özlemini anlatan bir şarkıdır ”Arkadaşım Eşşek”… Tarihimizi, coğrafyamızı, kültürümüzü, şarkılarıyla sırtlanan Manço, sanat varlığımızın tam da ortasında, uzun saçlarıyla, takılarıyla, şarkılarıyla, dünyaca tanınan kimliğini, hafızalara mıh gibi çakacağını bilemezdi müzik öğretmeni, onu ikmale bırakırken. Barış umuduyla, adının konması, yüklendiği misyon, Doğu’nun ve Batı’nın barış içinde olması arzusu ile çocuklarına Doğukan ve Batıkan adlarını vermiştir.
 
İkinci evliliği örnek teşkil ederken, İstanbul geleneğini sürdürürken evlliğinde, evlilik teklifi de şarkılarını söylerken yaptığı el, kol hareketleri kadar ilginçti ve unutulacak gibi değildi. Sıradışı ve o kadar samimi. ”Yoğun iş temposu çocuklarını ihmal etmesine asla neden olmamıştır” diye açıklamıştır eşi Lale Manço bir röpörtajında. Barış ağabeyi sadece Doğukan’ı ve Batıkan’ı değil,hiç bir çocuğunu ihmal etmedi. Her pazar onlarla TRT de buluştu: ”Adam Olacak Çocuklarıyla”… 7 ‘DEN 77 ‘ye kimseyi ihmal etmedi. Tüm insanlığı sığdırdı kalbine. Ve tek nedeni olabilirdi bu aldığı sayısız ödüllerin.
 
 
 
Türk Rock Müziği’nin öncüsü değildi sadece. Türkiye’nin adını da duyurdu bir çok ülkede. 1991 yılında, Devlet Sanatçısı ünvanını alarak ünvanlarına ünvan ekledi Barış Manço.
 
O, tanışmadı içimizden çoğumuzla. Ama adam olacak çocuğu izlerken hep el salladık ona. ”Bugün Bayram. Erken kalkın çocuklar” şarkısını işiterek gözlerimizi açtık bayram sabahlarına.
 
”Arkadaşım Eşşek” şarkısında dans ederken biz, bir kenarda ağlıyordu köyünü özleyen ”Süper Babaannemiz”.
 
Annemizin kurduğu sofralar, misafirsever, ekmeğini bölüşen toplumun, ”Halil İbrahim Sofrası’nı” fotograflarken, dedemin sohbetlerinden kulağımı ısıran, babama nasihat tadında Amman oğlum! ”Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” İşini sağlama bağla! Sözleri senin şarkınla dün gibi aklımda.
 
”Gül Pembe” yanaklara ”Kara Sevda” düşmüştür artık. Düne kadar Barış ağabeyi ile birlikte avaz avaz ”Domates, Biber, Patlıcan” şarkısını söyleyen kız çocuğu,
”Unutamadım” şarkısı ile ilk dansını ediyordur, ilk sevgilisiyle.
 
”Kol düğmeleri”ni mırılıdanırken, ”Ayrılık ” hüznü de sarmışken kalbimizi, kaçımız yağmurda ıslanmadık ki?.. Ve annemizin kaynattığı ”Nane Limon kabuğu” ile hepimizin çok ta terleyerek uyandığı sabahlar olmuştur.
 
Belimizde ”Aynalı Kemer”, ayağımızda gümüş ”Hal Hal” ile kaçımız gitmedik ki ilk buluşmaya?.. ”
 
Komşu Kızı Düriye”yi dinlerken mahallemizin ağabeyileri, bakkal amcanın ”Ali Yazar, Veli Bozar” mırıldanışı kulağımızda hala.
 
Adam olacak çocukların büyüdü Yolun yarısına geldik her birimiz.
 
. Çocuklarını da senin şarkılarınla büyütüyor.
 
. ‘Can bedenden çıkmayınca” unutulmayacaksın Uzun Saçlı Dev adam!
 
”Kol Düğmeleri” saklandığı yerde ağlamakta oldukça
                                                                                   
                                                                    Cemile SAVAŞ 
 
UNUTULMAYACAKSIN BARIŞ AĞABEYİ !
 
2 Ocak 1943 – 31 Ocak 1999
 
Saygıyla Anıyoruz.