Didem Engin sordu?

DİDEM ENGİN: DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHRİ İSTANBUL’U BUGÜN BİR BETONKENTE DÖNÜŞTÜRDÜNÜZ!
İSTANBUL’UN O EŞSİZ TARİHİ SİLÜETİNİ RANTA KURBAN VERDİNİZ, DİLİNİZDEN DÜŞÜRMEDİĞİNİZ PADİŞAHLARIMIZIN VE EVLİYALARIMIZIN KEMİKLERİNİ SIZLATTINIZ!

TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2017 Bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan CHP İstanbul milletvekili Didem ENGİN İstanbul’un karşı karşıya kaldığı kuraklık tehlikesine dikkat çekerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’na “Bugün bir betonkente dönüştürdüğünüz İstanbul için vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

“Plansız büyüme, çarpık kentleşme ve partinizin yıllardır bitmek bilmeyen rant ve beton sevdası yüzünden dünyanın en güzel şehri, İstanbul, kuraklık tehlikesine adım adım yaklaşıyor” diyen Didem ENGİN İstanbul’da halka açık yeşil alanların azlığına değindi.
Halka açık yeşil alan açısından dünyadaki metropolleri kıyaslayan uluslararası bir araştırmaya göre İstanbul’da yeşil alan oranının yalnızca %2.20 olduğunu söyleyen Didem ENGİN, bu oranın Londra’da %33, Madrid’de %35, Singapur’da %47, Moskova’da %54 olduğunu sözlerine ekledi. İncelenen 33 metropol içerisinde İstanbul’un sondan 2. sırada yer aldığını vurgulayan Didem ENGİN, “22 yıldır yönettiğiniz İstanbul’un o eşsiz tarihi silüetini ranta kurban verdiniz, dilinizden eksik etmediğiniz padişahlarımızın ve evliyalarımızın kemiklerini sızlattınız” dedi.

Didem ENGİN, “Bugün bir betonkente dönüştürdüğünüz İstanbul için vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?” sorusunu sorarak konuşmasını tamamladı.

 

DİDEM ENGİN AKP’YE İSTANBUL SERVİS ESNAFINI HATIRLATTI:
“SERVİS ESNAFINA VERDİĞİNİZ SÖZÜ NE ZAMAN HATIRLAYACAKSINIZ?”

 

 • İstanbul servis esnafının yaşadığı plaka tahdidi sorunuyla ilgili bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “AKP seçim öncesi toplumun tüm kesimlerine çeşitli sözler verdi. Ancak 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından bu sözleri unuttu. Verilen sözlere güvenen İstanbul servis esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı” dedi.
   
  ENGİN MECLİS’E ARAŞTIRMA ÖNERGESİ SUNDU
  Yaptığı çalışmalarla vatandaşlarımızın sorunlarını aktif bir şekilde Meclis gündemine taşıyan Didem ENGİN, geçtiğimiz günlerde de Meclis Başkanlığı’na bir araştırma önergesi vererek yaşanan ekonomik krizin esnaf ve sanatkârlarımızı çok zor bir duruma soktuğunu belirterek ülkemizde faaliyet gösteren esnafların sorunları ve bu sorunlara çözüm yollarının bir an evvel Meclis çatısı altında geniş kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerektiğini söylemişti. Araştırma önergesinde İstanbul servis esnafının sorunlarına da yer vermişti.
  1.5 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın esnaflarla düzenlediği buluşmada İstanbul’daki servisçilere plaka tahdidi sözü verdiğini hatırlatmış, bu sözün ardından 2015 yılının Ekim ayında da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın canlı yayında ücretsiz olarak servis plakası çıkarılacağı sözünü tekrarladığını belirtmişti. Aradan geçen zamana ve AKP’nin ülkemizi tek başına yönetmesine rağmen, İstanbul’da servislere plaka tahdidi sözünü yerine getirmediğini belirten Didem ENGİN, “Yetkililere sormak istiyorum: İstanbul’un ihtiyaçlarını ve gelişmesini göz önünde bulundurarak, sektörün sağlıklı bir şekilde denetlenmesine olanak sağlayacak, şöförlerin haklarını koruyacak şekilde adil bir plaka tahdidi uygulamasına geçmek bu kadar mı zor? 1 senedir neden bu konuda ilerleme kaydedemediniz? Verdiğiniz sözleri ne zaman yerine getireceksiniz?” sorusunu yöneltmişti.
   
   
  İSTANBUL SERVİS ESNAFINA VERİLEN SÖZLER UNUTULDU
  Esnafların sorunlarını araştırmaya yönelik verdiği araştırma önergesinde İstanbul servis esnafını unutmayan Didem ENGİN, plaka tahdidi konusuna da değinerek “Verilen sözlerin AKP tarafından tutulmamış olması servis esnaflarımızda ve ailelerinde büyük mağduriyet yaratmıştır, borçlarını ödeyemez hale gelerek hayatına son veren servis esnaflarımız olmuştur. Sorunun sağlıklı bir şekilde çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve servis esnaflarımız arasında sağlıklı bir diyalog ortamı oluşturulmalıdır” diye belirtti.
   
  AKP’nin seçimler öncesi taşeron işçilere, 4/C’li çalışanlara, emeklilere ve toplumun çeşitli başka kesimlerine olduğu gibi İstanbullu servis esnafına da umut dağıtıp sözler verdiğini belirten didem ENGİN, “AKP seçimler öncesi umut dağıttı, servis esnafımız bu umuda tutundu, verilen sözlere güvendi. Ancak artık dayanacak güçleri kalmadı. Aileleri ile birlikte binlerce servis esnafımız çok zor durumda. AKP’nin içte ve dışta başarısız politikaları ülke ekonomisini tepetaklak etti. AKP’nin başarısızlığının ceremesini ne yazık ki vatandaşlarımız çekiyor. Hükümet bir an evvel verdiği sözleri tutmalı” dedi.
   
  Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin bir an evvel gündeme alınması gerektiğini belirten Didem ENGİN, “Esnaflarımız büyük sorunlarla boğuşuyor. Bu sorunları detaylı bir şekilde ele almak ve sağlıklı çözüm yolları sunmak bizim görevimiz. Esnafın sorunlarını araştırırken servis esnafımızın sorunlarını da ayrıntılı bir şekilde ele almalı, bu sorunu en sağlıklı şekilde nasıl çözüme kavuşturabileceğimizi konuşmalıyız” dedi.

Facebook Sayfamıza ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Bir cevap yazın