BEYKENT ÜNİVERSİTESİ – Mucizeler Dükkanı TOKAT ilinde

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ – Mucizeler Dükkanı TOKAT ilinde

 

 
Beykent Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulubü (BEUSOS) Mucizeler Dükkanı Projesi kapsamında 9-10 Ocak tarihleri arasında Tokat ilinin Sulusaray ilçesinde bulunan
Atatürk ilk ve ortaokuluna çeşitli atölyeler gerçekleştirmek amacıyla ziyarette bulundu.
 
120 kişilik gruptan oluşan çocuklar sırasıyla resim, müzik, dans, spor, satranç,
tiyatro, yaratıcı öykü, sağlık, bilim ve meslek tanıtım gibi atölyelerde iki gün boyunca hem eğlendiler, hem öğrendiler.
 
Resim atölyesinde, çizim, boyama, el işi gibi sanatsal faaliyetlerde bulunurken, müzik atölyesinde temel ritim eğitimi alarak şarkılar söylediler.
Dans atölyesinde ise, latin danslarından oluşan bir kareografi hazırladılar ve kendi yerel danslarını da oynayarak eğlendiler.
Spor atölyesinde, temel egzersiz hareketlerinin yanısıra, basketbol, voleybol, futbol, badminton, masa tenisi gibi alanlarla ilgili teknik bilgi alarak müsabakalar gerçekleştirdiler. Okul bahçesinde kurulan ve birçok spor dalını kapsayan parkurda birbirleriyle yarıştılar.
Satranç atölyesinde, turnuvalar yapıldı.
Tiyatro atölyesinde ise, çocuklar kendi yaratıcılıklarını kullanarak yazdıkları metini sahnelediler. Yaratıcı öykü atölyesinde, zaman ve mekandan kendilerini soyutlarak bir hikaye kurgulayıp oynadılar ve daha sonra onu yazı veya resim ile ifade ettiler.
Sağlık atölyesinde, diş fırçalama ve el yıkama vb. günlük ritüellerin öneminden bahsedildi. Bedensel ve zihinsel engel grupları hakkında bilgi aldıktan sonra, kendilerine bir engel belirleyip, belirledikleri engel hakkında empati kurup arkadaşlarıyla paylaşımda bulundular.
Bilim atölyesinde, mikroskopla hücre yapısını incelediler, bisiklet deneyiyle elektrik üretme prensibini gözlemlediler.
Ve son olarak meslek tanıtım atölyesinde, hayal ettikleri meslekleri resime döktükten sonra, o meslekle ilgili olarak bilgi aldılar.
 
İki gün boyunca gerçekleşen etkinliklerin sonunda kulüp gönüllüleri, projenin amacına ulaştığını ve imkanların kısıtlı olduğu bir coğrafyada minik kalplere dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler. Bu mutluluklarını, günün sonunda çocuklarla birlikte dilek fenerlerini gökyüzüne uçurarak sembolik hale getirdiler.
 
Bölgedeki öğretmenlerin, ailelerin, Sulusaray Kaymakamı Nazlı Demir’in, Belediye başkanı Halil Demirkol’unda ilgisini ve teşekkürlerini alan Beykent Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulubü gönüllüleri, bir sonraki projeleri için çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini söylediler.
 
 
beykent_universitesi_www.istanbulgazetem.com
 
 
 
beykent_universitesi_mucize_atolye_istanbul_tokat_www.istanbulgazetem.com
 
 
mucizeler_beykent_universitesi_istanbulgazetem_www.istanbulgazetem.com