Beşiktaş'ta Deprem Röportaj / Varol KISA , Ali İzzet ORAL

Untitled-1
 
Her hafta gündem olayları ile ilgili kişilerle röportaj haberlerimizde  bugün  Amerika’dan ,Türkiye’ye uzanan bir araştırmacı ,siyaset adamı ,yazar ve CHP üyesi “Ali İzzet ORAL” ile birlikteyim.
 
Neden Ali İzzet ORAL ?
 
 
İstanbul Gazetem Beşiktaş Belediyesi ve Belediye Başkanı Murat HAZİNEDAR  haberlerinden sonra Beşiktaş’ta bir isimle karşılaştık. Ali İzzet ORAL . “Beşiktaş’ta Siyasi Linç ” kitabında kendi içinde demokrat olmayan , parti içindeki egemen güçlerin yarattığı parti oligarşisinin belediye örgütlenmesini kent rantına göre dizayn ettiklerini tarihe not düşürüyordu .
 
2014 yerel seçimlerinden bugüne her olayın takipçisi olan ve gerekli müdahaleleri için mahkeme davalarıyla uğraşan yetkili bir isim olarak karşımıza çıktığı için bu hafta “Varol Kısa ile Pazar sohbeti” konuğum oldu .
 

 ALİ İZZET ORAL RÖPORTAJI

 

besiktas_ali_izzet_oral_varol_kisa_www.istanbulgazetem.com

 VAROL KISA Öncelik benimle  özel röportaj yaptığınız  için teşekkür ederim. Okuyucularımızın en çok merak ettiği ilk soru ile  başlamak istiyorum. “Ali İzzet ORAL Beşiktaş’tan ,Beşiktaş Belediyesinden ve Murat Hazinedar’dan ne istiyor ?”
 
 
 ALİ İZZET ORAL  –  16 Mayıs  1973 ‘den beri CHP Beşiktaş İlçesinde  üyesi olan bir kişiyim.  Gençlik Kolu Başkanlığından İlçe sekreterliğine kadar tüm kademelerde görev yaptım.  Aynı zamanlarda  Ahmet İSVAN  döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işçi olarak çalışmaya başladım. CHP ‘de belediyeciliğin nasıl yapıldığını net bilen bir insanım. Bugüne kadar hiç bir belediye başkanımızla çelişkim olmadı . Cumhuriyet Halk Partisi’ni yüceltmek , belediyemizi yüceltmek gibi ilkelerimiz vardı. Ama ne zaman ki ilçemizde  1 1tane belediye başkanı adayımız varken ,dışarıdan Murat Hazinedar’ın atanması üzerine bir tavır gerçekleştirdik. Bu tavra çoğu arkadaşımız uymadı ve Murat Hazinedar burada belediye başkan adayı oldu .
Atandığı gün itibariyle ilkelerimize uymayan etkinlikleri oldu . Cami avlusunda lokum dağıtmak hiç bir zaman ilkelerimizde olmadı . Cuma günü camilerde siyaset yapmak bizim ilkelerimizde olmadı . Biz yıllarca siyaset ve dini ayrı tutan bir parti olduk. Bende merak ettim. Kim bu Murat Hazinedar diye araştırdım .
 
 VAROL KISA – 2014 yerel seçimlerinde CHP Belediye Başkan aday adaylığı ve adaylık sürecinde yapılanlar, hataların devamı olarak bugünlere getirdi. Bu araştırmada çıkan sonucu bizlerle paylaşır mısınız ?
 
ALİ İZZET ORAL – Elbette yoksa benim Murat Hazinedar’la hiç bir alıp veremediğim olamazdı. Adaylık sürecinde daha bir çok ilkemize uygun olmayan çalışma politikası izlemesi beni iyice meraklandırmıştı. Ve çıkan sonuç. Merakımı biraz daha azaltmıştı. Araştırmam bir hafta içerisinde Amerika’dan Ordu’ya kadar uzandı. Amerika Dış İşleri Bakanlığı ve Pentagon’un sömürge ülkelerden devşirdiği 500 genci yetiştirdiği , bunlardan birininde Murat Hazinedar olduğunu tespit ettim . Hatta bu konuyla ilgili kitaplar var. “Sivil Örümceğin Ağından”   kitabında olduğu gibi . Bunlara ne öğretiliyor diye incelediğimde birinci şunu öğretmişler “Siyaseti dinsel zemine katın” ikinci “sınıf mücadelesinden çıkartın ” .  Murat Hazinedar seçildiği anda itibaren bunları uygulamaya başladı . Ve dedim ki yok böyle olmaz ben muhalefet yapmalıyım .
 
 
VAROL KISAMuhalefet süreciniz nasıl gelişti neler yaptınız ?
 
ALİ İZZET ORAL – Önce ilçe yönetiminden istifa ettim. O dönem ilçe yönetimde olmak güzeldi . Yönetimde olan bazı arkadaşlarımızı Murat Hazinedar maaşa bağlamıştı. İlk etkinliği ise sabahları ilçe önünden otobüslerle Eyüp Sultan’ı ziyaret oldu. Buda CHP geleneği değildi .Ve ilk bu etkinliğe tepki vererek muhalefetime başladım. Bize bu etkinliklerin hiç bir faydası olmadı. ardından gelen Genel seçimlerinde %18 oy kaybı oldu Beşiktaş ilçesinde. 2014 den bugüne iyi yaptığı hiç bir şey yok. Kötü yaptıkları ise Siyasi etikliği yok. Genel seçim öncesi “Plan tadilatı yapmayın” diye genelge geliyor. Bu plan tadilatı yapıyor!  Bu parti  suçudur. Beşiktaş’ta bu dönem hiçbir döneme benzemiyor.
 
 
 VAROL KISASuç kimde ? İlçe seçimlerinde ne yaşadınız. 
 
ALİ İZZET ORAL –  Genel Merkez ve geçen dönemdeki yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarımızdan kaynaklanıyor. Bunlara o kadar çok taviz veriliyor ki , bunlardan genel seçim masrafları karşılandığı için bir “Ahlak erezyonu” oluştu. İlçe seçimlerinde İlker Uygar’ı zaten destekleyemezdik. Bizim bir makam düşkünlüğümüz olsa ,bu muhalefete başlamadan önce istifa etmezdim. Hiç bir talebim olmadı. Ben İlker için “Beltaş kertmesi” diyordum. Çünkü Beltaş ‘tan maaş alıyordu. son aldığım haberlerden sonra ise bu netleşti. Çünkü İlker uygar bu genç yaşında Beltaş Vakfı Başkanı olmuş deniyor. Sebahattin Öztürk ile ittifak kurmamızdaki nedenler elbette karşı tarafın bire bir yaptığı yanlışların tamamından dolayı olmuştur.  İlçe Başkanı Belediye’de gurup Başkanıdır. Murat Hazinedar bundan rahatsız oldu. Seçimden sonra ilçeye salon vermedi.  Kongrede Sebahattin Öztürk’e destek veren meclis üyelerinin yerleri taruman edildi . Örnek : Mustafa Kantar.  CHP Beşiktaş ilçe üyemiz Fatma Köprülü mağdurlarındandır.
 
varolkisa_ali_izzetoral_besiktas_www.istanbulgazetem.com
 
 
VAROL KISA – Sizin bu tepkilerinizden sonra sonuç olarak neler bekliyorsunuz ?
 
ALİ İZZET ORAL – Benim kuşkularım var. Partinin köklerinden koparılıp , başka yönlere kaydırılma işlemleri olduğuna yönelik kaygılarım var.  CHP tabanı gerçek muhalefet yapmıyor. Benimle sokağa çıkanlar Beltaş ‘tan maaş aldıkları an geri çekiliyorlar. Ama elbette gelecek günlerde düzelme olursa biz tepkimizi çekeriz.  Somut olarak gördüğümde destek veririz. Bizlerin dosyaları var. İçişleri Bakanlığı ‘da görevden almadan önce Genel Merkezin müdahale etmesi gerekir. Mahkemeye taşınan dosyalarımda , Çarşı esnafının masalarını tekmelediğini sosyal medyada yazdığım için , ikinci davan ise  belediye personeli bir arkadaşımız tarafından iftira diye dava açtılar. murat hazinedar ile harici iki davamız daha devam ediyor. Twit’lerimden dolayı. Ben sosyal medyada yazıyorum . oradan cevap ver.  Beşiktaş ilçesi hiç mutlu değil. İlçe mutlu değil. Üye mutlu değil. Taşaron işçiler bir kısas olamaz. 
 
 
 
VAROL KISA – Son sözleriniz ne olacaktır.  
 

< address style="padding-left: 90px;">ALİ İZZET ORAL – Öncelikle İstanbul Gazetem gazetesinde tüm emeği geçen kardeşlerime ve siz değerli dostum Varol Kısa’ya bu süreçte yanımızda olduğunuz için teşekkür ederim.  Kentsel dönüşümü kendi projesi gibi anlatsa da bu Büyükşehirin projesidir. Abbasağa parkına yakında çıkartma yapacaktır. İntikamını alacaktır.Çok kinci intikamcı biri. Sadece son söz olarak “Allah Beşiktaş’ı Murat Hazinedar’dan kurtarsın” .

 
 
 
VAROL KISA İLE PAZAR SOHBETLERİ 
ALİ İZZET ORAL  06/03/2016 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
sosyal medyalarda paylaşalım
error0

Bir cevap yazın