Facebook

Facebook

Okul, iş, sosyal hayat, stklar, dernekler, spor kulüpleri, televizyonlar, holdingler, kişi ve kuruluşlar son olarak devlet kurumları olmak üzere hayatımızda önemli ne varsa herşeyi içine alan tek unsur Facebook Türkiye’de nasıl kullanılıyor. ?

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağdır.

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu.

Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı.

İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullar Facebook’ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı.

11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

 

FACEBOOK EN ÇOK KULLANAN ÜLKELER

 

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleriİlk sırada tabii ki de Facebook’un ana vatanı olan ABD var.

316,1 milyon nüfusa sahip olan ülkede 166 milyon Facebook kullanıcısı var. Bu da demek oluyor ki ülkenin yarısı Facebook kullanıyor.

Kaynak: https://www.creamive.com/facebooku-en-co…

Brezilya

BrezilyaÜlkenin nüfusu 200,4 milyon. Facebook kullanan kişi sayısı ise 65,7 milyon.

Her 3 kişiden 1’i Facebook kullanan ülkede, toplam Facebook kullanıcı sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 1,7 milyon arttı.

Hindistan

HindistanDünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan listemizin 3. sırasında yer alıyor.

61,7 milyon Facebook kullanıcısı olan ülkenin nüfusu ise 1,25 milyar!  Ülkede Facebook kullanımı ise %5 civarındadır.

Endonezya

EndonezyaÜlkenin nüfusu yaklaşık 250 milyon. Facebook kullanan kişi sayısı ise 49 milyon. Facebook kullanım orası ise %20 civarında.

  Meksika

MeksikaMeksika’nın nüfusu 118 milyon ve bu kişilerin de 38,5 milyonu aktif olarak Facebook kullanıyor.

Birleşik Krallık

Birleşik KrallıkBirleşik Krallık için, kullanım oranları bakımından Amerika Birleşik Devletleri ile çok benzer bir yapıya sahip diyebiliriz.

Ülke nüfusu 64,1 milyon ve bu kişilerden 32,5 milyonu aktif olarak Facebook kullanıcısı. Yani yaklaşık olarak ülkenin yarısı Facebook’ta diyebiliriz.

TÜRKİYE

TÜRKİYEVe 7. sırada merakla beklediğimiz ülke karşımıza çıkıyor.

75 milyon kişinin yaşadığı ülkemizde 32,3 milyon kişi Facebook’u her ay aktif olarak kullanıyor. 35 milyon civarında internet kullanıcısının olduğu ülkemizde internete ulaşan kişilerin Facebook kullanım oranı bir hayli yüksek durumdadır. İnternet kullanımının %50 altında olması nedeniyle, Facebook’un ülke genelindeki kullanımı da %50’nin altında kalıyor ancak internet kullanımı ne kadar artarsa, Facebook kullanımı da o denli artacağa benziyor.

Ayrıca, dünyada Facebook kullanımı bazı ülkelerde doyum noktasına geldiği için o ülkelerdeki kullanıcı sayıları da azalmaya başlıyor. Ancak, ülkemizde genç jenerasyonun internete ve özellikle de sosyal medya platformlarına olan ilgisinden dolayı, kullanıcı sayıları her geçen yıl artıyor. Öyle ki, son bir yıllık 371.000 civarında oldu.

Filipinler

FilipinlerYaklaşık 100 milyon kişinin yaşadığı Filipinler’de 30,2 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor.

Fransa

FransaAvrupa’nın hem siyasi hem de nüfus açısında önde gelen ülkelerinden olan Fransa’da 25,6 milyon aktif Facebook kullanıcısı bulunuyor. Ülkenin toplam nüfusu ise 66 milyon.

Almanya

AlmanyaListemizin son sırasında ise Almanya yer alıyor. Ülkenin nüfusu 80,6 milyon ve 25,3 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

İSTANBUL GAZETEM 30.SAYISI / you tube 

Bir cevap yazın