CHP Sarıyer Gençleri “Çocuk İstismarına HAYIR” dedi.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve Yönetim Kurulu Üyelerinin destek verdiği Gençlik Örgütünün “Çocuk İstismarına HAYIR” etkinliği yoğun ilgi gördü.CHP Sarıyer Gençleri “Çocuk İstismarına HAYIR” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı Gençlik Örgütü olarak düzenlediğimiz, “çocuk istismarı” gibi ülkemiz için yaşamsal öneme sahip bir konuyu ele aldığımız basın açıklamasına hepiniz hoşgeldiniz . Çocuklarımız geleceğimizdir. İleride yaşanacak olan toplum düzenini kuracak olanlardır. Fakat çocukların tek değeri geleceği kuracak olmaları değildir. Çocuklar masumdur saf bir iyiliğe sahiptirler, savunmasızdırlar. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada korunmaya muhtaçtırlar. Bugün geldiğimiz noktada maalesef çocuklarımız için durum oldukça karanlıktır. Gün geçtikçe düzelmesi gereken SORUNLAR kat be kat artmaktadır. Ülkemiz üzerinde konuyu ele alırken bazı istatistikleri ele alarak durumun cudduyetine dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizde son on yılda çocuk istismarı vakaları %400 artı . Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocuğu oranına sahibiz. İstismarcıların %66’sı akraba, komşu gibi çocuğun tanıdığı kişiler. İstismarcıların %9’u çocukla aynı evde yaşayan kişiler. Çocuğa yönelik cinsel saldırıların sadece %5’i ortaya çıkıyor %95’i gizli kalıyor. İstismar davalarında ise mahkemelerde iyi hal ve saygın tutum indirimi rutin bir hal almış durumda. Hepimizin bildiği gibi bu tacizler bir takım yasal kurumların, derneklerin çatısı altında gerçekleşiyor ve bu kurumlara karşı hiç bir cezai işlem ve yaptırım uygulanmıyor. Aksine ülkenin en bilindik şirketleri bu kurumlara sponsor olabiliyorlar. Bir yanlış algıda çocuk istismarının sadece cinsel istismar olarak görülmesidir. Çocukların uluslararası çocuk hakları sözleşmesine aykırı uygulanan tüm suçlar çocuk istismarı kapsamında değerlendirilmelidir. Örneğin, çocukların küçük yaşlarda çalıştırılması da çocuk istismarı kapsamında ele alınması gereken ülkemizin önemli bir sorunudur. Bugün ülkemizde çocuk işçi sayısı 2 milyona yakın bir rakam ile açıklanmaktadır. Bu çocukların sadece %20’si çırak pozisyonunda kayıtlı olarak çok düşük ücretlerle çalışıyorlar. Geri kalan %80’i tamamen güvencesiz ve her an ölüm tehtidi olan koşullar altında çalışıyor. Çocuklar ucuz işçi olarak üretim sürecinde meta olarak kullanılıyorlar. Tüm bu ve bunlar gibi daha onlarca kötü örnekler yaşanırken 15 yıldır ülkeyi yöneten iktidar partisi, sorunlara kalıcı ve köklü çözümler üretmek yerine meseleyi daha da yıkıcı hale getiren tavır ve uygulamalarla derinleştirmektedir.

Çocuklarımız, yasalar ve hükümetin istismarların yaşandığı kurumları ödüllendiren yaklaşımı karşısında daha da yıkıcı bir darbe almaktadır. Konu ne olursa olsun en temel sorunlara bile 15 yıl boyunca azda olsa bir çözüm getirmek zor olmasa gerekti. Bir çok konuyu OHAL kapsamında olmasa dahi Kanun Hükmünde Kararnameler ile yeniden kendisine göre düzenleyen iktidar partisi çocuk istismarına dönük tek bir hamle yapmamakta, yapmadığı gibi istismarın yaşandığı bazı kurumlara ödül gibi yaklaşımlarda bulunmaktadır. Fakat çocuk istismarı meselesinin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü görmemek için sorunlara karşı kör, sağır ve dilsiz olmak gerekir. Çok derinlikli araştırmalara bile gerek yok çocuk istismarının daha da arttığını görmek için gazete okumak bile yeterlidir. İstismar haberleri artık rutin bir hal almıştır. Bu durumun önüne geçebilmek için hükümete ve kamuoyuna çağrımızdır. – Çocuklara öğrenim hayatının en başında toplumsal cinsiyet eşitliği teması doğru bir biçimde aktarılmalıdır. – Çocuğa yönelik istismarın önlenmesi bakımından kanıtlara dayalı çözüm önerileri oluşturmamızı sağlayacak yaygınlık oranları, zaman içinde değişim ve eğlimler coğrafi yaygınlık gibi faktörleri anlayabileceğimiz araştırmaların önü açılmalıdır. – İstismara uğrayan çocuklara acil koruma hizmeti verilmelidir.

 

– Özellikle çocuk istismarına tanık olanların bildirimleri sonucu karşı karşıya kalabilecekleri tehtit ve şiddeti önlemek açısından çoçuk istismarı olduğuna dair bildirim yapan kişilerin korunacağı yasaların çıkması gerekmektedir. – Çocukta suçluluk izlenimi yaratacağı için, istismara uğrayan çocuklar çocuk güvenlik hizmetleri veren birimlere götürülmeden konu başka şekilde ele alınmalıdır. – Çocuğa istismar gerçekleştiren suçlunun cezalandırılması, çocuğa verdiği zarar gözetilerek, cezasızlığa yer verilmeyecek şekilde gerçekleştirilmelidir. – Çocuğa cinsel sömürü ve istismar yapan suçlunun kamu kurumunda çalışan biri olması durumunda memur veya kamu görevlilerinin yargılanması hakkında kanundaki soruşturma izni şartlarının aranmaması ve ağırlaştırırcı koşulları kabul edilmesi kanuni güvenceye alınmalıdır.

 

BİZLER CUMHURİYET HALK PARTİSİ SARIYER İLÇE GENÇLİK ÖRGÜTÜ OLARAK ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN SÖZLERİYLE BASIN AÇIKLAMAMIZI BİTİRİYOR VE ÇOCUĞA KARŞI HER TÜRLÜ İSTİSMARA HAYIR DİYORUZ. “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” M. Kemal Atatürk KATILIM SAĞLADIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

 

Bir cevap yazın