CHP BAYRAMPAŞA

CHP BAYRAMPAŞA
CHP BAYRAMPAŞA

Bayrampaşa Belediyesi Grup Başkanvekili İbrahim Kahraman’ın moderatörlüğünde Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Makine Mühendisleri Odası OnurKurulu Üyesi Süleyman Solmaz ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kargül’ün konuşmacı olduğu Yerel Yönetimler Çalıştayı’nı gerçekleşti.

 

CHP Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek 8,5 Milyon metrekare Askeri alandan Esenyurt, Bayrampaşa, Bağcılarında hakkı var dedi.

 

İstanbulda riskli bina sayısı 480 bininin üzerinde, istanbulda halen daha dünya’nın çağdaş insanlara önerdiği işyerine 68 dakika ulaşamıyor.

İstanbul’da insanlar toplam aylık gelirinin yüzde 8 ile ulaşım masraflarını karşılayamıyorlar.

CHP BAYRAMPAŞA
CHP BAYRAMPAŞA

BU KENTİN DAHA FAZLA BÜYÜME ŞANSI YOK

Bayrampaşa plan anlayışına baktığımız zaman, yüz ölçümü en düşük ilçe, alan 10 kilometrekare bile değil,1980’den bugüne ortalama 250 nüfusa sahip, kentin daha fazla nüfus olarak büyüme şansı yok. Alan olarak hektar başına 300 kişi çok yüksek bir oran.

Bayrampaşalılar yaşamında bunu görüyor, park alanları 7 metrekare olması gerekirken bir metrekare, insanların bir noktadan diğer bir noktaya yürüyeceği geniş alanlar hiç yok.

İSTANBUL KUZEY’E GENİŞLEYEMEZ

İstanbul 2004 yılından başlamak üzere 1/100.000 ölçekte metropolitan planlama merkezinde şehrin genişleme ilkelerini belirledi, burada genişleyecek olan bölgeler belirlendi alınan kararda İstanbul Kuzey’e büyüyemez. İstanbulun kuzeyinde ormanlar var,su havzaları var, kentin oksijen sağlayan korunaklı ormanları var.

1. KÖPRÜ 2,5 MİLYON, 3. KÖPRÜ SONRASI 17 MİLYON NÜFUS OLDU

Bugün İstanbul’un kuzeyinde dünyanın en büyük havaalanı yapılıyor,3. Asma köprü yapılıyor, bu hafta yapılan ihalelerde yandaşla verilen Kuzey Marmara Otoyolu yapılıyor, şu anlama geliyor.

1973’te 1. Boğaz köprüsü yapıldığı zaman İstanbul’un 2.5 milyon nüfusu kuzeye doğru büyüdü ve Bayrampaşa,Bağcılar, Bahçelievler, Esenler,Gaziosmanpaşa, Kağıthane,Şişli,Pendik,Kartal oluştu.

1985 ‘te 2.Asma köprü yapıldığında ise Kuzeye doğru daha fazla genişledi adını duymadığınız 600 bin nüfuslu Esenyurt,600 bin nüfuslu Sultangazi,500 bin nüfuslu Sarıgazi, Çekmeköy gibi bir çok ilçe oluştu, İstanbul’un nüfusu 17 milyona ulaştı.

Bu kentte 50-100 yıldır yaşayan insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve dönüşüm alanlarının geliştirilmesi ile ilgili düzenleme yapılması gerekir.

CHP BAYRAMPAŞA
CHP BAYRAMPAŞA

BAYRAMPAŞA VATANDAŞLA BİRLİKTE PLANLANMASI GEREKİR
Bayrampaşa’da yaşayan 270 bin insanın daha iyi yaşayabilmesi için çevremizde bulunan imara açılması gereken alanlar ile bu bölgenin birlikte planlanması gerekir.

İBB meclisinde bir çok defa dile getirdim, “Bir bölgede yapılan yani bu bölgede imar haklarını artırarak, burada binaları üç kattan beş kata çıkararak, mevcut binayı yıkarak yeni bina yapımını öngörmek burada daha dönüşüm yaparak insanların mutlu bir şekilde yaşayacağını öngörmek mümkün değildir.”

ASKERİ ALANDAN DİĞER İLÇELERİNDE HAKKI VAR

“Planlama ilkeleri açısından bakıldığı zaman, eğer siz Bayrampaşayı planlıyorsanız, İBB de söylediğimi tekrarlıyorum Esenlerde 8,5 milyon metrekare askeri alanı yanlızca Esenlerin dönüşümü ile ilgili değerlendiremezsiniz.Esenlerdeki dönüşüm alanına, Bağcılarında, Bayrampaşa’nında, Güngören’inde ihtiyacı var.”

Kavşaklar istanbul’un sorununu çözemedi,Otoyollar ulaşım sorununu çözdümü? Çözemedi, Bir kenti planlarken bu ilçelerden hareketle bütün İstanbul’un planlarını düşünerek karar vermek gerekir.

1- Deprem riskli alanların hızlı biçimde yenilenmesi konusunda Kiptaş, Toki, Hazine arazilerinin,vatandaşa ait arazilerin dönüşüm planlarında mutlaka bir bütün içinde değerlendirilmeli.

2- Yurtaşların mutlaka dönüşümde kendi bulunduğu çocukluğunun geçtiği, çocuklarının yaşadığı, Anne ve babasını defnettiği mahallede yaşamasının sağlanması gerekir.

 

İSTANBUL GAZETEM BAYRAMPAŞA

İstanbul Gazetem Dağıtım Alanları:

İstanbul bölgesinde ki tüm devlet kurum ve kuruluşları,[Belediyeler ,Belediye Müdürlükleri,Hastaneler,Kaymakamlıklar,Sendikalar Ve Okullar)

İstanbul bölgesindeki tüm dernek ve dernek kurumları,

Vakıflar,sosyal çalışma platformları,

Siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıkları,

İstanbul bölgesinde şirket kurum ve kuruluşları,

Türkiye’nin tüm illerine ve İstanbul’un  ilçelerindeki  mahallelerinde bulunan  abonelerimize….

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

Yenilenen içeriği ile yeni çalışmalarımızda yer almak isteyen siz değerli okuyucularımız bizimle irtibata geçiniz.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23) 

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Telefon numaralarımızla irtibata geçip abonemiz olabilirsiniz .Veya hesap numaramıza yıllık abonelik bedeli 100 tl yatırdıktan sonra istanbulgazetem@hotmail.com adresimize mail göndererek ” Adınızı , gazetenizin gelmesini istediğiniz adresinizi ve telefon numaranızı ” göndermeniz yeterli olacaktır. Türkiye’nin her yerine Gazetemiz ulaşmaktadır.

İlginiz için teşekkür ederiz. 

Abonelik ve destekleriniz için

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

Ferahevler Şubesi / Şube no: 1139

Hesap no: 89757664

IBAN: TR23 0006 7010 0000 0089 7576 64

 

Bir cevap yazın