BEŞİKTAŞLI KÜLTÜR KARINCALARI

BEŞİKTAŞLI KÜLTÜR KARINCALARI MAHALLELERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından 2002 yılında geliştirilen ve on beş yıldır aralıksız sürdürülen Kültür Karıncaları Projesi, 2016-2017 Eğitim Yılı Güz Sömestrinde Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. ve 7. sınıflarında okuyan 45 öğrenciyle kültür mirasımızın izinde üç modülü geride bıraktı.

Kültür Karıncaları Projesi, devlet okullarında okumakta olan 6. ve 7. sınıf öğrencilerine, yaşadıkları kenti ve çevrelerindeki kültür varlıklarını tanıtmayı ve nasıl korumaları gerektiğini öğretmeyi hedefleyen uzun soluklu bir eğitim ve kültür projesi. Her eğitim yılında, İstanbul’dan en az iki ortaokulla, kentin tarihi ve kültürel bölgeleri ile müzelerinde, bir grup gönüllü rehber ve gencin katılımıyla yürütülüyor. Belirli sayıda ortaokul öğrencisiyle, “gezerek, görerek, hissederek öğrenme” prensibiyle aynı gün içinde hem bir rota üzerinde kültür turu hem de kapalı bir mekanda aynı bağlamda bir sanatsal çalışmadan oluşan etkinliklerin bütününe “modül” deniyor ve her modül bir tema çerçevesinde hayat buluyor. “İstanbul’un Simgeleri”, “İstanbul ve Su”, “Tarihin Katmanları”, “Müzeler ve Müzecilik”, “Çok Kültürlülük”, “Mahallelilik ve Komşuluk” bu temalardan sadece birkaçı.
2016’nın Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bir araya gelinen Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulundan 45 öğrenciyle sırasıyla Galata ve çevresinde İstanbul’un simgelerinin; Sultanahmet’te kentin tarih katmanlarının; Beşiktaş’ta ise yok olmaması için mücadele ettiğimiz mahallelilik/komşuluk kültürünün ve geleneklerin izinden bir dizi kültür turu gerçekleştirildi.
Beşiktaşlı Kültür Karıncaları 24 Aralık Cumartesi günü, Türkali Mahallesi’ndeki okullarında başlayıp Deniz Müzesi’nde son bulan tam günlük kültür turu boyunca rotaları üzerindeki meydanları, sokakları, Aya Panayia Kilisesi’ni, Sinan Paşa Külliyesi’ni ve Deniz Müzesi’ni gezdi; çarşı ve pazarları ziyaret edip esnafla görüştü; restore edilmiş ya da edilmeyi bekleyen tarihi evleri, kültür varlıklarını inceledi, sokak isimlerinin anlamlarını öğrendi…
Her kültür turunun ardından yapılan pekiştirme çalışmasının bu seferki konusu, mahallenin kültürel mirasının korunması amacıyla belediyeye görüş ve önerileri içeren dilekçeler yazılmasıydı. Bu amaçla parçası oldukları mahallelerinin ve kültürel mirasın korunabilmesi için sorumluluk alan Kültür Karıncaları, günün sonunda Deniz Müzesi’nde gruplar halinde kaleme aldıkları dilekçelerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’a Beşiktaş’a ilişkin önerilerini sıraladılar.
Dilekçelerde mahallelerinde önemli gördükleri yapı ve eserleri anlatan bilgilendirme levhaları asılması, tarihi çeşmelerin ve mezar taşlarının onarımı ile Barbaros Meydanı’nın otoparka dönüştürülmemesi en fazla gözlenen talepler arasındaydı. Çocuklar Başkan Hazinedar’a sokakların temizliği, sokak hayvanlarına ilgisi ve düzenlenen kutlamalar için de teşekkürlerini sundular.
Şimdi sıra, dilekçeleriyle ilettikleri görüşlerine yanıt beklemeye, taleplerinin sonuçlarını takip etmeye geldi. Tarihin ve kültürel mirasın koruyucusu Kültür Karıncaları, mirasçısı oldukları Beşiktaş’ın kültürel değerlerini yaşatmak ve geleceğe taşımak için çalışmaya devam ediyorlar…

 

 Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Bir cevap yazın