Didem Engin TBMM konuşması

     didem_engin_istanbul_milletvekili

    CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN’in 15 Temmuz darbe girişimi ve Ak Parti-Cemaat ilişkisi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşma metni

———————-” “———————-

Sayın Başkan, Sayın Milletvekilleri,

  Ülkemizin tarihinde ilk kez kendi Meclis’ini bombalayan ve parlamenter sistemi hedef alan bir darbe girişimiyle karşılaştık. Hepimiz bu darbe girişimini şiddetle kınadık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bu tür girişimleri planlayanlar, bilmeliler ki, ülkemizde darbelere asla geçit verilmeyecektir.

   Darbe girişiminin faili olarak gösterilen Gülen cemaatinin, yıllarca devletin tüm kurumlarında nasıl örgütlendiği ve AKP Hükümet’lerince örgütlenmelerine hangi kapsamda nasıl destek olunduğu ayrıntılı bir şekilde araştırılarak, darbeye giden yol taşlarının nasıl döşendiği kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır. Bu konuda bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz.

   AKP’nin tek başına iktidarında, liyakat bir kenara bırakılarak, kamu kurumlarındaki Atatürkçü, laik ve Alevi çalışanlar tasfiye edilirken, Gülen cemaatine methiyeler düzen ve “Ne istediler de vermedik” diyen AKP yöneticileri, nelerin istendiğini ve nelerin verildiğini dürüstçe kamuoyuna açıklamalıdır.

DİDEM ENGİN 

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

 

Bir cevap yazın